1- Afyon Kalesi

Şehrin ortasından ihtişamla yükselen Karahisar kalesi. Adına türküler yazılan kale şehrin en önemli sembolü. Kaleye çıkmak isterseniz restorasyon çalışmalarıyla düzenli hale gelen yaklaşık 550 geniş basamaktan oluşan merdivenden kolaylıkla çıkabilirsiniz. Bu kadar zahmete katlanıp çıktıktan sonra tarihi şehrin manzarasını en zirve noktadan izleyebilir, çayınızı yudumlayabilir ve fotoğraflar çekebilirsiniz.

Afyon kalesi

2- Ulu Camii

Afyon kalesine çıkmak gibi bir planınız varsa , kaleye çıkılacak merdivenlerin tam karşısında bulabilirsiniz Ulu Camii’yi. 13. yüzyıl Selçuklu dönemine ait eser ağaç işçiliği ile efsaneleşmiştir. Cami içinde 40 adet süslenmiş sütun, gidenlerin her nasılsa sayarken bir türlü 40’ı tutturamadıkları sütunlar. Ziyaretiniz yaz aylarının kavurucu sıcaklarında bile olsa adeta doğal klimalı bu ahşap mekanda serinleyebilirsiniz.

Afyon Ulu Camii

 3- Afyon Mevlevihanesi  ve Türbe Camii

Konya Mevlana Dergah’ından sonraki ikinci önemli mevlevihanedir. Türbe Camii’nin içerisinde 16. yüzyılda yaşamış ve Mevleviliğin gelişmesine büyük katkıları olan Sultan Divani ve bir çok dervişin mezarları (sandukaları) bulunmaktadır. Camii bahçesinde bulunan mevlevihaneyi gezerken içerisinde bulunan Müze Müdürlüğü’nden edineceğiniz kulaklık ve mp3 rehber sayesinde oda oda tek tek detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Nevniyaz, Kazancı dede, İnziva odası, Sema odası gibi bir çok odayı gezerken tarih kokan bu manevi atmosferden unutulmaz bir haz alacaksınız.

Afyon Mevlevi (Türbe) Camii

Exit mobile version