İtalya

Yemek, moda, şarap, tarih ve sanatın ülkesi, "İTALYA".

İtalya, resmi adı İtalyan Cumhuriyeti. Dünya rekorunu elinden bırakmayarak 51 UNESCO Dünya mirasına sahip ülke İtalya.

Başkent               : ROMA

Para Birimi         : EURO

Resmi Dil            : İTALYANCA

Nüfus                   : 60,6 milyon

İtalya , zengin kültürü, farklı tatları, romantik tatil destinasyonları, spor araba üretimleri ve sanatlarıyla sürekli kendini anımsatan ülke. Dünyanın en önemli ressamları ve yazarlarının ana vatanı İtalya.

İTALYA’DA DİL :

İtalya’nın resmi dili İtalyanca olup, nüfusunun tamamı İtalyanca konuşmaktadır. İtalyancadan sonra en çok konuşulan diller İspanyolca, Fransızca ve İngilizcedir.

İTALYA’DA DİN :

Hristiyanlığın Katolik mezhebi İtalya’daki en yaygın inançtır. İtalyanların büyük çoğunluğu Roma Katolik Kilisesi’ne mensup olmakla birlikte büyük bir Yahudi Cemaatine de ev sahipliği yapmaktadır. İtalya’ya son yüzyılda Kuzey Afrika ve Asya’dan göç ederek gelenlerle Müslüman ve Budist nüfusunda artış gözlemlenmiştir. Son nüfus sayımlarıyla ülke nüfusunun %20’sinin agnostik ve ateist olduğu tespit edilmiştir. Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan İtalya’da bulunmaktadır.

roma italya

Vatikan,  italya

İTALYA’NIN COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ :

İtalya, Güney Avrupa bölgesinde Akdeniz’e kıyısı olan bir yarımada olarak şeklinden dolayı çizmeye benzetilmektedir. Kuzeyince İsviçre, Fransa, Slovenya ve Avusturya ile komşu olan ülkenin etrafını Akdeniz sarmaktadır. İki büyük Akdeniz adası olan Sicilya ve Sardunya İtalya sınırları içindedir. İtalya 20 bölgeye ayrılmaktadır ve toplamda 109 il bulunur.

Alp dağları ülkenin kuzey sınırında, İsviçre ve İtalya arasında kalmaktadır. İtalya’da birçok aktif volkan vardır. Bunlardan en meşhur olanı Etna yanardağıdır. Etna, Avrupa kıtasındaki en büyük yanardağdır. Ülkenin diğer önemli yanardağları Vezüv, Stromboli ve Vulcano’dur.

İtalya’nın en önemli ırmağı Po, Alplerden doğar ve uzunluğu 673 km.’dir. Diğer önemli ırmakları Tiber ve Arno’dur. Güzellikleri ile ünlü olanları Maggiore, Cono ve Garda’dır.

İtalya’nın en önemli limanları Genova, Venedik, Trieste, Toranto Napoli ve La Spezia’dır.

Ülke metropolleri Roma, Milano, Napoli ve Torino’dur.

İTALYA’DA İKLİM:

İtalya’da iklim, genel olarak bakıldığında Akdeniz iklimi hâkimdir. Özellikle kış aylarında deniz görmeyen iç kesimlerde yüksek yerler soğuk, yağışlı ve karlı olur. Kıyı kesimlerinde ise ılıman kışlar, ılık ve yağışsız yazlar görülür.

Ortalama sıcaklık kışın 1 derece ile yazın 25-26 derece arasında değişiklik gösterir.

İTALYA’NIN KISA TARİHİ:

İtalya’da yaşayan insanlar hakkında en eski tarihi M.Ö. 500 yıllarına kadar dayanır. Bu yıllarda kuzeyde Keltler, ortada Etrüskler, diğer bölgelerde Romalılar ve Rum azınlıklar olmak üzere dört belirgin medeniyetin izlerine rastlanıyor. Daha sonra Roma İmparatorluğunun kuruluşu olarak M.Ö. 595 tarihi esas alınmıştır. 3. Yüzyılda saldırılara maruz kalan Roma İmparatorluğu merkezini Roma’dan Milano’ya taşımış,  Costantinos zamanında ise merkez İstanbul’a taşınmıştır.

M.S. 774 yıllarında Napoli, Gueta ve Amalfi, Müslümanların akınlarına maruz kaldı, ardından Müslümanlar Sicilya’yı fethetti. Derebeylik ve siyasi parçalanmalar sonucunda Roma İmparatorluğunu yeniden kurmak isteyen Otto (938-1002) başkenti tekrar Roma’ya taşıdı. Papa ve İmparatorlar arasındaki savaştan faydalanan kuzey ve orta İtalya şehirleri bağımsızlıklarını ilan ettiler.

12, ve 13. Yüzyıllarda Cenova, Floransa, Venedik ve Milano gibi şehirler küçük olsa da, güçlü birer devlet olarak ortaya çıktılar. İtalya ekonomisine egemen oldular. 15. yüzyıl başlarında Avrupa’da başlayan Rönesans’ın etkisi İtalya’nın Toskana eyaletinde ilk olarak görüldü. 15. yüzyıl ortalarında İtalya toprakları üzerinde Osmanlı akınları başlayarak 1480’de Otranto’yu aldılar.

16, yüzyılda Fransa ve Avusturya’nın savaş alanına dönen İtalya, 17. Yüzyılda gerileme dönemine girdi. 1796 yılında Napolyon önderliğindeki Fransızlar İtalya’yı işgal etti. 20 yıl kadar kısa süren Fransız hâkimiyeti sonrasında kuzeyde İtalya Krallığı kuruldu.1866 yılında Venedik, 1870 yılında Roma’nın katılması ile İtalya tam bir krallığa dönüştü.

1882 yılında Avusturya-Macaristan ve Almanya’nın yanı sıra üçlü ittifaka giren İtalya, 1915 yılında müttefikleriyle birlikte Birinci Dünya Savaşı’na girdi. Savaş sonrası siyasi ve ekonomik olarak çalkantılar yaşayan ülke diktatör Mussolini’nin 1922 yılında zorla kendini kabul ettirmesine şahit oldu. Mussolini 1935-36 yıllarında Etiyopya’yı işgal etti. Nazi Almanyası ile ittifaka giren İtalya, 1943 yılına kadar Mussolini’nin diktatörlüğü ile baskı altında geçti.

1940 yılında 2. Dünya Savaşı’na giren İtalya, yenilgilere uğrayarak Almanya’ya savaş ilan etti. Nazilerin işgaline uğrayan ülke, Nazilerin teslim olmasından sonra 1945 yılında savaştan ağır yaralarla çıktı.

1946 yılında yapılan referandum ile Monarşi ortadan kaldırılarak 2 Haziran 1946 tarihinde Demokratik Cumhuriyet kuruldu. 1949 yılında NATO’nun kurucu üyesi oldu. 1958 yılında AET’ye girdi. Ayrıca Avrupa Birliği’nin kurucu üyesidir.

Roma İmparatorluğu’nun ev sahibi olan İtalya 21. Yüzyılda 61 milyonluk nüfusu ile Avrupa’nın en kalabalık 4. Ülkesi.

Avrupa Birliği,  NATO, OECD, Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü ve G7 kuruluşlarına üye olan ülke özellikle Avrupa ve Dünya siyasetinde de önemli bir paya sahiptir.

Bağımsız iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marino,  İtalya sınırları içerisinde yer almaktadır.

italy

İTALYA EKONOMİSİ:

Ekonomik anlamda gelişmişliği, yüksek yaşam kalite endeksi ve gayrisafi milli hasıla sıralamasında Dünyada 8. Sırada yer almaktadır.

Fiat, Ferrari, Alfa Romeo, Lamborghini İtalya’nın dünyaca ünlü araba markalarıdır. Araba markalarının yanı sıra moda dünyasında da kendisini kanıtlayan İtalya’nın en ünlü moda markaları Dolce&Gabbana, Versace, Valentino, Armani, Robert Cavalli, Benetton ve Prada’dır.

İtalya dünya sıralamasında en çok ziyaret edilen 5. Ülkedir. Turizmden en çok kazanan 4. ülkedir.

Cenova Limanı İtalya’nın en büyük, Akdeniz’in 2. Büyük limanıdır.

Dünya’nın en büyük şarap üreticisi İtalya’dır.

Termometre, barometre, pil, nitrogliserin, dondurma, gözlük, daktilo ve kablosuz telgraf İtalyan icadıdır.

İTALYA’DA KÜLTÜR :

Roma İmparatorluğu gibi dünyanın köklü devletlerine ev sahipliği yapmış olması ve Hristiyanlığın en önemli merkezi Vatikan’ı sınırlarında bulundurması nedeniyle İtalya kültürel miras bakımından oldukça gelişmiştir.

Roman ve Gotik sanatın yanı sıra, Rönesans ve Barok üslubu ile her sanat akımında İtalyan ressamların önemli bir payı vardır.

Ünlü İtalyan ressamlar Michelangelo, Leonardo da Vinci, Donatello, Botticelli, Fra Angelico, Tintoretto, Caravaggio,Bernini, Titian ve Raphael’dir.

Klasik müziğin temelleri İtalya’da atılmıştır. Piano ve violin gibi klasik müzikle ilgili çalgılarında keşif yeri İtalya’dır.

Maurizio Pollini ve Luciano Pavarotti gibi dünyaca ünlü tenörler İtalya’nın klasik müzik alanında başarısının bir göstergesidir.

İTALYA’DA NE YENİR?

İtalyan mutfağı, dünyanın en zengin mutfaklarından biri olup, karakteristik özellikleriyle öne çıkmaktadır. İtalyan mutfağı her ülkede olduğu gibi bölgelere göre farklılık gösterse de ülke genelinde sebze ve hamur işleri ağırlık gösterir.

İtalyan mutfağının en önemlileri arasında peynir ve şarap gelmektedir. Dünya’nın en büyük şarap üreticisi olan İtalya’da 2008 yılında yapılan Üzüm Festivalinde bir yanlışlık sonucu onlarca evin musluklarından şarap akmıştır.

İtalyan mutfağının dünyaya mal olmuş yemekleri arasında pizza, spagetti, makarnalar ve özel sosları, risotto, parmesan peyniri, lazanya ve tiramisu gelmektedir.

İtalyan mutfağında geniş bir yelpazeye sahip olan kahvelerden espresso en ünlü olanıdır. Espressodan latteye birçok kahve seçeneğinin bulunduğu İtalya’da yerliler yılda 3,7 kg. kahve tüketir.

Makarnalarda bile İtalyan usulü diye tabir edildiği gibi, makarna İtalya sofrasında olmazsa olmaz bir yemek. O kadar yer etmiş ki İtalyan sofrasında bir İtalyan yılda 25 kg. makarna tüketir. Makarnası ile ünlü olan ülkede makarnanın tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanır.

Bizim kültürümüzde karşılaştığımız insana “Ne yapıyorsun?” diye sorduğumuz gibi, İtalyanlarda “Yemek yedin mi?” sorusu ile karşılık bulmaktadır. Misafirlerine ikram olarak tatlı tabağı ya da pizza önerilir. Pizza olmazsa olmazları arasındadır. İtalyanların misafirperverlik konusunda benimsedikleri görüş “Cennet, misafirlerimizin üzerinde kötü izlenim bırakmayı bize yasaklamıştır” şeklindedir.

Bir İtalyan’ın sabah uyandığında mönüsündeki en önemli ikili kahve ve kruvasandır.

İTALYA’YA NASIL GİDİLİR ?

Hava yolu ile İtalya‘ya gitmek isterseniz,  Türk Hava Yollarının İtalya’daki bir çok noktaya uçak seferleri bulunuyor. Bari, Bologna, Katanya, Milano, Napoli, Pisa, Roma, Torino, Venedik havalimanlarına İstanbul ve Ankara’dan uçak seferleri ile ulaşabilirsiniz.

Kara yolu ile İtalya‘ya gitmek istersenz, Hususi araçla ve aktarmalı otobüslerle de İtalya’ya yolculuğu tercih edebilirsiniz.Biraz uzun sürecek olan bu yolculuk direk varış değil de, keyifli bir seyahat yaparak İtalya’ya varmak olabilir. İtalya’ya karayolu ile giderken Yunanistan üzerinden Balkanlardaki bir çok tatil lokasyonlarını görebilirsiniz. Tercihen yolun yarısını karadan, diğer yarısını feribotla da geçebilirsiniz.

Deniz yolu ile İtalya‘ya gitmek isterseniz, direkt Türkiye limanlarından mavi tur veya cruise gemilerle İtalya’ya gidebilirsiniz.Deniz yolu ile ulaşım pahalı diyenler için alternatif seçenek, Yunanistan’a gidip Atina Pire Limanı’ndan İtalya’nın bir çok limanına deniz seferleri bulunuyor. Deniz yolunu kullanmak isteyenler için Yunanistan’dan rahatlıkla Adriyatik Denizi’ne varılabilir.

Tren yolu ile İtalya’ya gitmek isterseniz, interrail en iyi seçenekler birisi. Ayrıca İtalya’ya trenle gitmek isterseniz bir çok ülkenin biletini ayrı ayrı alarak seyahat edebilirsiniz. İstanbul’dan Bulgaristan ve Yunanistan üzeri Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Slovenya üzerine uzunca bir rota sizi bekliyor.

İtalya’ya gezi planı yaparken tur şirketlerini tercih edenler için tüm tur şirketlerinin uçakla veya cruise gemilerle İtalya turları bulunuyor.

trevi çeşmesi, italya

Roma’da bulunan Trevi Çeşmesi’ne her gün 3 bin Euro değerinde para atılmaktadır.

İTALYA’NIN EN POPÜLER  DESTİNASYONLARI :  

 1. Bologna : 1088 yılında kurulan Avrupa’nın en eski üniversitesi Bologna Üniversitesi bu şehirdedir.
 2. Cenova : 2004 yılının Avrupa kültür başkenti. Avrupa’nın en büyük akvaryumu olan Acquario Di Genova bu şehirde bulunmaktadır.
 3. Cinque Terre : UNESCO Dünya Mirasları Listesinde.
 4. Como Gölü : İtalya’nın en büyük 3. Gölü.”Y” şeklindeki yapısı ile dünyaca meşhur bir göl.
 5. Floransa : İtalya ve Avrupa’nın en önemli ticaret ve sanat merkezlerinden. Arno nehri, bu şehri ikiye bölerek tam ortasından geçmektedir
 6. Milano : Avrupa’nın en zengin ve gelişmiş şehirlerindendir.Hristiyanlığın en büyük 3. Katedrali Duomo Di Milano bu şehirdedir ve yapımı tam 500 yıl sürmüştür.
 7. Napoli : UNESCO Dünya Mirasları Listesinde.

  reggia di caserta,napoli,italya

 8. Perugia: Dünyaca ünlü caz festivalleri yapılır.
 9. Pisa : Dünyaca ünlü Pisa kulesine ev sahipliği yapar. UNESCO Dünya Mirasları listesinde.

  pisa italya

 10. Pompei : UNESCO Dünya Mirasları listesinde.
 11. Pienza : Toskana şehrinin bal rengi kasabası.
 12. Roma : Vatikan bu şehirdedir.
 13. San Gimignano : UNESCO Dünya Mirasları listesinde.
 14. Siena: At yarışlarıyla ünlü şehir.
 15. Sorrento: Limon ağaçlarıyla meşhur şehir.
 16. Torino: Fiat ve Pirelli dünyaca ünlü markaların üretim şehri. UNESCO Dünya Mirasları listesinde.
 17. Venedik : 118 ada üzerine kurulu , şehir tümüyle UNESCO Dünya Mirasları listesinde.
 18. Verona: Romeo ve Juliet’in şehri ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları listesinde.

 

Güncel Bilgiler

Bilgi Bul  
Exit mobile version