Almanya

Sanatçılar, düşünürlerin ve şairler ülkesi Almanya’nın barok ve gotik mimari ile bezenmiş Orta Çağ’ı andıran sokaklarında dolaşmak, Bismark döneminden kalma şehirciliğini keşfetmek istemez misiniz?

Resmi ismi ile Almanya Federal Cumhriyeti. 81,5 milyonun üzerinde olan nüfusuyla Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusuna sahip ülkesi olmakla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyada en fazla göçün gerçekleştiği ülke konumundadır.

Almanya 2. Dünya savaşı sonunda 1949’da savaşı kazanan devletler tarafından iki ye bölünmüş fakat 1990 yılında tekrar birleşmiştir(Doğu Almanya – Batı Almanya). Batı Almanya, adı sonralarda Avrupa Birliği olan Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun kurucu üyelerindendir. 2002 yılında Almanya Schengen Bölgesi’nin bir parçası olmuş ve para birimi olarak Euro yu kabul etmiştir.

Almanya, federal parlementer cumhuriyete sahip olup, on altı eyaletten oluşmakta ve ülkenin başkenti de Berlin’dir. Dünya ekonomisinde 3 sıraya sahip olup, en çok ihracat gerçekleştiren ülke konumundadır. Ayrıca Almanya, gelişim için en çok bağışta bulunan ikinci ülkedir.

Alman vatandaşlar sosyal güvenlik sistemleriyle birlikte yüksek yaşam seviyesine sahiptir. Dünyadaki tüm ülkeler arasında birçok bilim ve teknoloji alanında da lider konumdadır.

Ulaşım konusunda da gelişmiş bir toplumdur. Hızları saatte 160 km/sa ve 300 km/sa arasında değişen hızlıtrenlere sahiptir ve bu sayede çok hızlı bir şekilde bir yerden farklı bir yere seyahat edebilir ve zamandan kazanabilirsiniz.

Otoyollarını da son teknoloji ile inşaa eden bir ülkedir. Toplam uzunlukta dünyanın üçüncü en büyük otoyoluna sahiptirler. Otoyolların bazı güzergahlarında hız sınırının olmaması da önemli bir özelliktir.

Birçok düşünür, şair, bilim adamı, ressam ve müzisyene de ev sahipliği yapmıştır. Bunların başlıcaları Albert EinsteinLudwig van BeethovenFranz Marc, Carl Bosch, Max Plack, Werner Heisenberg, Karl Marx, Friedrich Nietzsche ve Immanuel Kant’tır.

Spor Almanların yaşamında önemli bir yere sahiptir. Alman nüfusunun 27 milyonu bir spor klübüne üye ve bunun yanında 12 milyon kişi ise bireysel olarak bir spor aktivitesini takip etmektedir.  Futbol Almanların yaşamında önemli bir yere sahip olmakla birlikte 6,3 milyon resmi üyesiyle Alman Futbol Federasyonu kendi türünden dünyanın en büyük organizasyonudur. Bundesliga (Almanya Futbol Ligi) dünyada bulunan tüm profesyonel spor ligleri arasında en fazla seyirci ortalamasına sahip ligdir.

Almanya Tarihi

İlk başlarda Keltler ve çeşitli Cermen kavimlerine ev sahipliği yapmıştır. Cermenler, Kavimler Göçü‘nün ardından 6. yüzyıla kadar Keltlerle, Orta Çağ boyunca da Slavlarla karışarak Alman halkını oluşturmuşlardır.

Alman tarihinin başlangıcı Charlemagne İmparatorluğu’nun kuruluşu olarak kabul edilir. İmparatorluk kurucusu Charlemagne öldükten sonra doğu, batı ve orta olarak üçe bölünmüştür. Alman Devleti’nin kuruluş tarihi ise Kral I. Otto ‘nun Doğu Frank Krallığı’nı Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’na dönüştürdüğü 2 Şubat 1962 tarihi geleneksel olarak kabul görmektedir.

Batı Frank Krallığı zaman içerisinde ulusal devlet olarak Fransa’ya dönüşmüş fakat Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu küçük devletçiklere bölünmüştür. Otuz Yıl Savaşı’ndan sonra İmparatorun yetkisi sadece kağıt üzerinde kalmıştır.

Almanya, Fransız Devrimi sonrası Napoleon Bonaparte önderliğindeki Fransız ordusunun işgalini yaşamıştır. Bu işgalle birlikte  II. Dünya Savaşı sonuna kadar süren Alman-Fransız düşmanlığının tohumları atılmış oldu.

Viyana Kongresi’nin ardından Alman birliklerini kendi yönetimi altına almak isteyen Avusturya-Macaristan ve Prusya arasında bir gerilim yaşanmış ve bu gerilim sonrası galip gelen taraf Prusya olmuştur.

1860lı yıllarda ortaya çıkan savaşlar Bismarck’ın Almanya’yı kurma serüveninde kilometre taşı oldu. Prusya ve Avusturya’nın Danimarka’yı mağlup ederek Schleswig ve Holstein’ı ele geçirmeleri Prusya’daki liberal muhalefetin ordu harcamaları üzerindeki vetosunu kaldırmasa da, Bismarck’ın elini güçlendirdi. Bismarck bu dönemde Prusya Kralı I. Wilhelm’in parlamentoya dayatmaya çalıştığı askeri harcamaları artırma planının da silahşörlüğünü yapmak durumundaydı.

1870-1871 Alman – Fransız savaşının Almanya’nın lehine sonuçlanmasının ardından Prusya Kralı I. Wilhem Alman İmparatoru olarak ilan edilmiştir. Almanların Avusturya-Macaristan dışında kalan ve ilk İmparatorluk olarak adlandırdıkları devlet kurulmuş oldu.

Almanlar I. Dünya Savaşı’nda yenildikten sonra imparatorluk yok edilmiş ve Weimar Cumhuriyeti denilen dönem başlamış oldu. Bu dönemdeki politik istikrarsızlık, dünya ekonomik bunalımı ve Alman halkının Versailles Antlaşmasına olan tepkileri Adolf Hitler‘in nasyonel sosyalist diktatörlüğünün başlamasına sebep olmuştur. Bu dönemde yaşanan Yahudi Soykırımı ile Almanya en karanlık zamanlarından birini yaşamıştır. II. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılan Almanya’nın batısı Amerika, İngiltere ve Fransa, doğusu Batı Berlin hariç Sovyet sömürgesi altına girmiştir.

Sömürge altındaki batı bölgeleri 23 Mayıs 1949‘da Federal Alman Cumhuriyeti, geri kalan Sovyet işgalindeki bölgeler 7 Ekim 1949‘da Demokratik Alman Cumhuriyeti olarak tekrar kurulmuştur. 3 Ekim 1990 tarihinde ise bu iki bölge tekrar bir araya gelerek alman bütünlüğü tekrar sağlanmış oldu.

Şuan da Avrupa Birliği’nin en büyük devletleri arasında gösterilmektedir.

Almanya İklimi ve Hava Durumu

Genel olarak nemli batı rüzgarlarının hakim olduğu bununla birlikte gulf stream akıntılarından da etkilenerek ılıman bir iklime sahiptir.

Ülke, kuzeyinde ve kuzey batı taraflarında okyanusal iklime sahiptir. Yaz ayları yoğun yağışlarla geçmektedir. Her dönem yağış alan kısım ise Almanya’nın kuzey bölgeleridir. Almanya doğu bölgelerinde karasal iklimi yaşamakta olup; kışları  soğuk yazları ise sıcak ve kuru geçirir.

Orta ve Güney Almanya okyanusal iklimle karasal iklim arasında geçiş evresini yaşar. Almanya’ya giderken hava durumu genel olarak değerlendirilemeyip gidilecek olan şehrin bulunduğu bölge dikkate alınarak o şehrin hava durumunu incelemeniz yeterli olacaktır.

Almanya’ya Ne Zaman Gidilir?

Genel olarak ılıman bir iklime sahiptir. Gidilecek en iyi zaman bahar ve yaz aylarıdır. Bu zamanlarda Almanya’nın sıcaklıkları diğer zamanlara göre daha yüksektir.

Her ne kadar yağış dağılımının eşit olduğu bir ülke de olsa kuzey bölgeleri yaz aylarında çok yağış almaktadır. Bu sebeple Almanya’nın kuzeyine bahar ve sonbahar döneminde ziyaret gerçekleştirilebilir.

Doğu bölgeleri ziyaret etmek istiyorsanız batıya ve kuzeye oranla daha kurak geçeceğini bilmeniz gerekir.

Almanya’da Ekonomi

Almanya, önemli bir ekonomik güç olmakla birlikte kişi başına gayri safi yurt içi hasılası ile dünyan dördüncü büyük ekonomisine sahiptir. Birçok sanayi ve yüksek teknolojili sanayi alanında global bir liderdir.

En büyük ihracat ve ithalat sıralamasında üçüncü sırada yer almaktadır.

Yüksek yaşam standartlarına sahip en gelişmiş ülkelerden biridir. Sosyal güvenlik ve ulusal sağlık sistemi alanında yine öncülerden biridir. Hizmet sektörü, toplam kişi başına gayri safi yurt içi hasılanın %71’ini oluşturmaktadır. %28 ile sanayi bunu takip edip tarım kısmı sadece %1’lik bir kısmı oluşturmaktadır.

Almanya’da Festival ve Etkinlikler

 • Cannstatter Volksfest (Cannstatter Wasen) : Halk dilinde Cannstatter Wasen ya da Wasen olarak geçmektedir. Eylül ayının son haftasını ve Ekim ayının ilk haftasını kapsamaktadır. Festival Stuttgart-Neckar Park’ta gerçekleşmektedir.
 • Cranger Kirmes : Herner şehrinde bulunup Crange bölgesinde gerçekleşen halk festivalidir. Almanya’nın en büyük festivallerinden sayılmaktadır. Her yıl yaklaşık 4 milyon ziyaretçi bu festival için toplanmaktadır.
 • Bremer Freimarkt : Bremen şehrinde gerçekleşen ülkenin en köklü fuarıdır. Fuar kuzey bölümlerde gerçekleşmekte olup, Oktoberfest’ten bile daha eskidir. Ekim ayının son iki haftasını kapsayacak biçimde toplamda 17 gün kutlanmaktadır. Oktoberfest’teki gibi bira çadırlarını bu fuarda da görmeniz mümkün.
 • Größte Kirmes am Rhein : Her yıl Temmuz ayının 3 haftasında Düsseldorf şehrinde kutlanır.
 • Hamburger Dom : Yılda 3 kere düzenlenen bu festival Hamburg’un St. Pauli ilçesinde gerçekleştirilir.
 • Kieler Woche : Her yıl düzenli olarak Kiel şehrinde gerçekleştirilmektedir. Dünyanın en büyük yelken etkinliklerinden biridir ve yelkenli yarışlarının yanında bir hafta boyunca farklı etkinlikler de düzenlenmektedir. Etkinlik bir çok sanatçı ve grubu ağırlayarak ziyaretçilerine keyifli vakit geçirtmektedir.
 • Nürnberger Volksfest : Nürnberg ‘in Dutzendteich bölgesinde her yıl ilkbahar ve sonbahar zamanlarında gerçekleştirilmektedir.
 • Libori Festivali : Kilise ve halk festivali olarak bilinir. Padernborn kentinde gerçekleşir. En büyük ve en eski halk festivallerinden biridir.
 • Michaeliskirchweih : Franken Bölgesinin en eski ve en büyük halk festivali olarak bilinir.
 • Schützenfest Hannover :  Hannover şehrinde 10 hektar büyüklüğünde bir alanda her yıl gerçekleşen geleneksel bir festivaldir.
 • Karneval, Fastnach and Faschin : Köln Karnavalı her yıl 11. ayın 11. gününde saat 11:11 ‘de Köln’de kutlanmaya başlar. Bir diğer adı da beşinci mevsimdir. Almanya’da kutlanan tüm karnavalların en üst noktası sayılmaktadır.
 • Oktoberfest : Münih şehrinde kutlanılan bu festival Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde düzenlenmeye başlar  ve yaklaşık 2 hafta sürer. Her yıl 6 milyon kişinin katıldığı bir festivaldir. Festival her sene Münih Belediye Başkanı’nın büyük ahşap bir bira fıçısına çeşme takmasıyla başlar ve festivalin en önemli özelliği de biradır. Festival için özel olarak bira mayalanır ve Maß denilen litrelik cam  bardaklarda tüketilir. Bu festivalde sadece Münih’li bira üreticilerinin biralarının sunmalarına izin vardır.

Güncel Bilgiler

Bilgi Bul  

Sanatçılar, düşünürlerin ve şairler ülkesi Almanya’nın barok ve gotik mimari ile…

Exit mobile version