Antalya

Bergama Kralı II. Attalos’un askerlerine “Gidin bana yeryüzünün cennetini bulun!” dediğinde askerlerin gösterdiği bölgenin adıdır Antalya.

Antalya

Denizin, güneşin, günbatımının tadına doyamayacağınız ve bunun yanında geçirdiğiniz her dakikayı değerlendirebilecek yüzlerce destinasyonun bulunduğu, Dünya’da en çok ziyaret edilen yerler arasına girmiş harika bir şehirdir Antalya.

Hadrian Kapısı

Akdeniz tatil bölgeleri arasında en iyi otel ve tesislere sahiptir ve turizme yönelik 500’den fazla tesisle yılda 5 milyondan fazla turiste hizmet vermektedir. Deniz, kum ve güneşin kombinasyonu ile Torosların koyu yeşil bitki örtüsü bölgeyi cazibe merkezi haline getirmiştir. Temel zenginliği turizm ve tarım olan şehir sırasıyla Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi medeniyetleri topraklarında barındırmıştır.

Antalya Türkiye’nin güney kıyılarında, Akdeniz Bölgesinin batısında bulunan Türkiye’nin 5. büyük şehridir. Nüfusu 2.328.555 olan Antalya ‘nın yüzölçümü de 20.909 km2’dir. Kuzeyinde Toros Dağları güneyinde Akdeniz olan Antalya’nın komşu illeri ise İçel, Konya, Karaman, Isparta, Burdur ve Muğla’dır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Antalya’da kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Bitki örtüsüne baktığımızda ise çoğunlukla deniz seviyesinden başlayan ormanlık alanlar ve bodur ağaç olan makileri görürüz. Ayrıca Antalya kıyılarını gezdiğinizde birçok körfez, koy, liman ve küçük adacıklar görebilirsiniz.

İklimi ve bitki örtüsü nedeniyle arı yetiştiriciliğinin en çok yapıldığı illerden biri olan Antalya’da ipek böceği yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Narenciye denince ilk akla gelen isim olan Antalya, Adana(Çukurova)’dan sonra ülkemizde üretim olarak ikinci,  portakal üretimde ise birinci sıradadır.

Tarih

Milattan önceye giden tarihi Karain mağaralarında rastlanan eşyalarla ortaya çıkarılmıştır. Tarihin her döneminde uygarlıkların gözde mekanlarından olan Antalya Selçuklular zamanında kış aylarında devletin başkenti olarak kullanılmıştır. 1391 yılında Yıldırım Bayezid zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı zamanında Konya’ya bağlı bir sancak olarak (Teke Sancağı) varlığını sürdürmüştür. Birinci Dünya Savaşında İtalyanlara geçen Antalya 9 Temmuz 1922 yılında İtalyanların buradan çekilmesiyle yeniden Osmanlı’ya geçmiştir.

Çok eskiye dayanan bir tarihi olması sebebiyle Antalya içinde en çok antik kent bulunduran şehirdir. Aspendos, Side, Perge bu antik kentlerden bazılarıdır.

Kaleiçi Yat Limanı

Antalya’daki Turizm Faaliyetleri

Antalya, Türkiye’deki turizm sektörünü elinde tutan en önemli kentlerin başında gelir. İstanbul için kültür turizminin önemi ne kadar büyükse Antalya için de tatil turizminin önemi o kadar büyüktür. Dünyanın en çok ziyaret edilen 4. şehri unvanını almış olan Antalya dört mevsim boyunca turizm sektörüne hizmet etmektedir. Tatil turizmi başta olmak üzere kültür, deniz, spor, sağlık, kış, kongre, yayla, mağara, kamp,inanç ve düğün turizmi adına hem çeşitli hem de çok sayıda tesis bulabilirsiniz.

Kültür ve Deniz Turizmi dediğimizde Antalya’nın tüm kıyı şeridini gösterebiliriz. Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar uzanan kıyı şeridinde antik kentler, tarihi yapılar, tarihi camiler ve kiliseler bulunmaktadır. Yine bu kıyı şeridinde yapılan deniz turları özellikle Kleopatra, Konyaaltı ve Lara plajlarında yapılmaktadır.

Spor turizmine baktığımızda ise uluslararası yarışmaların yapıldığı ve Avrupa’daki birçok spor kulübünün kampları için ya da yarışmaları için tercih ettiği bir şehir Antalya. 2003-2008 yılları arasında Dünya Ralli Şampiyonasına ev sahipliği yapmış 2009-2010 döneminde ise judo, halter, eskrim, voleybol, badminton ve bir çok dalda 200’e varan ulusal seminere ev sahipliği yapmıştır.

Özellikle sezon dışı yapılan Kongre Turizmi için de kış ayları tercih edilmektedir. Yurtiçi ve yurtdışından gelen konuklar için hem ulaşılabilirlik açısından iyi bir konumda olması hem de katılımcılara tatil ve dinlenme fırsatı sunması bakımından çok tercih ediliyor.

İnanç Turizmi için ise özellikle Anadolu ve Selçuklu dönemlerinden kalma camiler, Demre’de bulunun Noel Baba Kilisesi ve Alanya’da bulunun 1400 yıllık Aya Yorgi Kilisesi hizmet vermektedir. Ayrıca Serik’te 2004 yılında Dinler Bahçesi isimli üç dinin ibadethanesinin bulunduğu ( İslam, Hristiyanlık, Musevilik) bir ibadethane açılmıştır.

Antalya’da Düğün Turizmi ise son yıllarda uluslararası boyutta önem kazandı. Son birkaç yıldır Antalya’da düzenlenen Hint düğünleri Dünya çapında herkesin ilgisini çekiyor. Düğünlerin maliyeti en az 1 milyon dolardan başlıyor ve 3 gece 3 gün sürüyor. Varlıklı Hintli ailelerin düğünleri için Antalyayı tercih etmesi Antalya’daki düğün turizmi için de büyük önem taşıyor. Hint düğünleri genelde ilk gün Türk gecesi ile başlıyor ve sabaha kadar süren eğlencelerle devam ediyor. Yüzük takma, gelin damat buluşması, kına gecesi gibi merasimler inanılmaz görkemli bir şekilde yapılıyor ve hiç bir masraftan kaçılmıyor. Düğünde yüzlerce şarkıcı, garson, aşçı ve fotoğrafçı görev alıyor. Düğün süslemeleri için Hollanda’dan çiçekler getiriliyor, misafirler için özel uçaklar tesis ediliyor. Kısacası düğünün görkemli görünebilmesi için her şey yapılıyor. Ve şu an Antalya turizm sektörü de bu tarz düğün organizasyonlarını çoğaltmak için kolları sıvamış durumda. Bu yıl Türkiye’de yaklaşık 30 Hint düğünü olması bekleniyor.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Merkez (Muratpaşa-Konyaaltı-Kepez-Döşemealtı-Aksu)

Antalya’da gezilecek yerler başlığımızda gezilecek yerlerin çokluğu nedeniyle sadece merkez ilçelerindeki destinasyonları ele aldık. Diğer ilçelerdeki destinasyonlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Kaleiçi

Kaleiçi Antalya’nın eski taş evlerinin olduğu ve bu taş evlerin bulunduğu dar sokaklarda portakal çiçeklerinin koktuğu muazzam bir tarihi güzelliktir. Selçuk ve Tuzcular bölümünü oluşturan Kaleiçi’nin kuzey kısmında genellikle turistler için bulunan incik boncuk dükkanları ve restoranlar bulunur. Kaleiçi’nin Kılınçarslan kısmı ise daha sessiz ve turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği yerlerden biridir.

Antalya Kaleiçi

Kaleiçi’ne birkaç farklı girişi olmasına rağmen en iyi giriş Roma İmparatoru Hadrianus tarafından Antalya şehrine giriş kapısı olarak yaptırılan Hadrian Kapısı’dır. Ve bu kapıdan girdiğinizde sizi Kılınçarslan mevkiine götürür.

Antalya Saat Kulesi, Kale Kapısı (Kapuağzı) denilen yerde tarihi bir burç üzerine 1901 yılında inşa edilmiştir. Bizanslılar dönemine ait olan burç beş köşelidir ve bunun üzerine inşa edilen saat kulesiyle beraber hepsi yaklaşık 20 metre uzunluğundadır. Eskiden idam edilenlerin asıldığı kule olarak da bilinir.

Yivli Minare Cami ise yine Kaleiçi’nde bulunan Selçuklular zamanında Alaaddin Keykubat döneminde yapılan en eski İslami yapıtlardan biridir.

Bunların dışında Kaleiçi’nde bulunan muazzam Yat Limanı, Romalılardan kalma Kesik Minare, muhteşem manzaraya sahip Hıdırlık Kulesi ve Kılınçarslan mevkiinde bulunan Atatürk Evi gezip görebileceğiniz güzel tarihi yapılardan.

Antalya Müzesi

1922 yılında Süleyman Fikri Erten (Öğretmen) tarafından 1. Dünya Savaşı’ndan sonra kurtarılan eserlerin korunması amacıyla kurulmuştur. Açık teşhir alanlarının ve bahçelerin bulunduğu Antalya Müzesi 30.000 m2’lik alan üzerine kurulmuştur ve ayrıca 14 ayrı sergi salonu bulunur. Türkiye’deki en zengin tarihi mirasa sahip müzelerden bir tanesidir.

Termessos Antik Kenti

Döşemealtı’nda bulunan Antik kent, Güllük Dağı’nda 1050 metre yükseklikte bulunur. Milli Park olarak ilan edilen Termessos, ormanın ve çalılıklarının arasında kalmış tarihi bir antik kentidir.

Düden Şelalesi

Şelale, Antalya merkeze 10 km uzaklıkta olup Aşağı Düden ve Yukarı Düden olmak üzere ikiye ayrılıyor. Aşağı Düden Şelalesi (Karpuzkaldıran Şelalesi) falezlerden aşağı dökülüyorken Yukarı Düden Şelalesi (İskender Şelalesi) kendi içine kapanmış olarak bulunuyor ve içerisinde mağaralar da bulunuyor. Gezginler, huzur veren ve serinletici ortamından dolayı daha çok Yukarı Düdeni tercih ediyorlar. Ayrıca burada kafe ve restoranlarda fazlasıyla bulunuyor.

Düden Şelalesi

Karaalioğlu Parkı

Karaoğlan Parkı olarak da telaffuz edilen park turistler ve özellikle Antalyalılar için muhteşem güzellikte ve denizi yukarıdan izleme fırsatı bulabileceğiniz bir park. Upuzun yürüyüş yolunda karşılaşacağınız heykeller, palmiye ağaçları ve bir yandan yanınızda uzanan deniz Antalya akşamlarının vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Ayrıca 50’den fazla kuş türünü barındıran park Türkiye’de gidebileceğiniz en güzel parklardan bir tanesi.

Kurşunlu Şelalesi

Antalya’nın en güzel doğal parklarından olan Kurşunlu Şelalesi 7 küçük göletten oluşup 18 metre yükseklikten dökülüyor. Küçük şelalelerin birbiriyle bağlantılı olması Kurşunlu Şelalesine muazzam bir güzellik katıyor. Aksu ilçesinde bulunan şelale merkeze 22 km uzaklıkta. Her bir yandan akan su sesleriyle kendinizi tam olarak doğanın içinde bulabileceğiniz bir yer Kurşunlu.

Kurşunlu Şelalesi

Lara Plajı

Muratpaşa ilçesinde bulunan plaj ince kum özelliği ile Dünya çapında ün salmış bir plaj. Kızılçam ağaçlarıyla iç içe geçmiş yerlerin de bulunduğu plaj yaklaşık olarak 2 km uzunlukta. Deniz suyu sıcaklığının fazla olması ve romatizma hastalıklarına iyi gelen kumu turistleri çeken en önemli özelliklerden bazılarıdır. Ayrıca yaz ayları boyunca plajda kamu kuruluşlarının kampları ve özel kamplar da kuruluyor. Bu da Lara Plajına farklı bir hava katıyor.

Konyaaltı Plajı

Antalya’nın batısında bulunan plaj 6 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun plajları arasında yer alıyor. Konumu nedeniyle en çok tercih edilen plajlardan biridir fakat kum özelliği bakımından fakirdir ve daha çok çakıl taşları ile kaplıdır. Plaj boyunca yer yer kayalıklar görülür. Türkiye’nin sayılı güzellikteki plajlarından olan Konyaaltı Plajı özellikle yaz ayları boyunca yerli ve yabancı binlerce turistin uğrak yeri haline gelmiştir.

Antalya ve Ulaşım

İl içi Ulaşım

Antalya’da şehir içi ulaşımın en başında tramvay gelir. Halkın en çok kullandığı ulaşım aracı tramvaydır ve havaalanının yakınından da geçer. Bunun dışında şehir içi otobüsleri ile istediğiniz yere gidebilmeniz mümkün. Taksiler ise diğer şehirlere oranla biraz daha pahalı. Bu yüzden taksiye binmeden önce pazarlık yapmak sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca sadece Antalya-Kemer arasında karşılıklı olarak deniz otobüsü seferleri de bulunmaktadır. Ulaşım araçlarının çoğunda kart dolum merkezlerinden alabileceğiniz kartla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

İl Dışı Ulaşım

Ülkemizin güney kıyılarının büyük bir bölümünü oluşturan Antalya şehir dışından gelecekler için bir çok ulaşım kolaylığına sahiptir. Kara yolu ile gitmek isteyenler için;

İstanbul-Antalya arası 730 km,

Ankara-Antalya arası 550 km,

İzmir-Antalya arası 470 km’dir.

Demir yolu ile ulaşım ise yoktur en yakın demir yolu ulaşımı Burdur ilinden sağlanabilir.

Yine şehir dışından en çok tercih edilen ulaşım tipi havayoludur. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir den karşılıklı her saat başı hatta yarım saatte düzenlenen seferler mevcuttur. Bunların dışında çoğu havalimanı ile karşılıklı seferleri mevcuttur. Antalya şehir merkezi ile havaalanı arası 13 km’dir. Ve şehir içine servisler bulunur.

 

Karaalioğlu Parkı

Diğer Destinasyonlar

Antalya Marina/ Konyaaltı

Antalya Akvaryumu/ Konyaaltı

Perge Antik Kenti / Aksu

Mermerli Plajı/ Muratpaşa

Minicity /Muratpaşa

Antalya Oyuncak Müzesi/ Muratpaşa

Karatay Medresesi / Muratpaşa

Tekeli Mehmet Paşa Cami/ Muratpaşa

Antalya Atatürk Evi Müzesi/ Muratpaşa

Antalya Kültür Parkı (Cam Piramit) / Muratpaşa

Hayvanat Bahçesi/ Kepez

Kırkgöz Han/ Döşemealtı

Ariassos Antik Kenti/ Döşemealtı

 

 İlçeler

Kaş

Alanya

Manavgat

Kemer

Demre

Kumluca

Serik

Korkuteli

Gazipaşa

Finike

Elmalı

Akseki

Gündoğmuş

İbradı

Tatil için Antalya

Bilgi Bul  

Güncel Bilgiler

Bilgi Bul  

101Bilgi'den

Bilgi Bul  

Allkaria Hakkında Bilgiler ve Yorumlar

Allkaria Bodrum’da Karyalı Guruba ait yeni nesil bir eticaret sitesidir. Bodrum içine aynı gün servis ettiklerinden bölgesinde epeyce popüler bir eticaret sitesidir. Allkaria.com adresinde özellikle Süpermarket, Petshop, Yapı Market, Kozmetik ve Ev Gereçleri’ni temin edebilirsiniz. Ayrıca Allpara adlı bir sadakat yönetimi programı ile alışveriş yaptıkça puan biriktirip kazançlı çıkmanıza yarayacak bir sisteme de sahip. Allkaria ekibi ile de chat botları …

Bilgi Al  

2019 Sömestr Tatilinde Gidilecek En Güzel Destinasyonlar

2018-2019 Eğitim Öğretim döneminin sömestr tatili için geri sayım başladı. Halk arasında 15 tatil veya yarıyıl tatili olarak adlandırılan öğrencilerin karne tatili hem öğrencilerin , hem velilerin , hem de öğretmenlerin hayallerini şimdiden kurmaya başlamasına neden oluyor. Az değil 15 gün tatil öğretmeninden öğrencisine, annesinden babasına herkesin tatil planı yapmasına bir sebep. Peki 15 tatil ne zaman? Yarıyıl tatili ne …

Bilgi Al  

Aforia Thermal Hotel Rezidences

Aforia Thermal Rezidences, Afyonkarahisar ilinde termal keyfi ile rezidans konforunu bir araya getiren ,2018 yılında şehrin termal otelleri arasında yerini alan termal turizmin yeni gözdesi. Aforia Termal Otel’de kendinizi evinizde hissedeceğiniz , kişiye özel termal havuzlar ve Türk Hamamı bir arada bulunuyor. Afyonkarahisar şehir merkezine 13 km. mesafede olan otel, Zafer Havalimanı’na 41 km. uzaklıktadır. Kent merkezine yakın mesafede bulunan …

Bilgi Al  

Fransa’nın En İyi 5 Kayak Merkezi

Dünya’nın en ünlü kayak merkezlerine ev sahipliği yapan, muhteşem yemekleri, birbirinden güzel tatil köyleri, yüksek rakımlı eğimleri ve lift bağlantılı sıra dağları ile Fransa, bir kayak tatili için en iyi ülkelerden birisidir. Kış boyunca kayak severlerin bir kısmının uçtuğu, bir kısmının özel arabasıyla gittiği, diğer kısmının ise yıllık Fransız kayak tatili için kanaldan geçerek gittiği en önemli kayak ülkesi Fransa. …

Bilgi Al  

Bergama Kralı II. Attalos’un askerlerine “Gidin bana yeryüzünün cennetini bulun!”…

Doğanın, dağların, denizin, güneşin ve tarihin buluştuğu, Olimpos'un…

Exit mobile version