Fransa

Yılda seksen üç milyon turistle Dünya'nın en çok ziyaret edilen ülkesi ''FRANSA''.

 

Aşıkların şehri Paris, gezmeyi sevenlere Eyfel Kulesi, tarih tutkunlarına Louvre Müzesi. Şampanyanın tek üretim merkezi, şarabın ve peynirin anavatanı. Bir ülkenin en çok tercih edilme sebepleri tabii ki bunlarla sınırlı olamaz. Dünya’nın 1 numaralı destinasyon yıldızını gelin yakından tanıyalım.

segovia,france

segovia, fransa

Fransa, resmi adıyla Fransa Cumhuriyeti.

Başkent : Paris

Resmi Dili : Fransızca

Para Birimi : Euro

Nüfus : 66,9 milyon (2016)

Fransa’da Dil :

Fransa’da kullanılan resmi dil Fransızca’dır. Fransızca’nın yanında  70’in üzerinde dil ve lehçe kullanılmaktadır. Fransızlar için konuştukları dil Fransızca son derece önemlidir.  Fransa’ya ziyaretiniz sırasında sizin farklı bir dilde soru sorduğunuzu anlamış olsalar da Fransızca olarak cevap vermek milli bir iradedir.

Fransa’da Din :

Fransa seküler bir ülkedir. Bunun yanı sıra özellikle Katolik nüfus yoğunluktadır.Nüfusun sadece %5’lik kısmı kiliseye düzenli gitmekle birlikte , Katolik nüfusun haricinde Budist, Müslüman  ve Yahudiler yaşamaktadır.

Fransa’nın Konumu :

Fransa, ana kara toprakları Batı Avrupa’da bulunan, dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları bulunan bir ülke. Fransa, batıda Kuzey Atlantik Okyanusu, kuzey batıda İngiliz kanalı, kuzeyinde Kuzey Denizi, kuzey doğusunda Belçika ve Lüksemburg, doğusunda Almanya, İsviçre, İtalya ve güneyinde Akdeniz tarafından Monako, İspanya ve Andorra ile komşudur. İngiltere ile deniz sınırlarını paylaşan ülkedir.

1994 yılından bu yana İngiltere ile 51 kilometrekarelik bir denizaltı tüneliyle birbirine bağlıdır.

4807 metre yüksekliğindeki Mont Blanc hem Fransa’nın , hem İtalya’nın hem de Avrupa’nın en yüksek dağıdır.Zira ”Beyaz Dağ” diye adlandırılan Mont Blanc Fransa ve İtalya’nın tam ortasında bulunuyor.

Fransa’da İklim :

Fransa’da dört iklim hakimdir. Batı ve kuzeybatısında ılık yazlar, serin kışların olduğu okyanus iklimi, kuzeydoğuda yazları sıcak, kışları soğuk yarı-karasal iklim, güneyinde akdeniz iklimi, dağlık bölgelerinde ise Alp iklimi görülmektedir.

Fransa’nın Kısa Tarihi :

Günümüz Fransa sınırları M.Ö. 1. yüzyılda Roma İmparatoru Julius Caesar tarafından ele geçirilince oluşmuştur. Roma dili ve kültürünün benimsenmesi ile Fransızcanın temelleri atılmış, Hristiyanlığın ilk kabul gördüğü bu toprakların Ren nehri kıyısını yöneten Germen boyları içindeki Franklar Fransa’ya antik Francie adını veren topluluktur. Fransa ismi ise Paris civarında yaşayan Capet krallarının yönettiği derebeyliğin bulunduğu bölgenin adından geliyor.

Fransa tarihinin başlangıcı ise; 843 tarihli Verdun Anlaşması sonucu Karolenj İmparatorluğunun üçe ayrılması ile başlamıştır. Ayrılan bölgelerden Batı, Doğu ve Orta Frank Krallığıdır.

17. yüzyılda ve kral XIV. Louis’in döneminde doruk noktasına ulaşan krallık, Avrupanın en kalabalık ülkesi haline gelerek, Avrupa kıtasında kültür, politika ve ekonomi üzerinde etkili bir güç haline gelmiştir.

Dilin Fransızca olması, Fransız bilim insanlarının buluşları, ülkenin Afrika, Amerika ve Asya’da bir çok denizaşırı toprak edinmesiyle Fransa krallığı 1789 Fransız Devrimi’ne kadar hüküm sürmüştür.

1870 yılında başlayan Fransa-Prusya Savaşı ile iki defa denenerek monarşiye dönülen ülkede 3. kez Cumhuriyet kuruldu. 17. yüzyıldan başlayarak 1960’lı yıllara dek sömürge kimliği olan ülkenin, 19. ve 20. yüzyıllardaki toprakları İngiltere’den sonra 2. büyük sömürge imparatorluğu haline getirmiştir.

2. Dünya Savaşının ardından 4. Cumhuriyetini kuran Fransa, dünya siyasi ve ekonomik politikalarında etkili bir güç olarak kalabilmesi için ülkenin durumu korunmaya çalışıldıysa da sömürgeleri birer birer bağımsızlıklarını ilan ettiler. 1958 yılında kurulan 5. ve son Cumhuriyeti’ni kuran ülke, dönemin cumhurbaşkanı Charles De Gaulle ile Cezayir’in  anlaşması ile 1962 yılında Cezayir bağımsızlığını kazandı.

Son yarım yüzyıl içinde Fransa’nın Almanya’ya karşı takındığı barışçıl tutum ve işbirliği ilişkileri Avrupa Birliği ekonomisinde esas teşkil etmiştir. Bu olumlu havanın sonucunda 1999 yılında Euro’ nun birlik üyesi ülkeler arasında ortak para birimi olarak kabul edilmiştir.2008 yılında yapılan Lizbon Antlaşması ile Avrupa Birliği Anayasası hükümleri Fransız Parlementosu’ nda kabul edilmiştir.

Fransa’nın Ekonomisi :

Dünyanın endüstri devleri tarafından kurulan G-7 organizasyon üyesi olan Fransa, alım gücü paritesinde Dünya dokuzuncusu, ayrıca Avrupa’nın 2. en büyük ekonomisidir. Dünyanın en büyük 500 firmasından 31’i Fransa’da bulunmaktadır. Karma bir ekonomisi bulunan ülke, altyapı sektöründe güçlü bir üretime sahiptir. Raylı sistem, elektrik üretimi, nükleer enerji üretimi, telekomünikasyon, hava ve uzay taşımacılık endüstrisinde de güçlü ekonomilerden birisi olan ülke Airbus markasına sahiptir.

Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi‘nin değişmez ülkesi. Ayrıca NATO, G-20, Avrupa Birliği ve daha bir çok organizasyona üyeliği bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi‘nin beş daimi üyesinden biri. 60 nükleer santrale sahip olan ülke, ayrıca nükleer bir güç olarak kendini gösteriyor.

Fransa, dünyanın en büyük 6. ihracatçısıdır.

Fransa, dünyanın en büyük 4. ithalatçısıdır.

Fransa, doğrudan yabancı yatırım alımında dünyada 3. sıradadır.

Denizaşırı sömürgeleri; Guana, Guadeloupe, Martinique, Mayotte, Reunion.

Araba plakalarının ilk kullanılmaya başlandığı ülke Fransa’dır.

Dünya’da 12 farklı zaman dilimi kullanımıyla en çok zaman dilimi kullanan ülke Fransa’dır.

Tüm şampanya üretimi Fransa’nın Champagne bölgesinde yapılır.Bu bölge dışında yapılan şampanya üretimleri köpüklü şarap olarak adlandırılır.

Fransa’da Kültür  :

Dünya Edebiyatının deneme öncülerinden Montaigne, Realizmin öncüsü Balzac, Stendhal, naturalizmin kurucusu Emile Zola, Arthur Rimbaud, Lamartine, Madam Bovary‘nin yazarı Flaubert zengin Fransız edebiyat kültürünün birkaç önemli ismi olup, Fransa bu alanda önemli bir üne sahiptir.

Filmlere konu olan Üç Silahşörler, Monte Kristo Kontu, Demir Maske romanları Fransız yazarların eserleridir.

La Fontanie’nin masalları, Notre Dame Katedrali‘nin yıkılmasına dayanamayıp kurtarılması için Notre Dame’in Kamburu‘nu yazan Victor Hugo sadece Fransızlar için değil hepimiz için önemli yapıtlar olmuşlardır.

Günümüze dek en çok Nobel Edebiyat ödülü alan ülke Fransa’dır.

Fransız kültürüne şekil veren ressamlar Henri Matisse, Marc Chagall, Paul Cezanne, Auguste Renoir, Edouard Manet,Claude Monet, Paul Gauguin, Camille Pissarro’dur. Ülke genelinde her birinin eserlerine ve özel müzelerine rastlayabilirsiniz.Birbirinden ünlü bu ressamların her biri realizm, naturalizm, romantizm ve empresyonizmin öncüsü olmuşlardır.

Yolu Fransa’dan geçen diğer önemli bir ressam da Van Gough‘tur. Hem Paris hem de güney Fransa’daki Arles kasabasında yaptığı sayısız eserlerin en dikkat çekici olanı Yıldızlı Gece’dir.

Şüphesiz Fransa ile adı anılan en önemli ressamlardan birisi de Picasso‘dur. İspanya’da doğmasına rağmen hayatının büyük bir bölümünü bu ülkede geçiren sanatçının Paris‘te bulunan Picasso Müzesi ülkeye seyahat edenlerin en uğrak noktalarından birisidir.

Güzelliğiyle hem Avrupa hem Amerikan sinemasını büyüleyen dünyaca ünlü Brigette Bardot, yakışıklılığı ile herkesin hayran olduğu Alain Delon, şarkılarıyla Fransızcaya hayran bırakan Serge Gainsbourg ve Edith  Piaf Fransız sanat dünyasının önemli isimleridir.

Fransa’da yapılan önemli etkinlikler arasında  Zaz konseri, Moulin Rouge kabaresi, Paris’te yapılan Nuit Blanche (Beyaz Gece) yer alır. Nuit Blanche (Beyaz Gece) etkinliği ile Paris şehrinin sabaha kadar uyanık kaldığını görebilirsiniz.

Bir Fransız günde ortalama 8,83 saat uyur. Bu süre ile gelişmiş ülkeler arasında en uzun uyuma süresi Fransa’ya aittir.

Fransa da yeni tanıştığınız birine selam verirken hangi dilde olursa olsun ”selam, merhaba” gibi ifadeler gereksiz samimiyet göstermektir. Mesafeli olduğunuz ya da yeni tanıştığınız insanlarla ”iyi günler beyefendi/hanımefendi’ şeklinde selamlaşmanız beklenmektedir. Selamlaşma ve vedalarda el sıkışılır. Fransızlar çok yakın aile bireyleri veya çok yakın oldukları arkadaşları ile karşılaştıklarında yanaktan öpüşürler. Bunun haricinde samimi olmadıkları insanlarla sadece el sıkışırlar. Ayrıca Fransa da işaret parmağı ile birini işaret etmek büyük kabalıktır.

Paris Fransa

Fransa’da Yemek :

Fransa her alanda olduğu gibi mutfakta da kendisini Dünya’ya kanıtlamış görünüyor. Dünyanın en seçkin mutfaklarından biri olan Fransız mutfağı, büyüleyici lezzetleriyle kendisine hayran bırakıyor. Aperatifinden, ana yemeğine ve tatlısına kadar Fransa’da yemek yapmak ayrı bir sanat. Fransız mutfağının en ilgi çekici lezzetleri saymakla bitmez ama yine de bir kaçına gözatalım.

Leziz bir ördek yemeği olan Confit de Canard, tuz-kekik-sarımsak üçlüsüyle 48 saate kadar marine edilerek yapılır.Sarımsak ve kavrulmuş patates ile servis ediler.

Domates, biber, marul, yeşilfasulye, ton balığı ve haşlanmış yumurta ile yapılan Nicoise salatası, iştahınızı kabartan lezzetler arasındadır.

Ratatouille, domates-soğan-kabak-patlıcan-biber-havuç-kekik-fesleğen ve biberiye katılarak renkli bir sunum eşliğinde verilen favori lezzetlerden birisidir.

Sole Meuniére, balık filetosundan yapılan ve limon-maydanoz ikilisi ile servis edilen lezzet Fransız mutfağının baş tacıdır.

Boeuf Bourguignon, Fransız mutfağının en ünlü yemeklerinden birisidir.Sığır eti-arpacık soğan-mantar-sarımsak ve kırmızı şarap eşliğinde pişirilerek, patates püresi ve makarna ile servis edilir.

Tarte Tatin ise milföy hamuru-elma ve tarçının muhteşem uyumu ile harika bir tatlı.

Bunların yanı sıra soğan ve sığır eti ile yapılan soğan çorbası, en popüler aparetif tatlarından Pissaladiére. tatlı ve tuzlu seçenekleriyle suffle de ayrıca Fransa’ya özgü muhteşem lezzetlerden bazılarıdır.

Yumurta beyazı ile yapılan hafif kurabiyeleri makaron için makaron dükkanlarında sıra bekleyebilirsiniz.

Fransa’da 1000’den fazla peynir türü vardır. Hiç şüphesiz Fransızların en önemli tatları dendiğinde peynir ve şarap akla gelir. Bunun yanında Türkiye’de de son yıllarda meşhur hale gelen kruvasan, Fransız mutfağına özgü bir çeşittir.

Fransa’ya Ne Zaman Gidilir ?

Fransa’ya ne zaman gidilir? derseniz, Fransa her mevsim gidilebilen bir ülkedir. Yaz turizminde özellikle mayıs-ekim ayları güzel olduğu gibi, kış turizmi için Pireneler ve Alpler özellikle tercih edilen lokasyonlardır. Kış seyahati için Fransa’yı tercih edecekler için en uygun zaman kasım-nisan ayları arasındadır. Dünya’nın en geniş kayak alanına ve en büyük kayak kasabasına sahip olan Fransa’nın en iyi kayak merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Kış turizminde kayak severler için buluşma noktası olan Fransa’da, Bordeaux’un meşhur bağ bozumlarına katılmak isterseniz eylül-ekim ayları doğru zamanlama olacaktır.

Fransa’ya Nasıl Gidilir ?

Fransa Türkiye’den vize isteyen ülkeler arasında olup, ziyaretinizi planlamadan önce vize işlemlerinizi tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Fransa’ya özellikle  İstanbul, Ankara, Antalya’dan haftanın hemen her günü direkt ve aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Türk Hava Yolları ile Bordeaux, Lyon, Marsilya, Paris, Nice, Toulouse havalimanlarına yapılan seferlerle Fransa’ya hemen uçabilirsiniz.

29 bin kilometre uzunluğundaki demiryolu ağıyla , Almanya’dan sonra Avrupa’da ikinci en uzun demir yoluna sahip ülkedir.

Fransa’nın övündüğü tren sistemleri sayesinde uçakla Avrupa’ya indiğinizde Avrupa’nın her yerinden Fransa’ya rahatlıkla gidebilirsiniz.

İstanbul’dan Fransa’ya direkt uçuşlarda yolculuk yaklaşık 3,5 saat sürmektedir.

Fransa’da En Çok Ziyaret Edilen Şehirler :

1- Paris

2- Marsilya

3- Lyon

4- Strazburg

5- Nice

6- Cannes

7- Biarritz

8- Lille

9- Normandiya

10- Saint Tropez

11- Monako

12- Nantes

13- Toulouse

14- Bordeaux

15- Segovia

Paris’te Görülecek En Önemli Lokasyonlar :

1-Louvre Müzesi : Paris’te bulunan müze Fransız ihtilalinden sonra açılan ilk devlet müzesi. Dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden biridir. Müzedeki resim, heykel, Mısır-Yunan-Doğu sanatları, arkeolojik mimari eserlerin tamamını görmenize bir tam gün yetmeyecektir. Müzenin en çok bilinen eseri Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa‘sıdır.

louvre museum paris

2-Eyfel Kulesi : şehrin her noktasından görülebilen dünyaca ünlü kule 1889 yılında yapılmış olup, yılda 6 milyon turist ağırlamaktadır.

3- Notre Dame Katedrali : Fransız gotik mimarisinin en güzel örneklerindendir.

4- Şanzelize Caddesi : Paris’in en uzun caddesidir.

5- Seine Nehri : üzerinde 37 köprü bulunan muhteşem nehir.

6- Disneyland : Disney karakterlerinin tümüyle çocukları buluşturan ücretli en büyük eğlence alanlarından biri. Özellikle sömestr ve yaz tatilinde ziyaretçi akınına uğrayan Disneyland, çocuklu aileler için Paris’teki en iyi tatil bölgelerinden biri.

Exit mobile version