Yedi Kuyular Kayak Merkezi (Kahramanmaraş)

Muhtemelen henüz ismini duymadığınız bir kayak merkezi. Kahramanmaraş'tan Kayak Merkezleri arasına katılan çiçeği burnunda Yedi Kuyular Kayak Merkezi. Yazın Maraş dondurması yemeye gidenler, artık kışın kayak yapmaya giderler..

Kahramanmaraş ilinde 2018 yılında yapımı tamamlanan ve hizmete açılan Türkiye’nin en yeni kayak merkezi. Uluslararası standartlara uygun olarak yapılan Yedi Kuyular Kayak Merkezi, açılır açılmaz ilk 2,5 aylık dönemde yaklaşık 700 bin kişinin ziyaretçi akınına uğradı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Yaz-Kış Rekreasyon Alanı ve Kayak Merkezi olarak yapılan tesis, kış mevsiminde kar ve kayak keyfi yaşatırken, yaz aylarında ise ziyaretçilerine mesire alanı olarak hizmet vermektedir. Türkiye’nin kış turizmi açısından önemli bir kayak destinasyonu olma yolunda ilerliyor.

Özellikle Türkiye’nin güney bölgesinde kış aylarında kayak merkezi olarak önemli bir boşluğu dolduracak.

Yedi Kuyular Mevkii’nde yapılan Yaz-Kış Rekreasyon Alanı ve Kayak Merkezi günlük 2 bin kişi kayakçı olmak üzere 5 bin kişilik kapasiteye sahip olarak tasarlanmış bir tesis.

250 kilometre yarıçaplı alanda kış sporları yapılacak tek tesis.

Yedi Kuyular Kayak Merkezi’nde, sosyal tesislerden otoparka kadar kayak severler için her şey düşünülmüş. Acemi kayakçılar, çocuk kayakçılar ve profesyonel kayakçılar için ayrı ayrı yapılmış olan yaklaşık 7 kilometrelik kayak pisti bulunuyor.

Yedi Kuyular Kayak Merkezi’nin bir kaç kilometre aşağısında pamuk ve narenciye tarlalarını gezebilir, bir kaç kilometre yukarıya çıkarak kayak yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu özelliği ile diğer kayak merkezlerinden kendisini ayıran ve farklılık kazandıran bir kayak merkezi.

Yedi Kuyular Kayak Merkezi’nde bulunan cafe&restaurant bölümünde ise, yiyecek, içecek, dinlenme alanları, WC ve mescit hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Konum

Rakım : 1833 m -2044 m.

Kahramanmaraş ilinin Dulkadiroğlu ilçesine bağlı, Ulutaş Mahallesi’nde hizmete açılmıştır. Şehir merkezine sadece 17 kilometre uzaklıkta olması ziyaretçileri açısından büyük avantajlar sağlayacaktır. Kahramanmaraş şehrinin kuzeydoğu yamacında, Ahır Dağı‘nın 2050 metre yükseklikteki Milcan Tepesi‘nden başlayarak kuzey yamacına doğru ilerler. Şehir merkezinden Yedi Kuyular Kayak Merkezi’ne ulaşan yol çift şeritli, %8 eğimli, virajlı ve dik bir yoldur.

Pist Bilgileri

Yedi Kuyular Kayak Merkezi, diğer kayak merkezleri ile kıyaslandığında pist uzunluğu açısından kısa mesafe olsa da , daha dik yapıya sahip olması farklılıklarından biridir.

Yeşil pist    :  % 15 eğim, 1170 metre uzunluk. (orta seviye)

Mavi pist    :  % 18 eğim, 790 metre uzunluk. (orta seviye)

% 22 eğim, 906 metre uzunluk. (orta seviye)

Kırmızı pist : % 38 eğim, 470 metre uzunluk. (yüksek seviye)

Kayak Merkezinde ilk defa kayacaklar için, çok az eğime sahip kısa pistler, kızak alanları ve kar motoru pistleri de bulunmaktadır.

Yedi Kuyular Kayak Merkezi

Kayak Dışında Diğer Kış Aktiviteleri

Kayak dışında farklı aktiviteler yapmak isteyenler için bir çok alternatif ile gezinizi renklendirebilirsiniz. Yürüyüş yollarından doğayla iç içe bir yürüyüş, kamp alanlarında her mevsim kamp yapma imkanı, piknik ve mesire alanları, sosyal tesisler ve yamaç paraşütü sahası ile yamaç paraşütünün keyfini çıkarabilirsiniz.

Yaz Aktiviteleri

Yedi Kuyular Kayak Merkezi esasında Yaz-Kış Rekreasyon Alanı ve Kayak Merkezi olarak planlanan bir tesis olduğu için kış ayları bitse de yaz aktiviteleri ile hizmet vermeye devam ediyor.

Yedi Kuyular Yaz-Kış Rekreasyon Alanı ve Kayak Merkezi’nin yaz aktiviteleri ; dağ bisikleti, özel eğitimli atlar ve eğitmenler ile binicilik, kampçılık, kaya tırmanışı (dağcılık), Yedi Kuyular mevkiindeki gölette su sporları ile yaz tatillerinizde farklı deneyimler yapabilir, bir hafta sonu kaçamağı ile tabiatın kucağında şehrin monoton havasından kurtulabilirsiniz.

Yedi Kuyular Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Yedi Kuyular Kayak Merkezi’ne otobüs ile Kahramanmaraş il merkezinden gitmeyi planlıyorsanız; hafta içi malesef seferler henüz bulunmuyor. Hafta sonu cumartesi ve pazar günleri Büyükşehir Belediyesi karşısından başlayan otobüs seferleri sabah 10:00 geri dönüş 15:00 olmak üzere düzenlenmiştir.

Yedi Kuyular Kayak Merkezi’ndeki Ücretli ve Ücretsiz Hizmetler

Kayak Merkezi’ne giriş, otopark, mescit ve tuvalet hizmetleri ücretsizdir. Kendi kayak takımınız ve ekipmanlarınız var ise kayak merkezinde hiçbir ücret ödemeden kayak yapabilirsiniz.

Kayak Merkezi’nde sadece kiraladığınız ekipmanlara ve istediğiniz takdirde kurs hizmeti için ücret ödersiniz.

Yedi Kuyular Kayak Merkezi’nde yararlanabileceğiniz ücretli hizmetler; kayak eğitimi, kayak takımı, kayak kıyafeti, kızak, gözlük, kask, snowboard, kar motoru, atlı kızak, atv motoru, teleski ve telesiyejdir.

 

Tesiste ödemeler henüz nakit olarak alınmaktadır. Kart veya kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Kayak öğrenecekler için eğitimler saatlik olarak alınmaktadır. Grup halindeki eğitimlerde ise %20 indirim uygulanmaktadır.

İyi kayaklar..

Exit mobile version