Doğanın, dağların, denizin, güneşin ve tarihin buluştuğu, Olimpos'un taçlandırdığı eşsiz güzellikte bir ilçe Kemer.

Kemer

Kemer plajları, hemen yakınında yükselen dağları ve lüks otelleriyle ün salmış Antalya’nın en çok turist çeken ilçelerinden biri. Nüfusu 42.568 olan Kemer’in yüzölçümü ise 53.483 km2’dir. Antalya merkeze 40 km uzaklıkta olan Kemer yaz aylarında özellikle Rus ve Alman turistlerin akınına uğramaktadır. Eski zamanlarda burada bulunan köy halkı, kendilerini ilçenin etrafını saran, dağlardan gelen selden korumak için 23 km uzunluğunda taş duvar örmüşlerdir. Daha sonra inşa edilen bu taş duvarlar nedeniyle ilçeye Kemer ismi verilmiştir. Antalya turizmi açısından Kemer’de bulunan Kiriş, Tekirova, Çamyuva, Göynük, Beldibi ve Çıralı beldeleri önemli bir yer tutar. 50 km’lik uzun bir kıyı şeridine sahip olan Kemer’in kıyı şeridinin büyük bir kısmı da doğal plajdır.

Beydağları Milli Parkı

1980’lerin başına kadar ilçeye karayolu ile ulaşım olmadığı için denizden ulaşım sağlanıyordu fakat 80’li yılların sonunda ilçe gelişmeye başladı ve ilçenin tarihi, doğal güzelliği, denizi ve ormanı da bu gelişmeye eklenince zamanla Türkiye’nin en gözde tatil destinasyonlarından biri haline geldi. Tabi ki Kemer’e yapılan otelleri de göz ardı etmemek lazım. Kemer’de hem ülke çapında hem de dünyadaki en güzel oteller sıralamasına girmiş birçok otel de bulunmakta.

Kemer’de Gezilecek Yerler

Faselis (Phaselis) Antik Kenti

Antalya’nın en güzel antik kentlerinden biri olan Faselis, plajı, koyu, antik kenti ve doğal güzellikleri ile Kemer merkeze 12 km uzaklıkta bulunuyor. Tekirova mevkiinde bulanan antik kent birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve günümüzdeki haline ulaşmıştır. İçinde üç limanı bulunan antik kentte bir antik tiyatro, Roma hamamı, su kemerleri, agoralar ve bir de Hadrian kapısı bulunuyor. Çoğu kısmı ormanlık olan antik kent bunaltıcı sıcaklarda bile serin kalabiliyor. Bunun dışında ise güneş ve denizin tadını çıkarabileceğiniz doğa harikası plajı da antik kentte size güzel zaman geçirme fırsatı sunuyor.

Faselis Antik Kenti

Göynük Kanyonu

Doğa sporu severlerinin en güzel mekânlarından olan Göynük Kanyonu tatilin yanında size spor yapma fırsatı da sunuyor. Göynük merkeze 4 km uzaklıkta olan kanyon 4,5 km’lik bir yürüyüş alanından oluşuyor. Dünyanın en iyi yürüyüş parkurları içerisinde yer alan Likya Yolu’nun önemli bir kısmı bu kanyonun içerisinden geçiyor. Bu yüzden yurt içi ve yurt dışından özellikle yaz aylarında binlerce sporsever turistin akınına uğruyor. Kanyonun doğal güzelliklerinin yanı sıra sıcak havalarda buz gibi suyunda da serinleyebilirsiniz.

Göynük Kanyonu

Olimpos (Olympos)

Kemer’in meşhur Çıralı beldesinde bulunan Olimpos Kemer’in 40 km batısında, Antalya merkeze de 80 km uzaklıkta bulunur. Olimpos, Eski Likya bölgesinde bulunur ve “yüksek dağların zirvesi” anlamına gelmektedir. Eski zamanlarda korsanların elinde bulunan Olimpos sonradan Romalıların eline geçmiş ve Fatih Sultan Mehmet döneminde ise Osmanlı topraklarına katılmıştır. Olimpos ‘a gittiğinizde ilk görmeniz gereken yerlerden birisi Olimpos Antik Kenti. Anıtsal mezarların, sulak alanların, tarihi kalıntıların, Roma tapınağının, Roma hamamının bulunduğu antik kenti bir yol boyu gezerek hepsini görebilirsiniz. Yol sonunda ulaşacağınız Akropol ise size büyüleyici Olimpos’u tamamen tepeden izleme keyfi sunacaktır.

Olimpos’ta bulunan bir diğer güzellik ise plajı. Caretta carettaları izleme fırsatı bulabileceğiniz, doğayla iç içe olan plajda gündüz güneşin ve denizin tadını çıkarabilir akşamları ise sahilde yakılan ateşin etrafında yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Ayrıca denizin iç kesimlerinde bulunan kaya mağarasına yüzerek ulaşıp buradaki serin suların tadını çıkarabilirsiniz.

Olimpos’a gidipte Yanartaş’ı (Klimera) görmeden dönmeyin. Efsaneleriyle ünlü Yanartaşların bulunduğu bölge aslında bir gaz sızıntısı sonucu ortaya çıkan görüntülerden ibaret. Fakat Olimpos’a kattığı hava o kadar muhteşem ki akşama doğru gittiğinizde hem günbatımının tadını çıkarabilir hem de akşam saatlerinde Yanartaşların muhteşem görüntüsüne şahit olabilirsiniz.

Olimpos

Son olarak Olimpos’ta bahsedeceğimiz saklı kalmış bir harikalar diyarı. Denizyolu dışında hiçbir ulaşımın olmadığı Adrasan bölgesinde bulunan Suluada sadece yat turu ile gidenlerin görebileceği bir yer. Buraya gitmek için bir gün önceden rezervasyon yaptırmanız şart çünkü sabah erken saatlerde toplanıp tura çıkılıyor. Merkeze 15 km uzaklıkta olan adada tüm plajlara taş çıkartacak güzellikte ve temizlikte bir plaj bulunuyor. Issız bir ada ve birkaç kişiyle beraber bu plajı ve bu adayı keşfettiğinizi düşünün. Adanın içinde bulunan mağara bölümü fotoğraf çekmeyi sevenler için görsel şölen durumunda.  Fener Koyu, Amerikan Koyu’nda demir atan tur tekneleri yüzme molası verir ve öğle yemeği molasında ise taze deniz ürünlerinden oluşan nefis lezzetler önünüze serilir.

Beldibi Mağarası

Mağara Kemer merkeze 20 km uzaklıktadır ve Antalya-Kemer sahil yolu üzerinde bulunur. Beldibi bölgesinde bulunan mağara denize 100 metre uzaklıkta aşağı ve yukarı kısım olmak üzere iki kısma ayrılmış tarihi bir mağaradır. Mağaranın en çok ilgi çeken yönü ise çok eski çağlardan kalma olan mağara duvarlarındaki insan ve hayvan figürleridir.

Yörük Parkı

Küçükburun üzerine kurulu olan Yörük Parkı 1982 yılından beri devlet korumasında olan ve Milli Park statüsünde olan bir parktır.  Orta Asya kültürünün atmosferini yaşatan Folklorik Yörük Parkı orman içinde doğal bir alanda kurulmuştur. Çevresinde tavuk, kedi, köpek, tavşan gibi hayvanlarında barındığı park yörük kültürünü açık hava müzesi şeklinde canlı tutmayı başarmıştır. Kültür gezisi yapmak isteyenler için bulunmaz bir nimet olan Yörük Parkı tatiliniz sırasında ormanın içinde sizi geçmişe götürecek bir zaman makinesi gibi.

Üçoluk Yaylası

Yemyeşil manzarası, tertemiz havası ve bozulmamış güzelliği ile kendinizi doğanın güzelliğine bırakıp kafa dinleyeceğiniz muhteşem bir yer Üçoluk Yaylası.  Kamp tutkunlarının gözde mekânlarından olan yaylası Kemer merkeze 37 km uzaklıktadır. 1500 metre yüksekliğinde olan yayla Ulupınar Mahallesi sınırları içerisinde bulunur. Zengin flora ve faunasıyla Üçoluk Yaylasında sedir ağaçlarını hem yaylaya giderken hem de yayla içerisinde bolca görebileceğiniz bir doğal harikası. Acenteler tarafından düzenlenen trekking turları, kamplar, bisiklet turları gibi bir çok organizasyon da mevcuttur.

Üçoluk Yaylası

Kemer Otelleri

Kemer Otelleri dediğimizde otellerin sayısını ve çeşitliliğini sınırlamamız mümkün değil. Dünya standartlarında otel bulmakta mümkün, çok uygun fiyatlara otel ve pansiyon bulmakta. Yeter ki siz tatilinizi nasıl bir otelde geçirmek istediğinize karar verin. Biz en güzel iki tanesini sizin için seçtik.

Maxx Royal Kemer Resort

Tam anlamıyla lüksün, konforun, lezzetin ve tatilin bir arada sunulmuş hali Maxx Royal. O kadar güzel tasarlanmış bir otel ki hem doğayla iç içe hem de deniz ve kumsalı en güzel biçimde tatilcilere sunmayı başarmış. Tatiliniz bu otelde yapmayı planlıyorsanız tatilinizin büyük bir kısmını bu otelde geçireceksiniz demektir. Çünkü çocuklar ve yetişkinler için her şey düşünülmüş. Eğlence alanları, davet ve toplantı salonları, ayrı ayrı düzenlenmiş dünya mutfakları ve balık restoranı. Kumsalı ise muhteşem güzellikteki ince kumları ve sessizliği ile huzur arayanların adresi. Kemer merkeze 6 km Antalya merkeze ise 60 km uzaklıkta bulunan otel konumu bakımından da fırsatlar sunuyor.  Maxx Royal tatil adına sizin için her şeyi düşünmüş. Sizin yapacağınız tek şey hiç düşünmeden rezervasyon yaptırmak.

Kadir’in Ağaç Evleri (Kadir’s Tree Houses)

Olimpos’ta bulunan Kadir’in Ağaç Evleri Kemer’de konaklamak için tercih edebileceğiniz en otantik mekan diyebiliriz. Dünyaca ünlü bu ağaç evler geçtiğimiz yıllarda yabancı basında yeryüzünün en iyi Hostel’i seçilmiş, dünyada görülmesi gereken en ilginç ve en ‘cool’ yerler arasına girmiş, yabancı televizyonlarda ise ‘Sırt Çantalarının İpek Yolu Belgeseli’ adı altında belgeseli çekilmiştir. Bu ağaç evlere Olimpos Antik Kenti içerisinden geçen servislerle ücretsiz olarak ulaşılabiliyor. Lüks tasarımdan ziyade ağaç evlerin otantik olması ön planda. Ağaç evler üçe ayrılıyor. Klimalı ağaç evler, ağaç gövdesine kurulmuş evler ve paylaşımlı oda olarak tercihinize sunuluyor. Fiyatlar açısından makul olan bu evlerin bulunduğu tesiste açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği mevcut. Ayrıca akşamları ise tesiste bulunan kafe ve bar zaman geçirmek için güzel alternatifler arasında. Tesisin bir diğer güzel yanı ise turları. Mavi Yolculuk turundan tutun da bisiklet turları, yat turları, kanyon turları, doğa yürüyüşleri, kano turları, dalış merkezi, kaya tırmanışına kadar size birçok alternatif sunuyor. Kısacası tam bir gezgin mekanı.

Kadir’in Ağaç Evleri

Kemer’e Nasıl Gidilir?

Antalya-Kemer arası 48 km ve ulaşım için sık sık otobüs seferleri mevcut. Diğer illerden karayolu ulaşımını tercih edenler içinse birçok ilde Kemer için sefer bulunsa da bulunmaması durumunda Antalya merkeze otobüsle gelip Kemer’e 10 dakikada bir kalkan servislerle ulaşılabilir. Otobüs yolculuğu tercih edenler için Kemer’e ulaşmak, yolculuk boyunca görülecek manzaralar açısından keyifli olacaktır.

Havayolunu tercih edenler içinse en yakın havalimanı Antalya Havalimanı ve buradaki shuttle’lar ile yaklaşık 1 saatte Kemer’e ulaşabilirsiniz. Biletinizi önceden almanızda fayda var çünkü yazın yoğunluk nedeniyle istediğiniz tarihe bulamayabilirsiniz. Bunun dışında havaalanından özel araç ya da taksi kiralayabilirsiniz.

Diğer Destinasyonlar

Ayışığı Parkı (Moon Lİght Park)

Ayışığı Plajı

Tahtalı Dağları (Olimpos Teleferik)

Kaya Sığınakları

Beydağları Milli Parkı

Paris Batığı

Idyros Antik Kenti

Molla Deliği Mağarası

 

Güncel Bilgiler

Bilgi Bul  

101Bilgi'den

Bilgi Bul  

Allkaria Hakkında Bilgiler ve Yorumlar

Allkaria Bodrum’da Karyalı Guruba ait yeni nesil bir eticaret sitesidir. Bodrum içine aynı gün servis ettiklerinden bölgesinde epeyce popüler bir eticaret sitesidir. Allkaria.com adresinde özellikle Süpermarket, Petshop, Yapı Market, Kozmetik ve Ev Gereçleri’ni temin edebilirsiniz. Ayrıca Allpara adlı bir sadakat yönetimi programı ile alışveriş yaptıkça puan biriktirip kazançlı çıkmanıza yarayacak bir sisteme de sahip. Allkaria ekibi ile de chat botları …

Bilgi Al  

2019 Sömestr Tatilinde Gidilecek En Güzel Destinasyonlar

2018-2019 Eğitim Öğretim döneminin sömestr tatili için geri sayım başladı. Halk arasında 15 tatil veya yarıyıl tatili olarak adlandırılan öğrencilerin karne tatili hem öğrencilerin , hem velilerin , hem de öğretmenlerin hayallerini şimdiden kurmaya başlamasına neden oluyor. Az değil 15 gün tatil öğretmeninden öğrencisine, annesinden babasına herkesin tatil planı yapmasına bir sebep. Peki 15 tatil ne zaman? Yarıyıl tatili ne …

Bilgi Al  

Aforia Thermal Hotel Rezidences

Aforia Thermal Rezidences, Afyonkarahisar ilinde termal keyfi ile rezidans konforunu bir araya getiren ,2018 yılında şehrin termal otelleri arasında yerini alan termal turizmin yeni gözdesi. Aforia Termal Otel’de kendinizi evinizde hissedeceğiniz , kişiye özel termal havuzlar ve Türk Hamamı bir arada bulunuyor. Afyonkarahisar şehir merkezine 13 km. mesafede olan otel, Zafer Havalimanı’na 41 km. uzaklıktadır. Kent merkezine yakın mesafede bulunan …

Bilgi Al  

Fransa’nın En İyi 5 Kayak Merkezi

Dünya’nın en ünlü kayak merkezlerine ev sahipliği yapan, muhteşem yemekleri, birbirinden güzel tatil köyleri, yüksek rakımlı eğimleri ve lift bağlantılı sıra dağları ile Fransa, bir kayak tatili için en iyi ülkelerden birisidir. Kış boyunca kayak severlerin bir kısmının uçtuğu, bir kısmının özel arabasıyla gittiği, diğer kısmının ise yıllık Fransız kayak tatili için kanaldan geçerek gittiği en önemli kayak ülkesi Fransa. …

Bilgi Al  
Exit mobile version