İngiltere (England)

Bilimin üniversitelerle taçlandığı, asaletin ve Kraliçe'nin ülkesi, üzerinde ''Güneş Batmayan Ülke'' tabiki İngiltere.

İngiltere’nin Konumu

İngiltere, Avrupa‘nın batısında  Atlas Okyanusu üzerinde bulunan ve Büyük Britanya Devleti‘ni oluşturan pek çok adadan biri olan Britanya Adası‘ndadır. Birleşik Krallığı meydana getiren dört ülkenin en büyüğüdür İngiltere. Diğer üç ülkesi ise İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dır. İngiltere, Dünya genelinde popülerliğini Birleşik Krallığın diğer üç ülkesinden daha fazla duyurduğu için, İngiltere adı çoğu zaman Birleşik Krallık veya Büyük Britanya olarak da kullanılabiliyor.

İngiltere, Birleşik Krallığın merkezi ve güney bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde İskoçya, batısında Galler ile komşudur. Doğusunda yer alan Fransa ile Manş Denizi ile ayrılmaktadır.

Manş tüneli, İngiltere’yi Avrupa’ya bağlamaktadır.

İngiltere Yönetim Şekli

Ülkenin yönetim şekli anayasaya dayalı monarşidir. Kraliyet sembolik olarak varlığını sürdürmektedir. Monarşinin başında Kraliçe 2. Elizabeth varlığını sürdürmektedir.

İngiltere’de Konuşulan Dil

İngiltere’nin resmi dili İngilizce‘dir. İngilizlerin kendilerine özel bir aksanı bulunmaktadır. Bu nedenle ilk zamanlar anlamakta zorluk yaşasanızda, sonrasında alışıyorsunuz. İngiltere’nin dışında Dünya’da yaklaşık  1 milyar insan da İngilizce konuşuyor.

Tower Bridge

Tower Bridge (Kule Köprüsü)

İngiltere Para Birimi

İngiltere para birimi İngiliz Sterlini‘dir. Pound, penny ve pence olarak kullanılır. İngiliz Sterlini Dünya’nın en değerli para birimlerinden bir tanesidir. 2019 Nisan ayına göre 1 GBP = 7,60-TL olduğunu düşünürsek İngiltere tatili ziyaretçileri için biraz maliyetli bir tatil olacaktır.

İngiltere Dini ve İnançları

Ülke nüfusunun %60’a yakını Hristiyan nüfustan oluşmaktadır. Hristiyanların çoğunluğunu Celtic Kilisesi‘ne bağlı hristiyanlar oluşturmaktadır. Ülkede nüfusun %25’lik kısmı kendisini herhangi bir dine mensup olarak görmemektedir. Nüfusun geri kalanı ise Müslüman, Yahudi ve diğer inançlardaki insanlardan oluşmaktadır.

İngiltere’ye Ne Zaman Gitmeli?

İngiltere’ye gitmek her mevsim her ay güzeldir. Yaz aylarında havanın daha sıcak olduğu zamanlarda bile yağışlarla karşılaşabilirsiniz.

İngiltere’de yılbaşı öncesi kurulan Noel pazarları ayrı bir güzellik ve şenlik kattığı için bu zaman dilimi tercih edilebilir.

Londra’nın birbirinden güzel parklarını gezmek isterseniz ve daha sıcak bir havayı tercih etmek isterseniz Mayıs-Ekim ayı arası en uygun zamanlardır. Bu aylarda hava ılımandır fakat yağışlar görülür.

İngiltere’yi gezmek için en sıcak ay ve en uygun olan ay ise Temmuz ayıdır.

İngiltere’nin ünlü Glastonbury müzik festivalini de görmek isterseniz Haziran ayını tercih etmelisiniz.

İngiltere İklimi ve Hava Şartları

İngiltere’de ılıman bir okyanus iklimi görülür. Kışları sıcaklık nadiren sıfır derecenin altına düşer. Yaz aylarında ise 32 derecenin üzerine çıktığı nadiren görülür.  Nem oranı genelde yüksektir ve yılın her ayı yağış görülür. Gün içinde bile hava şartları değişkenlik gösterir. En soğuk ayları ocak ve şubat aylarıdır. En sıcak ayı ise temmuz ayıdır.  Mayıs, haziran, ağustos, eylül ve ekim ayları da oldukça ılıman geçmektedir.

İngiltere’nin iklim özelliklerini etkileyen enlemsel konumunun yanında, Amerika kıtasından kıyılarına vuran Gulf Stream akıntısıdır.

İngiltere’ye Nasıl Gidilir ?

İngiltere’ye ulaşım konusunda farklı alternatifler bulabilirsiniz.Türkiye‘den Londra, Manchester ve Birgmingham şehirlerine direkt uçabilirsiniz.

Birleşik Krallık içerisinde tren yolculuğunu da deneyebilirsiniz. Paris ve Londra arası hızlı tren ile sadece 2,5 saat mesafede.

İngiltere’de Alışveriş

İngiltere’nin Londra şehri, tam bir alışveriş cennetti diyebiliriz. Londra’da alışveriş için ise en doğru ve popüler adresler Oxford Street ve Carnaby Street‘tir.

Carnaby Street

İngiltere’de Ne Yenir Ne İçilir ?

İngiltere’nin olmazsa olmazı çay saatlerini mutlaka denemelisiniz. İngilizlere özgü bir tat olan çayınıza bir damla süt katmayı da unutmayın.

İngilizlere özgü Pimm’s punch adlı özel kokteyli de deneyimleyebilirsiniz. Ziyaretçilerinin genelde beğendikleri söyleniyor.

İngiliz mutfanının diğer lezzetleri fish and chips , sheperd’s pie ile Pup kültürünü tanıyın.

İngiliz kahvaltıları genelde sosis, fasulye ve yumurtadan oluşuyor. Daha hafif bir kahvaltı seven ziyaretçiler için reçel ve tereyağı ile birlikte yenen sconeları tercih edebilirsiniz.

Fish and chips : Bildiğimiz kızarmış balık ve yanında patates kızartması sunumu. İngilizler yanında soğuk bira ile tamamlıyorlar.

Fish and chips

Sheperd’s pie : sebzelerle pişirilmiş kıyma üzerine konan patates püresinin fırınlaşmış hali. İngiliz mutfak kültürü adına denenebilir bir lezzet.

English breakfast : Göz yumurta, fasulye, domuz sosisleri ve bacondan oluşan bir İngiliz kahvaltısıdır.

Scone : Ekmeği ve keki sevenler için muazzam bir lezzet. Bir bakıma kek ekmek diyebileceğimiz, ortadan ikiye kesip arasına tereyağı ve reçel sürüp yenen bir tat.

Apple pie : Elmalı turta sevenleri İngiltere’ye bekliyoruz. Elmalı turtanın İngiliz versiyonu.

Pimm’s punch : Pimm’s likörünün, büyük bir sürahi içerisinde salatalık, portakal, limon, çilek ve naneyle karıştırılmasıyla oluşan bir kokteyl içecek.

Cin ya da gin : Tonikle içmeye bayılanlara, içine bir dilim de misket limonu.

İngiltere Tarihi

İngiltere tarihi, geç Palaeolitik çağa kadar uzanmaktadır. İngiltere ismi, 5. ve 6. yüzyılda yerleşen Almanya orijinli Angles Kavimi tarafından verilmiştir.10. yüzyılda ulusal birliğini sağlayan ülke, 15.yüzyıldan itibaren Dünya üzerinde hukuki ve kültürel anlamda etkin bir güç haline gelmiştir. Dünya’da kullanılan mevcut hukuki sistemler temelleri İngiltere’de atılmıştır. Parlementer sistemde ilk defa İngiltere’de kullanılmıştır. 18. yüzyılda Sanayi Devrimi, İngiltere’de başlamıştır.19. yüzyıldan itibaren Dünya’nın en büyük emparyel güçlerinden birisi olmuştur. Dünya’nın bir çok bölgesinde sömürgeler ve koloniler kurmuştur. Bütün bu sebepler adını ”Güneş Batmayan Ülke” olarak değiştirmiştir.

İngiliz Edebiyatının Önemli İsimleri

Dünya edebiyatında İngiliz edebiyatının ayrı bir yeri vardır. Akla ilk gelen roman yazarları elbetteki İngilizlerdir. İngiliz edebiyatının Dünya’ya kazandırdığı önemli isimler aslında dillerden düşmeyen en çok bildiğimiz yabancı yazarlar.

Shakespeare : Dünyaca ünlü şair ve bilinen en büyük efsanelerden.

Charles Dickens : Toplumsal eleştirmen olan yazar, İngiltere’nin en önemli yazarlarındandır.En çok bilinen eserleri Oliver Twist, Kasvetli Ev, Viktorya döneminin en iyi örnekleridir.

Charles Dickens

Virginia Woolf : Bilinç akışı tekniğiyle insanın tüm duyularında hissedilen Dalgalar eseri, Yunanlılar ile Truvalıların arasında yaptığı savaşı anlatan İlyada Destanı, bilinen en iyi eserleridir.

George Orwell : Bir başyapıt olan 1984 adlı eseri, 35 yıl sonrasını konu alan baskıcı rejimi eleştirir.

Jane Austen : İlk kez romana modernlik kazandıran Aşk ve Gurur adlı eseri en bilinenidir.

İngiltere’de Turizm

Tarihi Keltler tarafından başlayan İngiltere, bozulmadan günümüze kadar gelmeyi başaran köyleri, kaleleri ve katedralleri ile görülmeye değer bir destinasyon.Dünya’da bir çok konuda kendini kanıtlamış olan İngiltere; dili, edebiyatı, okulları, sanatı, müziği, mimarisi, refah düzeyi ve hatta futbolu ile milyonlarca kişinin yaşamak istediği ülkelerden birisi.

İngiltere’nin Önemli Şehirleri

Londra

Roma Dönemi’nde Thames Nehri kıyısında kurulan, zengin tarihi ve mimari kültürünü günümüze kadar korumayı başarmış ender şehirlerden birisi olan Londra, İngiltere ve Birleşik Krallıklar’ın başkentidir. 8 milyon insanın bulunduğu şehirde üç yüzü aşkın farklı dil konuşulmaktadır.

Avrupa Birliği’nin 2. en kalabalık şehridir.

Londra, yılın her dönemi Dünya’da en çok turistin ziyaret ettiği yerlerden birisidir.

Londra, İngiltere’nin başkenti olmasının yanında ayrıca Avrupa’nın iş ve finans merkezlerinin bulunduğu bir şehirdir. Dünya’nın en kalabalık hava trafiğine sahip olan Londra’da 5 adet uluslararası havaalanı bulunmaktadır.Bunlardan en büyük olanı Heathrow’dur.

Big Ben London

Londra’nın En Güzel Destinasyonları

1-Tower Bridge

2-Parlemento Binası

3-Buckingham Sarayı

4-Trafalgar Meydanı

5-London Eye

6-Tower Of London

7-Westminster Şehri

8-Thames Nehri

Cambridge

Dünya’nın en iyi beş üniversitesi arasında yer alan Cambridge Üniversitesi‘ne ev sahipliği yapan şehir. İngiltere’nin akademik şehri olan Cambridge, öğrencilerin de eğitim amacıyla İngiltere’de en çok tercih ettikleri şehirlerden birisi. Hem eğitim hem tatil yapmak isteyenler için muazzam bir yer. Şehri saran Cam nehri üzerinde bir gondol gezisi yapmak, Harry Poter filmlerinden çıkmış yapıları ile büyüleyici bir destinasyon desek yalan olmaz.

Cambridge University

Cambridge En Güzel Destinasyonları

1-Park Backs

2-King’s College ve King’s College Chapel

3-Queen’s College ve Matematik Köprüsü

4-Trinity College

5-Peterhouse College

6-Corpus Christi College

7-John’s College

8-Fitzwilliam Müzesi

9-Botanik Bahçeleri

Birmingham

İngiltere’nin 2. en büyük şehridir.Şehir, İngiltere Sanayi Devrimi’nin kalbinde yer almış, bilimin, teknolojinin, ekonomi ve yeniliklerin gelişmesine tanıklık etmiştir.

1791 yılında ilk kez Dünya’da üretim yapan şehir olarak tanınmaya başlamıştır.

Günümüzde çok büyük bir uluslararası ticaret merkezi ünvanına sahiptir.Londra’dan sonra ikinci en büyük eğitim merkezidir.Eğitim dışında pek çok kültürel faaliyetle de adını duyuran şehir, Senfoni Orkestrası, Kraliyet Balesi, Barber Güzel Sanatlar Enstitüsü ile de ün yapmıştır.

Bullring Alışveriş Merkezi

Birmingham En Güzel Destinasyonlar

1-Aston Hall

2-Birmingham Museum & Art Gallery

3-Ikon

4-Barber Institute of Fine Arts

5-Bullring Alışveriş Merkezi

Liverpool

Dünya’nın sayılı liman kentlerinden birisidir. Başkent Londra’ya 2 saat uzaklıktadır.Liverpool halkı, İngiltere’nin en sıcak kanlı halkı olarak bilinmektedir.

Liverpool, UNESCO tarafından 2004 yılında ”Dünya Mirası Listesi”ne alınmıştır. 2008 yılında ”Avrupa Kültür Başkenti” olarak seçilmiştir.

İngiltere Premiere Lig’in ünlü futbol takımlarından olan Liverpool FC ve Everton‘a ev sahipliği yapmaktadır. Futbol gibi müzik alanında da adından söz ettiren Liverpool, ünlü Beatles grubunun doğduğu yerdir.

Albert Dock, Liverpool

Liverpool En Güzel Destinasyonlar

1- Liverpool Merkez Kütüphanesi

2- Albert Dock

3-Liverpool Şehir Sarayı

4-Knowsley Safari Parkı

5- Liverpool Anglikan Katedrali

6- Anfield Stadı

7-St. John Parkı

Oxford

Oxford, Dünya’nın en önemli öğrenci şehirlerinden bir tanesidir. Ortaçağ’da Dünya eğitiminin öncülüğünü yapan şehirde nüfusun dörtte birini öğrenciler oluşturmaktadır.Ortaçağ’dan kalan tarihi binaların içinde modern yaşamın çizgileri olan kafeler, kitapçılar,restoran ve barlarda Dünya’nın her köşesinden gelen öğrenciler hayat bulmaktadır.

Oxford University

Oxford En Güzel Destinasyonları

1-Oxford Müzesi

2-Ashmolean Müzesi

3-Modern Sanat Müzesi

4-Christ Kilisesi (Alis Harikalar Diyarı ve Herry Potter’daki Hogwarts Hall’ın doğum yeri olarak bilinir)

5-Sheldonian Amfitiyatrosu

Manchester

Manchester, Sanayi Devrimi’nin Liverpool ile birlikte yer alan ilk şehirlerinden birisidir. Kozmopolit yapısı ile her çeşit insanı bünyesinde barındıran şehirde kültürel ve sosyal faaliyetler oldukça hareketlidir.Bu sebepledir ki canlılık ve dinamiklik yönünden Londra’yı aratmaz. Londra’ya 2 saat uzaklıktadır.Müziğin ve futbolun popüler şehirleri arasında yer alır. Dünya çapında büyük başarılar elde eden Manchester United ve Manchester City gibi iki büyük futbol takımına ev sahipliği yapar. Öğrenci cenneti olan şehirde, dört adet üniversitenin yanında sayısız dil okulu bulunmaktadır.

Manchester Cathedral

Manchester En Güzel Destinasyonlar

1- Royal Exchange Tiyatrosu

2- Bilim ve Sanayi Müzesi

3- Manchester Belediye Binası

4- Manchester Müzesi

5- Manchester Katedrali

6- İnsanlık Tarihi Müzesi

7- John Rylands Kütüphanesi

8- Manchester Arena

9- Canal Street (Gay Village)

 

Güncel Bilgiler

Bilgi Bul  
Exit mobile version