Hangi ülkede nasıl kahvaltı yapılır?

Dünyanın neresine giderseniz gidin her bir ülkenin kendine has yemek alışkanlıklarının olduğunu fark edersiniz. Kimisi yemeklerinden acıyı eksik etmezken kimisi de tatlı ve ekşi tatları bir arada kullanarak öğünlerini oluşturur. Yaşadığımız coğrafyaların birbirinden farklı olması da buna sebep olan en büyük etkenler arasında. Peki, güne geleneksel Türk kahvaltısı yerine sadece kruvasan ve kahveyle başlayabilir miydiniz?

İşte her ülkenin damak zevkini gözler önüne seren kendilerine has kahvaltı sofraları…

Türkiye

a1

Pek çok ülkeyle kıyaslandığında en zengin kahvaltının hazırlandığı Türkiye’de, sofrada ne ararsanız bulmanız mümkün! Peynir, zeytin, domates, yumurta, tereyağı! Et ve süt ürünlerinin yanı sıra ev yapımı marmelatlar da Türk kahvaltısının vazgeçilmezleri arasında.

Polonya

Bir Türk kahvaltısı olmasa da Polonya’daki kahvaltı kültürü hiç de fena sayılmayacak durumda. Pişmiş yumurta, sosis ve patates gözlemesini bulabileceğiniz menüde genellikle çeşitli sebzelere de yer verilir.

Meksika

Meksika denince akla ilk gelen şeyler, acı biber ve baharatlar. Meksikalılar kahvaltıda da bu malzemeleri kullanmaktan asla çekinmezler. Et, fasulye ve peyniri de sabah sofralarda görmeniz mümkün.

Avustralya

Avustralya’da her köşede bulabileceğiniz ve bolca tüketilen Vegemite, kahvaltıda bulunabilecek tek şey olabilir. Vegemite ne derseniz, bira mayasından yapılan macun kıvamında tuzlu bir yiyecek.

İtalya

Kahvaltıda sadece kruvasan ve cappuccino mu? İtalyanlar gerçekten zor bir hayat yaşıyor olmalı.

Brezilya

Birbirinden farklı pek çok et ve peynir çeşidini Brezilya’da kahvaltı sofralarında bulmanız mümkün. Ve tabii ki Türkler olarak bizim de yemekten asla vazgeçemediğimiz ekmeği.

Tayland

Herkesin kolay kolay midesinin kaldıramayacağı bir yemek domuz lapası. Talyand’da domuzun pek çok organının yer aldığı bu kıvamlı kahvaltıyı denemek bir işkence çeşidi olarak kullanılabilir.

Gana

Gana’da kahvaltı Waakye isimli bu yemekle yapılıyor. Yemeğin içerisinde pirinç, fasulye ve değişik baharatlar bulunuyor.

Fas

Geleneksel Fas kahvaltısında pek çok farklı ekmeğe denk gelebilirsiniz. Bu ekmeklerin yanında ise genellikle tereyağı, acı sos ve peynir tüketilir.

Portekiz

İçinde pek çok farklı malzemeyi bulabileceğiniz kruvasan ve sert bir kahve! Portekiz’in kahvaltı anlayışı da İtalya’dan pek farklı değil.

Bolivya

Bolivya’da kahvaltı popüler olan saltena ile yapılır ancak standart hamur işi seven bünyelere bu lezzet biraz tatlı gelebilir. Genellikle sebze veya et ile doldurulur fakat tatlı olarak da kullanılabilir.

Arjantin

Mate ve kruvasana benzeyen, dulce de leche dolgulu hamur işi içerir.

Moğolistan

Moğolistan’da kahvaltı kızartılmış koyun eti ve bol yağ, süt ürünleri, un ve pirinç içerir. Batı Moğolistanlılarsa bunlara ek olarak at eti de tüketebilir.

Pakistan

Mayasız Hint ekmeği olan ve tavada kızartılan Aloo Paratha ve sebzeler içerir. Yağla, baharatlı sosla ya da benzeri bir sosla yiyebilirsiniz. Ya da gözleme gibi sarıp çayınıza da batırabilirsiniz.

Mısır

Mısır’da kahvaltı Foul Madamas adı verilen bir tür yemekle yapılır. Fava, bezelye, sarımsak ve limon içerir. Resimde gördüğünüz gibi tahinli sos, katı yumurta ve dilimlenmiş yeşil sebzelerle afiyetle tüketiniz.

İngiltere

Sosis, jambon, yumurta, közlenmiş domates, mantar, ekmek, fırında fasülye ve domuz kanı ve yulaf içeren sucuğa benzer bir tür “black pudding” yiyeceği. İngilizlerin geleneksel kahvaltılarının içinde yok yok.

Küba

İçine bir tutam tuz atılmış şekerli kahve ve eşi benzeri olmayan Küba ekmeğinin, yağlanıp kızartılarak, kahveye batırılabilecek uzunlukta kesilmesinden ibarettir.

Amerika

Ev yapımı kalın pankekler ve yanında domuz pastırması, şurup, ve yaban mersini.

Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Exit mobile version