Fransa’nın En İyi 5 Kayak Merkezi

Avrupa'nın en yüksek kayak köyü Val Thorens, Avrupa'nın en yüksek zirvesi Mont Blanc ve Dünya'nın en büyük kayak alanı olan Trois Vellees (Üç Vadi) 'i bünyesinde barındıran, kayak severlerin buluşma noktası Fransa.

Dünya’nın en ünlü kayak merkezlerine ev sahipliği yapan, muhteşem yemekleri, birbirinden güzel tatil köyleri, yüksek rakımlı eğimleri ve lift bağlantılı sıra dağları ile Fransa, bir kayak tatili için en iyi ülkelerden birisidir. Kış boyunca kayak severlerin bir kısmının uçtuğu, bir kısmının özel arabasıyla gittiği, diğer kısmının ise yıllık Fransız kayak tatili için kanaldan geçerek gittiği en önemli kayak ülkesi Fransa.

Dünya’daki en büyük 10 bağlantılı kayak alanının 7’sine sahiptir Fransa. En üst noktalara sahip olmasıyla ünlü olan Les Trois Vellees (Üç Vadi) , Courchevel, Meribel ve Belleville paralel vadiler boyunca 335 farklı koşu yolu, 180 asansör ve 600 km’lik yamaçlarıyla Dünya’nın en büyük kayak alanı, kış turizminde misafirlerini ağırlamaktadır.

1- Courchevel

Courchevel

2. Dünya Savaşı’ndan sonra Fransa’nın ilk kayak merkezi yatırımlarından birisi olmanın avantajını taşır. Jet-set imajı ile Dünya’nın en pahalı kayak merkezleri arasında yer alır.

Fransa’nın Kuzey Alp bölgesinde Dünya’nın en uzun pistlerine sahip kasaba, Courchevel. En güzel , en canlı dönemini aralık ve nisan ayları arasında yaşar. Geniş ve bakımlı pistleri, lüks otelleri, Fransız mutfağına özgü enfes restoranları ve eğlence merkezleri ile kayak keyfinin doyasıya yaşandığı kayak merkezlerinden birisi. Her seviyeden kayakçıya uygun pist yapılarının bulunduğu kayak merkezinde Alpler’de kayak yapmanın tadına doyamayacaksınız. Oteller, spalar, kayak odaları, restoranlar, barlar ve kulüplerde sizi şımartmak üzerine kurgulu bir servis ve tasarım sergileniyor.

2- Val – D’lsere

Val D’lsere

Val-d’lsere, güçlü kayakçılar ve uzun süre yatılı kayakçılar için bir dönüm noktası. Fransa ile İtalya sınırındaki Savoie bölgesinde yer alıyor. Burası Dünya’nın en geniş kayak bölgesi olarak bilinir. Dünya’nın 2. en büyük kayak merkezi. Yüksek dağlar ve şelalelerle bezenmiş bu bölge Dünya kayak şampiyonalarının mekanı.

100 bin km2’lik alana ve 100 adet lifte sahiptir. Pistlerinin boyu 300 km.’yi geçmektedir. Bu kadar büyük bir kayak merkezinde bulunan çeşit çeşit pist profesyonel kayakçıların vazgeçilmezi olmuş durumda. Başlangıç düzeyindeki kayakçılar için de her şey düşünülmüş. Size uygun pistlerde kayak veya snowboard yapabilir, kayak yapmak istemezseniz Husky cinsi köpeklerin çektiği kızaklarla gezebilir, hatta buz patenini bile deneyebilirsiniz.

En popüler zamanının ocak-mart ayları olduğu kayak merkezinde masözü ve şoförü bulunan 10-15 kişilik özel şelalelerde konaklayabilirsiniz. Her bütçeye uygun otel seçenekleri ve kayak dışındaki alternatif aktiviteleri ile unutulmaz bir kış tatili için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

3- Chamonix – Mont Blanc

Aiguille Du Midi

Fransız Alplerinin ve Avrupa‘nın en yüksek zirvesi Mont Blanc, yani Beyaz Dağ. Chamonix, Mont Blanc dağlarında yer alan Dünyaca ünlü kayak merkezleri arasında yer alır. Fransa, İtalya ve İsviçre üçlüsünün ortasında yer aldığından bir çok ülkeden kayak severlerin buluşma noktası.

Chamonix merkezinden teleferik yolculuğu ile sadece 20 dakikalık bir mesafe ile  Aiguille Du Midi‘nin tepesinden İsviçre , Fransa ve İtalya Alpleri’ne 3800 metreden bir göz atmak burada yapabileceğiniz esrarengiz aktivitelerden sadece bir tanesi. Şirin mi şirin , masalsı bir Fransız kasabası burası. Sanat galerisi, kitapçıları, Fransız pastaneleri ve bir çok aktivitesi ile kayak tatilinden çok daha fazlası. Tatil için gidip de Chamonix kasabasına yerleşen insanların bile olduğu söyleniyor. Sofistike bir kayak merkezi. Kayak ve tatil iç içe, Fransız kültürünü yakından tanıyacağınız bir kayak destinasyonu.

4- Val Thorens

Val Thorens

2300 metrelik rakımı ile Avrupa’nın en yüksek kayak köyü  Val Thorens. Dünya’nın en geniş kayak bölgesi olan Üç Vadi’nin bir parçasıdır. Her daim en kaliteli kar bulabileceğiniz bu kayak merkezinde uzman kayakçı olmanız gerekmez.

Tüm konaklamalar ”ski in&out : kapıdan kayakları tak ve kay” lüksünü sunuyor.

Kasım ayından başlayıp Mayıs ayına uzanan kar garantili uzun bir kayak sezonu ile kayak severler için avantajlı bir seçenek. 68 ayrı piste sahip olduğundan, yeni başlayanlarından uzmanına kadar her seviyeden kayakçıya hizmet eden bir nokta. Gündüz kayak keyfinden sonra bölgenin meşhur eğlence merkezlerinde çılgınca gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz.

5- Meribel

Meribel

Fransa’nın Savoie bölgesinde yer alan Meribel, Dünya’nın en geniş kayak alanı olan Les Trois Vallees, diğer ismiyle Üç Vadi’de yer alan diğer bir lokasyon. Meribel  Üç Vadi’nin tam ortasında yer alan Courchevel ve Val Thorens kayak merkezleri arasındaki vadide bulunuyor.

1992 Kış Olimpiyatlarının düzenlendiği Meribel, 2015 Alp Disiplini Dünya Kupası’na da ev sahipliği yapmıştır.

Meribel bir kasaba ismi değil , Meribel Village, Meribel Centre ve Meribel Mottaret isimli farklı rakımlardaki üç köyden oluşan bir vadidir.  Meribel vadisinin en otantik ve özel tarafı, diğer kayak merkezlerinin aksine şale adı verilen, ahşap, dik çatılı, dağ evi tipindeki kendine has mimariye sahip olması. Bu doğal ve otantik formatını hiç kaybetmemesi nedeniyle kendinizi lüks otellerden ziyade bu naturel ortamda masalsı bir kasabada hissedeceksiniz.

Meribel vadisinde bulunan üç köy arasında ulaşım, ücretsiz ring otobüslerle yapılmaktadır. Meribel’de kayak sezonu Aralık başında başlayıp, Nisan sonuna kadar sürüyor.

Meribel’in en yüksek zirvesi La Saulire, rakım 2738 metre.  Telekabinlerle en yüksek zirveye çıkıp muhteşem Alplerin manzarasında bir kahve molası verebilirsiniz.

İyi seyirler..

Exit mobile version