Erken Rezervasyon Otelleri Ne Kadar Avantajlı?

Erken rezervasyon döneminde yapılan tatil planları her zaman avantajlı olmayabiliyor. Fırsat olarak verilen fiyatlar sezon açıldığında 3-5 ay önceden aldığınız fiyatın da altında çıkabiliyor. Peki neden böyle oluyor?

Erken rezervasyon özellikle Avrupa ülkelerinde popüler bir tatil davranış şekli. Türkiye bu tatil şeklini Almanya, İngiltere ve Rusya’dan gelen turistlerden öğrendi. Otel sahipleri yaz sezonunun dışında oteli doldurma fırsatları genelde olmuyor. Sezonda ise doluluk oranı yüksek olduğunda çok daha iyi kazanç sağlayabiliyorlar. Tur operatörleri ise bu otellerden erken dönemde yaz sezonu için aldıkları odaları özellikle yabancı turistlerin rezervasyonlarından önce satarak onlar da kazançlarını artırma peşinde koşuyorlar. Her yıl Aralık ayında başlayıp bazen Haziran sonuna kadar erken rezervasyon kampanyaları görebilirsiniz.

Tatilci İçin Erken Rezervasyon Faydalı Mı?

Eğer yabancı turistin yoğun olduğu bir yılsa ve tatil tarihinizi değiştirme olasılığınız yoksa erken rezervasyondan %10-15 civarında kârlı çıkabilirsiniz. Uçak biletini de erken aldığınızda anlamlı bir fayda sağlarsınız. Ancak yabancı turist yoğunluğu düşükse erken rezervasyon kampanyası Haziran sonuna kadar bitmeyecek demektir ve erkenden almanın faydasından çok zararı olabilir. Hatta sezon başladığında operatörler üzerinden de satın almak yerine otelden almayı tercih etmelisiniz. Diğer taraftan erken rezervasyon alırken dini ve resmi bayramlarla çakışmamasına dikkat edin. Resmi tatil günlerinde erken rezervasyonda fiyat avantajınız olmayacaktır.

Hani Bölgeler İçin Erken Rezervasyon Yaptırmak Mantıklıdır?

Ege’de Bodrum, Çeşme, Marmaris, Kuşadası, Fethiye idealken ve Akdeniz’de Antalya‘da Side, Alanya, Belek, Kemer, Kaş, Manavgat, Serik, Lara bölgesindeki oteller erken rezervasyon dönemine uygundur. Zaten otel konseptleri ultra her şey dahil olup tüm tatil sürenizin otelde geçirmeniz amacıyla tasarlanmıştır.

Hangi Tur Operatörleri Erken Rezervasyon Fırsatları Sunar?

Yukarıdaki bölgelerdeki oteller Türkiye’deki tur operatörleri arasında tek yetkili otel olarak genelde paylaşılır. Yani her tur operatörünün tek yetkili olarak sattığı belli oteller vardır. Bazen bu otelleri başka acentelerin da satmasına izin verebilirler. Öncelikle tatil destinasyonu belirledikten sonra bölgedeki otelleri farklı operatörlerin sitelerinden mutlaka inceleyin. Bazı otelleri sadece tek bir operatörün sattığını göreceksiniz. Bazı otellerin ise tüm operatörlerde satıldığını ve oda fiyatlarının da hep aynı olduğunu keşfedeceksiniz. Bu otellerin tek yetkili bir anlaşma ihtiyacı olmadığından kaynaklanır ve genelde nitelikli, kaliteli otellerdir. Tek yetkili oteller arasında ise epeyce bir araştırma yapmanız gerekebilir. Tripadvisor yorumlarının da son 1 yılını okumanız gerekebilir. Operatörlerin hemen hemen tümü artık internetten rezervasyon yapmanıza olanak vermektedirler. İşte size tatil fırsatı adı altında erken rezervasyon fırsatı sunan operatörler;

Yurtdışı Tatili İçin Erken Rezervasyon Yapılır Mı?

Yurtdışı erken rezervasyon bölgeleri genelde akdeniz sahillerinde yoğunlaşmış durumda. Bu nedenle gidebileceğiniz bölgeler de belli. Özellikle Fransa‘nın kıyı kentleri, Mısır Sharm El Sheikh, Yunanistan Adaları için erken rezervasyon yapılabilir. Ancak Türkiye’deki operatörler bu konuda otel yerine tur satmayı tercih ediyorlar.

Yurtiçi ve Yurtdışı Turlar Erken Rezervasyonla Alınabilir Mi?

Evet alınabilir. Yurtdışı turlarda dikkat edilecek konu uçak biletidir. Tur operatörlerli genelde ucuz bilet temin ederler ancak belli tur dönemlerinde bilet fiyatları çok yüksek seviyelere ulaşabilir. Yurtiçinde ise uçağa ihtiyacınız olmaz. Tur operatörleri otobüslerle bol koşuşturmacalı turlar düzenlerler.

Exit mobile version