Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzurum ilinde bulunan Palandöken Dağı 3271 metre yüksekliğindedir. Tektonik bir dağ olan Palandöken Dağı üzerinde kendi adıyla kurulmuş kayak merkezi bulunur.

Palandöken Kayak Merkezi Türkiye’nin en uzun pistine sahiptir.

Türkiye’de en çok tercih edilen kayak merkezlerinden bir tanesidir. Kış aylarında kayak severlerin akınına uğrayan Palandöken, kar kalitesi ve kar miktarı ile de turistlerin vazgeçilmez adreslerinden.

palandöken

Palandöken Dağı’nın en yüksek noktası Büyükejder Tepesi’dir. Ayrıca Palandöken Dağı’nda sadece Palandöken’de görülen Palandökenensis çiçeği görülür ve sadece Mayıs ayında ortaya çıkar. Orman yoksunluğu yaşayan Palandöken’de geniş otlaklar yer tutar ve bu nedenle dağ çevresinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaygınlaşmıştır.

1993 yılından beri kayak merkezi olarak faaliyette olan Palandöken Kayak Merkezi 2011 yılında Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır. Tüm Dünya’daki kayak merkezlerinin sıralandığı bir listede Palandöken Kayak Merkezi dik ve uzun kayak pistleri ve uluslararası tescillenmiş iki büyük pistiyle 41 kayak merkezi arasında 16. sırada yer almıştır. Ayrıca kayak merkezi her yıl düzenli olarak festivaller düzenlemekte ve sıklıkla da uluslararası festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir merkezine olan yakınlığıyla bilinen Palandöken’de oteller mevkii ve Erzurum arası 5 km’dir. Palandöken Dağı ise Erzurum merkeze 13 km’dir. Kayak yapmak isteyenler oteller mevkiinde kalabileceği gibi Erzurum merkezdeki otelleri tercih edip buradan günlük olarak rahat bir şekilde kayak merkezine gidiş geliş yapabilirler.

Her yıl yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirleri ağırlayan Palandöken ülke içinde ya da uluslararası yarışmalara da ev sahipliği yapar. Palandöken Dağı üzerinde 22 pist bulunur ve bunların iki tanesi (Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından) tescillidir ve olimpik düzeyde hizmet vermektedir. Olimpik pistlerin adı Ejder Pisti ve Kapıkaya Pisti’dir. Palandöken’de bulunan en uzun pistin uzunluğu yaklaşık 12 km’dir.

Palandöken

 Palandöken’e Ne Zaman Gidilir?

Palandöken’de kayak keyfi Aralık ayının başında başlar ve genelde Mayıs ayına kadar devam eder. Mayısa kadar kayak merkezinin faaliyette olması Palandöken’i Türkiye’nin yıl içinde en uzun süre kayak yapma özelliğine sahip kayak merkezi yapıyor. Bunun nedeni ise 3000 metre civarında bulunan pistleri.

Palandöken’de Nerede Kalınır?

Sway Hotels Palandöken

Palandöken’de yapacağınız tatilin içine konforu da eklemek istiyorsanız bu otel tam size göre. Erzurum merkeze 5 km, Erzurum hava alanına ise 15 km uzaklıkta bulunur. İçerisinde Türk hamamı, kayak odası, bütçenize göre seçebileceğiniz odaları, kayak pistine yakınlığı, spor merkezi, çocuklarınızı bırakabileceğiniz eğlence merkezleri ve açık büfesi ile sizin için profesyonel hizmet sunan bir otel. Palandöken’in beyaz manzarasını balkonunuzdan izleyebileceğiniz otel erken rezervasyonlarda indirim fırsatı da sunuyor.

Polat Erzurum Otel

Polat Erzurum Resort Hotel

Otel Erzurum hava alanına 15 Palandöken’ e 3 km uzaklıktadır. Otelde bulunan iki adet a la carte restoran ve beş adet restoran, kapalı havuz hizmeti, çocuklarınızı bırakabileceğiniz çocuk bakım hizmeti tatilinizi rahat geçirmeniz sağlayacaktır. Otelin büyüklükleri farklı olmak üzere 3 adet pisti bulunmakta ve pistler deneyimli ve deneyimsiz kayakçılara göre ayrılmaktadır.

Dedeman Palandöken Ski Lodge

Palandöken’in en eski otellerinden biri olan otel 1996 yılında kurulmuştur. Erzurum merkeze 6 km, Erzurum havaalanına 15 km uzaklıktadır. Tesis kapasitesi çok fazla olmadığından bu otelde kalmak istiyorsanız rezervasyonunuzu önceden yaptırmalısınız. Ayrıca önceden yaptırdığınız rezervasyonlar için de indirim fırsatlarını yakalayabilirsiniz.

Festivaller

Icebreak Festivali

2017 yılında 15-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenen festival etkinlikleri arasında birçok sanatçının konseri ve dj ile devam eden partiler bulunuyor. Türkiye’nin her köşesinden üniversite öğrencilerini ağırlayan Icebreak Festivali öğrencileri derslerinden stresinden uzaklaştırıp eğlenceli vakit geçirmelerini sağlıyor. Bu seneki programını ise Polat Erzurum Hotel, Dedeman Ski Lodge ve Palan Hotel ile anlaşmalı olarak yapıyor. Festivale katılmak için önceden biletinizi ayarlarsanız Festivalin anlaşmalı olduğu otellerden indirimli olarak faydalanabilirsiniz.

Cumhuriyet Bayramı Palandöken Tırmanış Festivali

26-27-28 Ekim tarihlerinde düzenlenen festivale yurdun her bir yanından gelen sporcular Atatürk Üniversitesi’nde toplanıyor ve daha sonra oradan Palandöken Dağı’na giderek aynı anda tırmanışa başlıyorlar. Tırmanışı zirvede tamamlayan sporcular zirve töreninin ardından inişe geçiyorlar.

Eyof 2017

Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF 2017)

Palandöken 2017 Şubat ayında Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’ne ev sahipliği yapmıştır. Konuklarını Sway Otel ve Palan Otelde ağırlayan festival birçok ülkeden gelen sporcuları konuk etmiştir.

Palandöken Kayak Merkezi’ne Ulaşım

İl Dışı Ulaşım

Eğer karayolu ile gitmek istiyorsanız İstanbul’a 1455, Ankara’ya 1100 ve İzmir’e yaklaşık 1700 km’dir. Yakın illerden gelmiyorsanız ister aracınızla olsun ister otobüsle bu mesafeyi karayolu ile gitmek sizin ve tatilinizin başlangıcı için yorucu olacaktır. Bunun yerine Erzurum Havalimanını kullanarak havayolunu tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Erzurum havaalanı Palandöken’e 25 km, Erzurum merkeze ise 16 km’dir. Erzurum’dan karşılıklı olarak iç hatlarda İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana ve Kıbrıs’a seferler düzenlenmektedir. Dış hatlarda ise yine karşılıklı olarak Barselona, Brüksel, Paris, Amsterdam ve Londra’ya seferler düzenlenmektedir.

Bir diğer seçenek ise hem tren yolculuğunda keyif yapıp hem de kayak için Erzurum’a gideyim diyorsanız şanslısınız çünkü Doğu Ekspresi Erzurum’dan geçiyor. Doğu Ekspresi ile yolculuğunuzu uzatıp yolculuk konforunuzu arttırabilirsiniz.

İl içi Ulaşım

Palandöken Erzurum merkeze çok yakın olması sebebiyle (15 km) kayak merkezine gitmek isteyenler için ulaşım da çok rahat oluyor. Gün içinde belediye tarafından düzenlenmiş sık sık seferler mevcut. Bunun dışında başka seçenek arayanlar için yine yakın olmasından dolayı taksiler de uygun fiyata götürüyor.

Exit mobile version