Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi ve Marmara Bölgesinin en yüksek dağı.

Uludağ, Bursa’nın güneybatı kısmında bulunur ve Bursa kent merkezine 36 km uzaklıktadır.  Marmara Bölgesinin en yüksek dağı olma özelliğine sahiptir. 2,543 metre yüksekliğindeki Kartaltepe ise Uludağ’ın en yüksek noktasıdır. Bizans döneminde Keşiş Dağı denilmiştir ve bir rüzgâr çeşidi olan keşişleme ismini bu dağdan almıştır.

Antik Çağ’da Olympos Misios olarak adlandırılan Uludağ 1961 yılında milli park ilan edilmiştir. O tarihten bu yana oldukça gelişme gösteren Uludağ şimdi birçok turist için kış aylarının gözde destinasyonlarından biri. Hizmet olarak da turistleri çeken Uludağ’da konforlu ve lüks oteller, tatil köyleri, kayak turları, kayak hocaları, çeşitli alışveriş merkezleri bulunur. Ayrıca birçok ilden günü birlik ya da daha uzun olmak kaydıyla çeşitli turlar düzenlenmektedir.

Uludağ kayak

Uludağ kayak pisti

Uludağ Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporlarının merkezi olmasıyla bilinir. İklim çeşitliliğinin olması sebebiyle zengin flora ve faunaya sahiptir. Sadece bu yöreye özgü, endemik bitki türleri vardır ve bu nedenle birçok araştırmacı tarafından da ziyaret edilir. Ulusal parkı ve özellikle kayak gibi kış sporları ile kış turizminin vazgeçilmez adresi haline gelmiştir. Yazın ise yürüyüş ve kamp gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Uludağ kayak merkezi olarak iki bölgeye ayrılmış durumda. Birinci bölgede kayak konusunda uzmanlaşmış olanlar kaymayı tercih ediyor ve genellikle daha kalabalık oluyor ikinci bölge ise daha sakin ve acemi kayakçıların tercih ettiği bir bölge olarak hizmet veriyor. Her iki bölgede de oteller mevcut.

Ayrıca Uludağ’ın en yüksek kesimlerinde eski buzullara ait izlere ve buzul göllerine rastlayabilirsiniz. Gölün maviliği ile ormanın yeşilinin ve beyaz karların kapladığı bu eşsiz manzara Uludağ’ı sadece kayak merkezi olmaktan çıkarıp bir doğa harikası yapıyor.

Uludağ’da Nerede Kalınır?

Festival ya da herhangi bir tur olmadan Uludağ’a gidiyorsanız konaklama işini kendiniz halletmek zorundasınız. Eğer tam festival zamanlarında gidiyorsanız kalacağınız yeri önceden ayarlamalısınız aksi takdirde kalacak yer bulamayabilirsiniz.

Bursa şehir merkezindeki otellerde kalıp günlük gidiş geliş yapabilirsiniz fakat bu sizin için çok yorucu olacaktır. Bunun dışında kayak pistinin yakınlarındaki otellere bakacak olursak konfor açısından çeşitli konforda oteller bulabilirsiniz. Piste en yakın oteller, havuzlu oteller, açık büfe hizmeti olan oteller, pist başlangıcına yakın (skipass) olan oteller özelliklerine göre çeşitleniyor ve fiyatlar da bu özelliklere göre değişiyor. Yer ayırtmadan önce otel özelliklerini araştırıp gitmeniz tatilinizin rahat geçmesi için iyi olacaktır.

Uludağ’a gittiğinizde kalacak yer olarak kafanızda soru işaretleri olmasını istemiyorsanız Kaya Hotels & Resort kalabileceğiniz yerlerin en başında geliyor ve birinci bölgede bulunuyor. Otelin lüks tasarımı, odaların ferah ve iç açıcı olması, bütçenize uygun oda bulabilme imkânınız, otelin havuzlu olması, çocuklar için eğlence odalarının bulunması, spa ve sağlık hizmeti olması ve piste 100 metre olması bu oteli kaçınılmaz olarak diğer otellerden daha üst seviyeye taşıyor. Ayrıca yılbaşına özel program ve konserleriyle de otel içinde eğlence imkânı da sunuyor.

Diğer bir güzel otel ise Monte Baia. Bu otel ikinci bölgede bulunuyor. A la Carte restoran, disko, oyun salonu, sağlık hizmetleri ve konforlu odalarıyla turistlerin ilgisini en çok çeken otellerden biri.

Monte Baia Otel Uludağ

Otel Beceren ise genelde Bursalıların tercih ettiği Uludağ’ın ilk otellerinden. Beceren Cafe olarak da hizmet veren kafesi burada kalmasanız bile ziyaret edebileceğiniz güzel mekanlardan bir tanesi. Birinci bölgede yer alan otel kayak pistine en yakın otellerden bir tanesi. Harika manzaraya sahip otelde ayrıca kayak kulu ve kayak odası da bulunuyor. Butik, market, oyun alanı ve kayak malzemesi kiralama bölümleri de mevcuttur.

Bunların dışında kalabileceğiniz yaklaşık 15-20 otel daha bulunmaktadır

Whitefest, Uludağ

Uludağ’da Festivaller

Winterfest

Her yıl kış aylarında düzenlenen bu festivale tüm ülkeden gelen çoğunluğu üniversiteli olan gençler katılmaktadır. Afterski partileri ve konserler düzenlenir.  ARK TEAM adı altında üniversitelerde kurulan temsilcilikler bu festival hakkında sizi bilgilendiriyor ve bilet satıyor. Bu festivale gitmek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız ve biletinizi almanız gerekiyor.

Winterfest’in 2018 programı 31 Ocak’ta başlıyor 15 Şubat’ta sona eriyor. 3 hafta süren festivalde her günün programı ve konserleri önceden belirleniyor ve ilan ediliyor. İl dışından ya da il içinden gelen turlar genellikle bir haftalık oluyor.

whitefest Uludağ

Whitefest

Bu festivalin 2018 programı ise yine üniversitelerin ara tatiline göre ayarlanmış. Üniversitelerde kurulan temsilciliklerden bilgi alabileceğiniz gibi internet siteleri de mevcut. 14 Ocak’ta başlıyor ve 15 Şubat’ta sona eriyor. Yine ülkenin her köşesinden gelen binlerce genci konuk ediyor.

Türkiye’nin en büyük gençlik festivallerinden biri olan Whitefest’te Afterski partileri, ünlü sanatçıların konserleri ve dj eşliğinde yapılan partileriyle kışın ortasında yaz partilerini aratmıyor. Bu organizasyonlara 18 yaşın altındaki bireyler katılamıyor.

Uludağ, teleferik

Uludağ’a Ulaşım

Öncelikle şehir merkezine gelerek Uludağ’a gitmeniz gerekiyor. Şehir merkezinden kara yolu ve teleferik ile ulaşım sağlanabiliyor. Kara yolu kullananlar için şehir merkezinden sürekli olarak dolmuşlar kalkıyor. Özel aracınızla gidiyorsanız şehrin doğusundan gelenler için Pınarbaşı istikametini batı tarafından geliyorsanız Çekirge istikametini kullanabilirsiniz. Uludağ’a kara yoluyla giderken karşılaşacağınız aşırı virajlı yol başınızı döndürebilir ya da yol tutabilir. Bunun için gerekli ilaçları yanınıza alabilirsiniz.

Eğer şehir merkezinden teleferikle Uludağ’a ulaşmak istiyorsanız sizin için dört istasyon mevcut. Bunlardan ilki Teferrüç istasyonu. 240 araçlık otoparkı ile hizmet veren istasyon profesyonel bir hizmet veriyor. İkincisi ise yapılanması hala süren Kadıyayla istasyonu. En sakin istasyonun bu olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer istasyon Sarıalan istasyonu. Tesis, içinde yapılan yeniliklerle daha iyi bir istasyon haline gelmiştir ve diğer istasyonlara göre manzarası daha güzeldir. Son istasyon ise Kurbağa Kaya istasyonu. En son açılan bu büyük istasyon 2016 yılında faaliyete geçmiştir.

Uludağ kış tatili geçirmek için Türkiye’de gidebileceğiniz en popüler kayak merkezidir.

Exit mobile version