Antalya

Akdeniz tatil bölgeleri arasında en iyi otel ve tesislere sahip, Türkiye'nin 5. büyük ekonomili şehridir. Turizme yönelik 500den fazla tesisle yılda 5 milyondan fazla turiste hizmet verilmekte. Deniz, kum ve güneşin kombinasyonu ile Toros'ların koyu yeşil bitki örtüsü bölgenin cazibesini artırmakta.

Bergama Kralı II. Attalos’un askerlerine “Gidin bana yeryüzünün cennetini bulun.” dediğinde askerlerin gösterdiği bölgeinin adıdır Antalya. 2.4 milyon nüfusu ve 20bin km² büyüklüğü ile Türkiye’de turizmin ve tatille anılan en büyük şehirdir. Batı Akdeniz’de Antalya Körfezi ile Batı Toros’ların ortasında kurulan şehirin temel zenginliği turizm ve tarımdır. Geçmişte sırasyıla Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar gibi medeniyetleri topraklarında barındırmıştır.

Palmiyelerle sıralanmış bulvarları, uluslararası ödül sahibi marinası, geleneksel mimarisi ile şirin bir köşe oluşturan Kaleiçi ve modern mekanları ile Türkiye’nin en önemli Turizm Merkezi olan Antalya, Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Plaj Voleybolu, Triathlon, Golf Müsabakaları,ATV, extreme sporlar, Okçuluk, Tenis, Kayak,  yarışmaları vb. etkinliklere, 1995 yılında açılan Antalya Kültür Merkezi ile de plastik sanatlar, müzik, tiyatro, sergi gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Antalya’daki Turizm Faaliyetleri

Antalya Türkiye’de İstanbul’la birlikte turizmin lokomotifi konumundadır. İstanbul’un kültür turizmi, Antalya’da ise tatil turizmi ile öne çıkmaktadır ve dünyanın en çok ziyaret edilen 4. şehri ünvanını almıştır. Antalya, dört mevsimde de turizm olanaklarının ve tesislerinin olduğu bir ildir. Antalya’da kültür turizmi başta olmak üzere deniz, spor, sağlık, kış, kongre, yayla, mağara, kamp ve inanç turizmi yapılabilmekte bu turizm seçenekleri için tesisler bulunmaktadır.

Kültür Turizmi

Antalya’da kültür turizminin ağırlıklı olarak yapılacağı yerler Antalya’nın batıdaki Kaş’tan doğudaki Gazipaşa’ya kadar uzayan kıyı şeridinin çeşitli yerleridir. Bu bölgede onlarca antik kent, tarihi yapı, tarihi cami ve kiliseler bulunmaktadır. Antalya’da deniz turizmi de yine kıyı şeridi boyunca yapılmaktadır. Bu bölgede kıyı turizmiyle beraber deniz turları da yapılabilmektedir. Deniz turizminin en bilinen noktaları Kleopatra, Konyaaltı ve Lara plajlarıdır.

Spor Turizmi

Spor turizmi bakımından Antalya popüler sporlara evsahipliği yapan bir ildir. Başta futbol, tenis, ve golf olmak üzere her yıl yüzlerce sporcu ve takım Antalya’yı tercih etmektedir. Avrupa’nın tanınmış futbol ve basketbol kulüpleri yaz kampları için Antalya’daki tesisleri seçmektedirler. Antalya, bu sporların tesislerine sahip olduğu gibi sporculara ve yetkililerine verilen seminerlere de ev sahipliği yapmaktadır. Antalya, 2009-2010 döneminde judo, halter, eskrim, voleybol, badminton ve benzeri pek çok alanda 39’u uluslararası, 66’sı ulusal, 27’si millî takım kampı ve 45’i kurs ve seminer olmak üzere toplam 177 etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Antalya 2003-2008 yılları arasında Dünya Ralli Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştır.

Kongre Turizmi

Kongre turizmi bakımından Antalya ulaşımın kolaylığı ve ulaşım imkânlarının çeşitliliği pek çok turizm ve dinlenme imkânı sunması ve toplamda 100.000den fazla koltuğu aşan bir kapasitesi ile dünyanın her tarafından gelecek konuklar için önemli toplantıların yapılabileceği olanağa da sahiptir. Yurtiçi ve yurtdışı organizasyonlar özellikle sezon dışı diyebileceğimiz kış aylarında Antalya’daki otelleri doldurmaktadırlar.

İnanç Turizmi

Antalya’da inanç turizmi gelişme gösteren bir turizm koludur. Antalya’da özellikle Selçuklu döneminden pek çok cami vardır. Bunlardan Murat Paşa Camii ve Yivli Minare Camii en çok bilinen camilerdir. Antalya’nın batısındaki Demre’de Noel Baba Kilisesi; doğudaki Alanya’daysa 1400 yıllık Aya Yorgi Kilisesi bulunmaktadır.Bunun dışında Serik’e bağlı turizm merkezi Belek, Serik’te 2004’te özel bir girişimle Dinler Bahçesi isimli ibadethane açılmıştır. Kudüs’ten sonra üç dinin buluştuğu ikinci nokta olan bu bahçede üç semavi dinin (Hristiyanlık, İslam ve Musevilik) ibadethaneleri yan yana mevcuttur.

Genel Bilgiler

Devamı