Manavgat, yıllardan beri medeniyetlere ev sahipliği yapmış antik kentleri ve doğal güzellikleri ile her kesimden turistin ilgisini çekmiş büyüleyici bir ilçe.

Manavgat

Deniz ile tarihin iç içe geçtiği bu doğa harikası belde zamanla güzelleşen ve zenginleşen yapısıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Zevkinize ve isteklerinize göre bulabileceğiniz otelleri ve upuzun harika plajları ile tatilinizin gözde mekanları arasında kalmayı başarıyor. Ayrıca Manavgat su sporları ile de tüm dünyadan gelen sporcuların ilgisini çekmiş durumda.

Manavgat ilçesi denizden 3 km içeride bulunuyor ve denize ulaşım kolaylıkla sağlanıyor. 2.283 km2 yüzölçümüne sahip Manavgat, Antalya’nın en büyük ilçelerinden birisi ve Antalya’nın Alanya’dan sonra en kalabalık ilçesidir. Manavgat’ın kuzey kısmı Toros Dağları ile çevrilidir. Manavgat adını buraya eskiden yerleşen Manav adı verilen Türklerden almıştır. İlçe 1220 yılında Selçuklu Devletinin 1472 yılında ise Osmanlı’nın topraklarına katılmıştır.

Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat Şelalesi

Adını ilçenin adından alan şelale ilçe merkeze 4 km, Antalya merkeze ise 72 km uzaklıktadır. Yaklaşık 4 metre yükseklikten akan şelalenin debisi oldukça yüksek ve suyu da çok soğuktur. Şehrin gürültüsünü geride bırakıp sakinlik arayanların tercih ettiği doğayla iç içe muhteşem manzaralı bir şelale Manavgat. Şelale çevresinde bulunan restoranlar, kafeler ve mesire alanları size manzaranın ve ortamın keyfini çıkarmak için olanak sağlıyor. Ayrıca Manavgat nehrinin debisinin yüksek olmasından dolayı rafting yapılabiliyor ve arazide araçla safari de yapma imkanı buluyorsunuz. Bunun dışında yer alan hediyelik eşya dükkânları ise şelale de vakit geçirmek için güzel bir alternatif. Türkiye’de en çok bilinen ve ziyaret edilen şelaleler arasında olan Manavgat, ilçenin turizmi için de büyük önem arz ediyor. Özellikle yaz aylarında serinlemek isteyenlerin akın ettiği şelale ziyaretçi akınına uğruyor.

Manavgat Şelalesi

Titreyen Göl

Aslında göl değil Manavgat nehrinin bir kolunun denize dökülmeden 3-4 km önce büyümesi ve durgunlaşması sonucu oluşmuş göle benzer bir oluşumdur. Suyun çok durgun olmasından dolayı hafif bir rüzgar estiğinde bile dalgalanan nehir sürekli bir titreme halinde görülüyor. Adının Titreyen Göl olması da bu yüzden. İsminden dolayı yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmiş ve turistik bir merkez haline gelmiştir. Çevresinde kafe, restoran ve yürüyüş yolu mevcuttur. İlçe merkeze 15 km uzaklıktadır ve buraya sık sık kalkan minibüsler bulunur. Ayrıca Titreyen Göl mevki en lüks otellerin bulunduğu mevkii olarak da bilinmektedir.

Titreyen Göl

Köprülü Kanyon

İlçenin Beşkonak beldesi sınırları içinde bulunan kanyon sadece ülke çapında değil Dünyaca ünlü rafting severler tarafından da bilinmektedir. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip bu milli park 25 km uzunluktadır ve kanyon zaman zaman açık alanda zaman zaman dar vadilerden oluşur. Özellikle Antalya’nın sıcağından kaçmak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır.

Çeşitli su sporlarına olanak tanısa da Köprülü Kanyon denince ilk akla gelen Rafting Sporudur. Bu spor için oldukça elverişli ve yeterli uzunlukta olan kanyon çevresinde çok sayıda kafe, restoran, bungalov tarzı evler gibi özellikleri de barındırır. Köprülü Kanyon’da güzel bir gün geçirmek istiyorsanız önce kanyonun güzel manzarasını izleyip fotoğraf çekebilir sonra rafting yapabilirsiniz. Daha sonra ise çevredeki restoranların birinde lezzetli alabalıkların tadına bakarak günü sonlandırabilirsiniz.

Köprülü Kanyon’a ulaşmak için Alanya yolunda Serik’ten sonra Köprülü Kanyon tabelalarını takip edip bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Köprülü Kanyon

Side

İlk kalıntıların M.Ö. 7. yüzyıla ait olduğu Side, o zamandan bu yana bir çok egemenliğe ev sahipliği yapmıştır. Pamfilya kentleri arasında yer alan Side’yi eski çağlarda Yunanlar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar hakimiyeti altına almışlardır. Eski uygarlıklara ait eserler bulunsa da Selçuklular ve Osmanlılar Side’yi yerleşim yeri olarak kullanmadıklarından Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eserlere rastlanmaz.

Side, tarihin, denizin, güneşin, ormanın ve ayrılmak istemeyeceğiniz uzun ince kumlu plajlarıyla sizi her seferinde hayrete düşürecek güzellikte bir tatil beldesi.

Side içerisinde en önemli tarihi yapılardan birisi Side Antik Tiyatrosu’dur. Yaklaşık 20.000 kişi kapasiteli olan bu tiyatronun seyirci kısmı iki bölümden oluşur. Eski çağlarda hayvan mücadelelerinin yapıldığı ve arena olarak kullanılan tiyatro Bizanslılar zamanında açık hava kilisesi olarak kullanılmıştır.

Belde içerisindeki bir diğer tarihi mekan ise Apollon Tapınağı’dır. Roma dönemine ait olan tapınak denizle iç içe olan bir bölgededir. Tapınak Adını ışığın, güzelliğin ve sanatın tanrısı olan Apollon’dan almıştır.

Side Müzesi ise 6. yüzyılda Romalılardan kalma hamam iken 1960’lı yıllarda restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür.

Antalya’dan Side yaklaşık olarak 65 km’dir. Alanya tarafında olan Side’ye Manavgat’tan sık sık seferler düzenlenmektedir.

Side

Oymapınar Barajı / Gölü

Oymapınar Barajı, Manavgat Çayı üzerinde 1984 yılında yapımı tamamlanmış kemerli bir barajdır ve Manavgat’tan 20 km uzaklıktadır. Türkiye’nin en büyük 3. barajı olan Oymapınar, Manavgat nehrinin üzerindeki iki barajdan birisidir. Baraj manzarası için Alternatif Turizm Bölgesi kapısına ulaşmanız gerekmektedir.

Oymapınar Gölü ise baraj arkasında kalır. Manzarası muhteşem olan bu gölde tekne gezintisi yapabilir, göl etrafında ise dağ ve orman gezileri yapabilirsiniz.

Oymapınar Barajı

Boğaz Plajı

Ormanla iç içe olan plaj 3 km uzunluğundadır. Side plajlarının kalabalık ve gürültüsünden uzak sakin bir plaj olan Boğaz plajının Manavgat çayı ile birleşmiş görüntüsü ise size muhteşem bir plaj keyfi yaşatacaktır. Plajda dilerseniz güneşin ve denizin tadını çıkarabilir dilerseniz ormanda yürüyüş yapabilirsiniz. Plaj yakınlarında ise balık restoranlarını tercih edebilirsiniz.

Manavgat Otelleri

Manavgat ilçesinde bulunan otellere bakacak olursak yine uluslararası boyutta önem kazanan otellerinden tutun da her bütçeye uygun olan mütevazı otelleri de mevcut. Bu otellerden birisi Side’de bulunan Sensimar Side Resort & Spa. Deniz kıyısında bulunan oteli genelde yabancılar tercih ediyor. Konforlu ve lüks tasarımıyla hayalinizdeki oteli size sunan bu otel Manavgat’ta kalabileceğiniz en iyi otellerin başında geliyor.

Yine bir diğer güzel otel Aydınbey King’s Palace Spa & Resort. Mükemmellik Sertifikasına da sahip olan bu otelde tatil için aradığınız her şey mevcut. Side’de bulunan otel personelin ilgisi, animasyon ekibi ve damağınıza uygun lezzetler bulabilme açısından dört dörtlük diyebiliriz.

Manavgat’a Nasıl Gidilir?

Manavgat Antalya merkeze 70 km uzaklıkta, Alanya’ya 30 km ve Antalya Havalimanı’na 70 km uzaklıktadır. Alanya Havalimanı’na ise 100 km uzaklıktadır. Kara yolunu kullanmak isteyenler önce Antalya merkeze daha sonra Alanya yolu üzerindeki Manavgat’a ulaşabilirler. Otobüsü tercih edenler içinse özellikle yaz aylarında bazı illerden direk Manavgat seferleri olabiliyor. Eğer yoksa Antalya otobüsüne binip daha sonra buradan Manavgat otobüslerine binebilirsiniz.

Diğer Destinasyonlar

Selge Antik Kenti

Aspendos Köprüsü

Aslanlı Mağarası

Mahrumçalı Mağarası

Seleykia (Etenna) Antik Kenti

Evrenseki

Oluk Köprü