Kaş antik kentlerle süslenmiş, plajların sınır tanımadığı, denizin turkuaz adını aldığı muhteşem bir cennet köşesi.

Kaş

Kendinizi denizin dinginliğine bırakıp düşüncelerinizin bu dünyadan göçüp gitmesini sağlayacak birkaç harika yerden biridir Kaş. Büyüleyici manzarası karşısında saatlerinizi harcayabileceğiniz, tarihi yapısı ile geçmişe yolculuk yapabileceğiniz, denizin ve güneşin en tatlı tonlarını hissedebileceğiniz bir yeryüzü harikası. Her insanın hayalindeki tatili gerçeğe dönüştüren Kaş, her seferinde tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz bir ilçe.

Nüfusu 2017 verilerine göre 57.123 olan Antalya’nın Kaş ilçesi ilin en batı kısmında bulunur. Kaş, Antalya merkeze yaklaşık 190 km’dir. Türkiye’nin güney kıyısı boyunca uzanır ve sahil uzunluğu 70 km’dir. Kaş’ın karşısında Akdeniz’de bulunan Meis Adası Kaş’ta bulunanlar için muhteşem bir manzara oluşturur. Yüz ölçümü 2.231 km2 olan ilçe Mesi Adası nedeniyle Yunanistan ile de komşu durumundadır. Yüksek kesimlerinde karasal iklimin görüldüğü yerler olsa da genelde Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

İlçede halk geçimini en çok otel ve motel işletmeciliği yaparak sağlamaktadır. Bunun dışında yapılan ekonomik etkinlikler ise tarım arazilerini değerlendirme (sebze,meyve) , seracılık, çiçekçilik, balıkçılık vb..

 

Kaş’ta Gezilecek Yerler

Kaputaş Plajı

İlçenin Kalkan bölgesinde bulunan plaj Türkiye’deki en ünlü plajlardan bir tanesi. Kayalıklarla çevrili bir koyda bulunan plaj turkuaz rengindeki suyu ile de ün salmış durumda. Ayrıca plaj sahil altından akan kaynak suları nedeniyle soğuk bir suya sahip. Mavi bayraklı plajlar arasında olan bu plajın girişi ücretsiz. Yaklaşık 200 basamak inerek ulaşabileceğiniz plaj her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlıyor.

Kaputaj – Kaş

Patara Antik Kenti

Kaş merkeze 40 km uzaklıkta olan antik kent Gelemiş Köyü yakınlarında geniş bir alan üzerine kurulmuştur. Dünyanın en eski deniz fenerlerinden sayılan 2000 yıldır ayakta kalmayı başarmış Patara Deniz Feneri ise bu antik kentte bulunuyor. Dünyanın en güzel plajı unvanına sahip Patara plajı ile biten antik kent ulusal nitelikte daha birçok özelliğe sahip. Plajda ayrıca Dünyada ender rastlanan caretta carettaları da görebilirsiniz. Doğal güzelliklerin hiç bozulmamış olarak sizi karşıladığı antik kentte 10.000 kişilik kapasiteye sahip Patara tiyatrosu ise gerçekten görülmeye değer.

Patara plajı

Ve en güzel özelliklerinden birisi ise gün batımı. Gün batımının büyüleyici güzelliğini izleme fırsatı bulduysanız şanslısınız. Çünkü Patara’daki gün batımı izleyebileceğiniz en güzel gün batımlarından bir tanesi. Ayrıca pudra inceliğindeki kumları ve kum tepeleri ise filmlere ev sahipliği yapacak derecede güzel. Kısacası Patara plajı, feneri, kumları, gün batımı ve tiyatrosu ile sizi farklı bir dünyaya götürüyor.

Büyük Çakıl Plajı

İlçenin yaklaşık 2 km doğusunda bulunan ve bir koy içerisinde yer alan sessiz ve eşsiz güzellikte bir plaj. Adından da anlaşılabileceği gibi çakıl taşları dolu olan plaj kaynak suları nedeniyle soğuk bir suya sahip. Diğer plajlara oranla daha sessiz ve ıssız olan plajda akşamları zaman geçirebileceğiniz birkaç güzel işletme de mevcut.

Antiphellos Antik Kenti

Likyalılar zamanında Phellos adı altında kurulan şehrin karşısına kurulmuş olmasından dolayı Antiphellos adını almıştır. Ve zamanla gelişerek Phellos kentini her bakımdan geride bırakmayı başarmıştır. İçinde bir de antik tiyatrosu bulunur ve aslında görüp görebileceğiniz tek sağlam yapı bu tiyatrodur.  Tiyatronun en üst noktasına ulaştığınızda ise muhteşem Meis Adası ve Kaş manzarası sizi beklemektedir.

Antiphellos Antik Kenti

Kekova Batık Kent

Geyikova diye de bilinen Kekova, Antalya’nın Demre ilçesi yakınlarında bulunsa da ulaşım Kaş’tan sağlanmaktadır. 4,5 km2 yüzölçümüne sahip olan ada sadece turizm amaçlı ziyaret edilmektedir. Kekova, depremler ve yer altı hareketlerinin oluşumuyla su altında kalan tarihi kalıntılar nedeniyle ziyaretçileri büyüleyen bir görüntüye sahip. Bu bölgede tekne gezintisine çıktığınızda su altında görünen merdivenler, tarihi kalıntılar size bir deniz altı sergisini yukarıdan izleme fırsatı sunacaktır.  Ayrıca Kekova’ya gittiğinizde Simena Antik Kenti’ni de görmeyi ihmal etmeyin.

kekova batık kent

Hidayet Koyu

Kaş’ın saklı cenneti olan bir koy. Zeytin ağaçlarının gölgesinde dinlenip kendinizi koyun serin ve masmavi sularına bırakabileceğiniz enfes güzellikte bir koy.  Son yıllarda bu koya yapılan Blanca Beach ziyaretçileri ağırlama noktasında iyi hizmetler sunuyor. Bunun dışında çevrede kalınabilecek birçok pansiyon da bulunmakta.

Saklıkent Kanyonu

Doğal bir park olan Saklıkent kanyonu 18 km uzunluktadır ve bunun 6 km’si yürüyüş yapmak için uygundur.  Macera yaşamak isteyenler için Saklıkent safari turları da mevcuttur. Kanyona yaklaşık 100 metrelik ahşap bir köprüyle giriliyor ve girişte vakit geçirebileceğiniz, ayaklarınızı suya sokup bir yandan da balık yiyebileceğiniz restoranlar mevcut. Yalnız bu kanyon gezintisi yaşlılar ve çocuklar için çokta uygun değil. Ayrıca gezi boyunca yanınızda taşımak için çok eşya olmaması gerekiyor. Çünkü gezi boyunca karşınıza bir anda çukurlar çıkacak ya da kayaları tırmanmak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden terlik yerine deniz ayakkabısı almanızda ve kendinizi maceralı bir yolculuğa önceden hazırlamanız gerekiyor.

Saklıkent Kanyonu

Kalkan Mevki

Kaş merkeze 20 km uzaklıkta bulunur. Kaş’ın en gözde beldesi haline gelmiş Kalkan, uzun yıllardan beri bozulmayan doğası, dinginliği, sakinliği, mütevazı görünümlü bir o kadar da lüks villalarıyla ünlü romantik bir belde. Kayda değer bir İngiliz nüfusunun da bulunduğu belde Patara’ya yakınlığı ile de biliniyor. Kalkan’daki plajların güzelliği ve uzunluğu son yıllarda turistleri Kalkan’a en çok çeken özelliklerden birkaçı. Özellikle sakin ve kendi halinde tatil yapmak isteyenlerin villa kiralayıp ister villa havuzunda doğa ve denizin manzarasını çıkartmak, ister Kalkan’ın muhteşem plajlarında vakit geçirmek olsun keyfine göre tatil yapabileceği bir yer Kalkan.

Kaş – Kalkan

Kaş Otelleri

Kaş’taki otellerden bahsedecek olursak bunların en başında Doria Hotel Yatch Club geliyor. Kendine özel plajı da bulunan otel deniz manzarasının yanı sıra birkaç adımda denize ulaşmanıza imkan sağlıyor. Lüks, konfor ve denizin buluştuğu otel Kaş tatiliniz için harika bir otel.

Tercih edebileceğiniz bir diğer güzel otel ise Erdem City Hotel. Denizin ayaklarınızın altına serildiği, balkon ya da veranda keyfi yapabileceğiniz muhteşem bir otel. Kaş merkezde bulunan otelde huzuru, konforu, temizliği kısacası tatil için aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

White House Pansiyon ise fiyat bakımından hesaplı ama bir otelde bulabileceğiniz özellikleri barındıran ve tatilcilerin en çok tercih ettiği pansiyonlardan biri. Şirin görünümü, deniz manzarası ve mütevazı dekorasyonu ile misafirlerine keyifli bir tatil sunuyor.

kaş – white house pansiyon

Kaş’a Nasıl Gidilir?

Akdeniz ve Ege’nin buluşma noktası olan Kaş’a gitmek, Kaş’ta tatil yapmaktan biraz daha zor. Bu yüzden olsa gerek Kaş’ın yaz aylarındaki sakinliği. Kaş’a karayolu ile gitmek isteyenler için eğer kendi aracınızla gidiyorsanız Kaş’a ulaşmanız biraz daha hızlı olacaktır. Öncelikle bulunduğunuz ilden Antalya merkeze ulaşıp Antalya’dan da Kemer-Kumluca-Finike-Demre güzergâhından Kaş’a ulaşabilirsiniz. Eğer otobüs ile gitmeyi planlıyorsanız yine Antalya merkez için bir bilet alıp merkezden de Kaş için ayrı otobüse binmeniz gerekiyor. Antalya-Kaş arası otobüsle yaklaşık 3 saat sürüyor.

Eğer havayolunu tercih ederseniz Antalya havalimanı Kaş’a 220 km uzaklıkta Dalaman (Muğla) havalimanı ise 150 km uzaklıkta bulunuyor. Antalya ya da Dalaman’ı da tercih etseniz ikisinden de saat başı Kaş’a seferler mevcut. Fakat Dalaman ulaşım için daha hızlı bir seçenek olacaktır.

Deniz Feneri- Kaş

Kaş Diğer Destinasyonlar

Küçük Çakıl Plajı

Liman Ağzı

Çukurbağ Yarımadası

İnceboğaz Plajı

Akçagerme Plajı

Xanthos Antik Kenti

Phellos Antik Kenti

Gömbe Yaylası

Aslanlı Lahit

İslamlar Köyü

Dirgenler Köyü