Antalya’nın yaklaşık 40 km doğusunda bulunan Serik, Antalya ovasının doğu kısmında kurulmuştur. Akdeniz’de 22 km kıyı şeridine sahip olan ilçenin yüzölçümü 1.550 km2 ve 2017 verilerine göre nüfusu ise 122.032’dir. İlçenin kuzeyinde Toros Dağları yükselir ve ilçede de Akdeniz iklimi hâkimdir. Ayrıca Manavgat, Burdur/Bucak, Isparta/Sütçüler ilçeleri ve Akdeniz ile komşudur.

Eski çağlarda ilk yerleşim yerleri olan Aspendos ve Sillyon Antik Kentleri Serik ilçesinin ilk yerleşim yerleridir. Bu iki antik kentteki yerleşim yerleri arası mesafeli olduğundan dolayı bu bölgeye ‘Seyrek’ denilmiş ve daha sonra ismi Serik halini almıştır.

Serik ekonomisine baktığımızda halkın çoğunluğunun tarımla uğraştığını görmekteyiz. Domates ve karpuzun çoğunlukla yetiştirildiği ilçede çevre illerden de mevsimlik olarak işçi gelmektedir. Özellikle Belek olmak üzere tatil beldelerinde ise turizm önemli bir ekonomik faaliyettir.

Belek

Genel olarak baktığımızda Serik, hem tarım hem turizm faaliyetlerinin yürütüldüğü, özellikle Belek olmak üzere uluslararası alanda marka yapmış lüks otellerin ve muhteşem güzellikte plajların bulunduğu, tarihe ışık tutan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış onlarca antik kentin bulunduğu, doğal güzelliklerin süslediği güzel bir tatil yöresi. İlkbaharda başlayan tatil sezonuyla beraber çiçek açan ilçe gezip görülecek mekanların çokluğu ve her kesimden insanın konaklamak için harika yerler bulabileceği bir ilçe. Su sporları ve golf için de en çok tercih edilen destinasyonlardan biri olan Serik. son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin artan ilgisiyle gelişimine hız katmış durumda.

 

Serik’te Gezilecek Yerler

Belek

Serik’in en bilinen mahallesi olan ve turizm olsun, spor olsun her anlamda başı çeken Belek, turistlerin konaklama ve spor için akın ettiği merkezlerin en başında geliyor. Antalya merkeze yaklaşık 35 km uzaklıkta olan Belek’te Dünya’nın en ünlü golf sahaları arasına giren spor tesisleri bulunuyor. Uluslararası alanda özellikle Rusların ve Almanların tercih ettiği beldelerden olan Belek lüks otel arayanların talebini de fazlasıyla karşılıyor. Dünya’nın en lüks otellerini de bütçenize uygun şirin pansiyonları da bulabilirsiniz Belek’te. Doğanın, yeşilin, temiz havanın, şahane plajların bulunduğu Belek mükemmel bir tatil için tercihlerinizin ilk sıralarında bulunabilir.

Belek

Aspendos Antik Kenti

Belkıs köyünde bulunmasından dolayı Belkıs adıyla da bilinen Aspendos Antik Kenti, iki tepe üzerine kurulmuş ve günümüze kadar en az bozulmuş en şahane mimari yapılardan biridir. Antik çağlarda çok önemli bir kent merkezi olan Aspendos’un en ilgi çeken kısmı ise amfi tiyatrosu. Bu tiyatro Roma açık hava tiyatroları arasında günümüze en sağlam şekilde ulaşan tiyatrodur. Konserler ve çeşitli organizasyonlar için de kullanılan tiyatro yarım daire şeklindedir. Su kemerleri, bazilika, agora, yazıtlar ve çeşitli mimari özellikleri ile Aspendos Antik Kenti yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur.

Aspendos

Zeytintaşı Mağarası

Serik’e 16 km uzaklıkta, Zeytintaşı tepesinde bulunan mağara 90’lı yılların sonunda taşocağı açarken bulunmuş ve sonrasında halka açılmış bir doğa harikasıdır. 8 milyon yıldır oluşumunun devam ettiği tahmin edilen mağara 14 metre uzunluğunda ve iki katlıdır. Sadece üst katının ziyaretçilere açıldığı mağaraya tek seferlik turda 10 kişiden fazlası alınmıyor. Mağara turunda ise bir görevli size eşlik ediyor. Hem mağarayla ilgili bilgi veriyor hem de mağaranın doğasının bozulmaması için ziyaretçileri uyarıyor. Mağaranın içinden bahsedecek olursak büyüleyici bir güzellik sizi bekliyor. Dantele benzeyen, çubuk makarna şeklinde ya da değişik motiflerde sarkıtlar muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Turistlerin çok ilgisini çeken mağaraya özellikle yabancı ülkelerden de turlar düzenleniyor.

Uçansu Şelalesi

İki şelaleden oluşan Uçansu Şelalelerinin biri aşağıdan (62 m.) diğeri de nispeten yukarıdan (78 m.) dökülüyor ve döküldüğü yerlerde oluşturdukları turkuaz göletlerde ziyaretçilere serinleme fırsatı sunuyor. Bu göletleri çevreleyen ağaçlar ve gölet çevresine yapılan ahşap platformlar burada vakit geçirmek, serinlemek, doğanın tadını çıkarmak ve fotoğraf çekmek için harika bir destinasyon. Ayrıca Türkiye’deki en uzun ikinci yürüyüş rotası olan Aziz Paulus Yolu üzerinde bulunuyor. Köprülü Kanyon’dan sonra rafting için ikinci en önemli merkez olan Uçansu Şelaleleri, çevresinde konaklamak için birkaç tane bungalov tarzı ev ile bir balık restoranı da bulunuyor. Kendinizi doğanın içinde, sakin ve ıssız bir yerde ve harika bir manzara eşliğinde serin sulara bırakmak istiyorsanız Uçansu Şelaleleri tam size göre.

Antalya’ya 70 km uzaklıkta olan bu muhteşem şelale ulaşım açısından biraz sıkıntılı. Google Haritalarda da yeri tam olarak doğru olmadığından bir bilenle gitmek daha iyi olacaktır. Bir yerden sonra gittiğiniz araçta işe yaramayacağı için kendinizi dağ tepe tırmanmaya hazırlayın. Eminim yolda çektiğiniz bütün zorlukları şelaleleri görünce unutacaksınız.

Uçansu şelaleleri

Sillyon Antik Kenti

Antik Çağ’ın en zengin şehirlerinden biri olan Sillyon, Serik’e 15 km uzaklıkta Aspendos ve Perge arasında Koçhisar Tepesi’nde kurulmuş görülmeye değer bir antik kenttir. Helenistik dönemin izlerine çoğunlukla rastlanan antik kentteki surlar, pencereler özellikle bu dönemi yansıtmaktadır. Antik kentte ayrıca Selçuklulara ait cami, Bizans kilisesi ve çok ilgi çeken 8 bin kişilik tiyatro ve şiir okuma alanı olarak bilinen odeon vardır. Mimari yapıtlar birbirinden uzakta olduğu için antik kenti gezmek hem zor olabilir hem de biraz zaman alabilir. Arabanızı park ettikten sonra yine zorlu bir yürüyüş yapmanız gerektiği için buraya giderken hazırlıklı olmanızda, rahat yürüyüş ayakkabıları ve fotoğraf makinenizi almanızda fayda var.

Serik Otelleri

Serik’te otel dendiğinde ilk akla gelen Belek beldesi, yazlık dendiğinde ise Boğazkent beldesi akla gelir. Belek golf sahalarıyla ünlü lüks otelleri ve her bütçeye uygun butik otel ve pansiyonları ile ünlü.

Voyage Belek Golf & Spa

Belek’te gidebileceğiniz en muhteşem otellerin başında geliyor. Kalite, ziyaretçi puanı, konfor, lüks, lezzet, farklılık, plaj, deniz ve golf bakımından son yıllarda onlarca ödül almış olan otel, kalitesinden ödün vermemek adına mükemmel bir tatil için her şeyi planlamış. Her yaşa uygun etkinlik ve donanımıyla, bebek ve çocuk dostu otel olmasıyla, mavi bayraklı denize sıfır plajıyla diğer konaklama yerlerini geride bırakıyor. Ayrıca spor ve sağlık adına aradığınız her şeyi bulabileceğiniz otel için önceden rezervasyon yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Adam & Eve Hotel

Türkiye’deki en romantik otellerin başında gelen otel, şık ve sıra dışı tasarımıyla kendine hayran bırakıyor. Kapısından girdiğiniz anda kendinizi başka bir dünyada hissetmeye başlayacağınız otel, deniz ile ormanın arasında kalmış doğayı kucaklamış ve yeşilliğinden asla ödün vermemiş. Tüm lüks otellerdeki konfora sahip ve ayrıca eğlence arayanların da özellikle tercih edebileceği bir otel. İki kişilik odaların bile çok büyük tasarlandığı otel oda içi özellikleri bakımından rakiplerinin önüne geçiyor. Villa tarzında odalarının da bulunduğu otel kusursuz bir tatil için en iyi seçenekler arasında.

Adam & Eve Hotel

Serik’e Nasıl Gidilir?

Serik’e ulaşım birçok ilçede olduğu gibi Antalya’dan geçiyor. Kara yolunu tercih edecekler için;

İstanbul– Antalya arası yaklaşık 720 km,

Ankara– Antalya arası yaklaşık 550 km,

İzmir- Antalya arası ise yaklaşık 470 km’dir.

Hava yolunu tercih edecekseniz ( Turistlerin çoğu hava yolunu tercih ediyor) önceden yurt içi de olsa yurt dışı da olsa biletinizi ayırtmanız gerekiyor. Çünkü yaz aylarındaki yoğunluktan dolayı istediğiniz tarih ya da saate uçuş bulmanız çok zor. Bunun dışında Antalya hava alanına ulaştığınızda Serik’e kalan 30 km’lik yolu otobüs, taksi ya da kiralık araçla kolayca gidebilirsiniz.

Diğer Destinasyonlar

  • Boğazkent Kuş Cenneti
  • Köprülü Kanyon
  • Pazaryeri Köprüsü
  • Pednelissos Antik Kenti
  • Selge Antik Kenti
  • Perge Antik Kenti