Sıcak Hava Balon Turları

1- Sıcak hava balonunu ilk deneyenler kimlerdi dersiniz?

Bir ördek, bir horoz ve bir kuzu. 19 Eylül 1783 tarihinde Paris’te gerçekleşen deneme uçuşlarından birisinde balonda yer alan ilk canlılar belki de. İnsanlı ilk uçuş denemeleri Paris’te Fransız Joseph Michel Montgolfier ve kardeşi tarafından başlatılmıştır. Sıcak hava balonunun keşfi Paris’te yapılmıştır.

2- Balon turu sonrası şarap ikramı da Fransız kültürünün bir yansımasıdır. Balon turlarından sonra ikram edilen şaraplar, yolcuları rahatlatarak keyifli bir güne başlamalarına yardımcı olmak içindir.

3- Sıcak hava balonunun en ilginci ise İngiltere’nin Bristol şehrinde cam sepeti olan sıcak hava balonudur. 2010 yılında başlayan uçuşlar macera ve yükseklik seven turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.

4- Sıcak hava balonlara olan ilgi o kadar yoğun ki New Meksico’da  her yıl düzenlenen Dünyaca ünlü balon festivali vardır. Festival süresince gökyüzünde 700 balon görebilirsiniz.

5- Sıcak hava balonunun en önemli ve ciddi bir farkı ise uçuş yönünü sizin kontrol edemiyor olmanız. Bu özelliği deneyimlemek isteyen herkes için bir merak konusu. Rüzgar sizi nereye götürürse artık. Rüzgarın yönüne doğru doğanın tam kalbinde ilerlemek yaşayacağınız en özel anılardan olacaktır.