Dünya’nın en ilginç doğal oluşumlarına sahip bölgesi Kapadokya,Nevşehir ‘i turizmde en önemli destinasyonlardan birisi haline getirdi. Ziyaretçilerinin milyonları aştığı Nevşehir, sadece ziyaretçilerinin değil Dünya’daki en iyi sinema yapımcılarının da odağı haline gelmiştir. 60 milyon yılda yanardağların püskürttüğü lav ve kül tabakalarının rüzgar ve yağmurlarla aşınmasıyla oluşan peri bacaları bir çok yabancı film çekimine ev sahipliği yaptı. Bölgeye sinema yapımcıları tarafından ”PeriWood” deniliyor. Hayalet Sürücü ve Noah‘ın çekimlerinin yapıldığı Kapadokya için 2023 yılında yılda 10 milyon turist ağırlayan bir destinasyon olabileceği öngörülüyor.

Balon turizminde Dünya’nın en büyük altyapısına sahip bölgesidir Kapadokya.

Çin‘de 2018 yılının ”Türkiye Turizm yılı” ilan edilmesinin ardından Kapadokya bölgesinde ”Chinadocia Destinasyon Projesi” başlatıldı. Ayrıca Çinli turistlere jest olması amacıyla Kapadokya bölgesinde de 2018 yılı ”Çin yılı” olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda  Çin’de çeşitli etkinlikler ve fotoğraf sergileriyle bölgenin tanıtımına katkılar sağlanacaktır.

Kapadokya’ya Neden Gidilir?

Türkiye’nin en özel, en büyüleyici destinasyonlarının başında gelir Kapadokya. Yurt dışından Türkiye’ye gelecek bir ziyaretçinin listesinde olmazsa olmazlardandır Kapadokya. Hele bir de balon turu eklenirse bu geziye değmeyin keyfine bu güzel ülkenin. İsterseniz sıralayalım neden Kapadokya?

 • Dünya’nın birkaç bölgesinde görülen peri bacalarını başka hiçbir yerde Kapadokya bölgesinde olduğu kadar yoğun bir şekilde göremezsiniz.
 • Times Gazetesi’nde yayınlanan ”Dünya’nın yeni 25 harikası” listesine 5. sıradan girmiştir Kapadokya.
 • 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alır.
 • Derin vadiler içerisinde ve yerin altında, kayalar oyularak oluşturulan yer altı şehirlerini bu kadar harikulade denilebilecek bir atmosferde başka bir yerde bulamayabilirsiniz.
 • Eşsiz tarihimize tanıklık eden Kapadokya’da balon turuyla hem gün doğumunun hem de Kapadokya’nın manzarasına doyamayacaksınız.
 • Hitit, Roma ve Bizans dönemlerinin izlerini taşıyan kaya oteller, günümüz şartlarına uyarlanmış bir şekilde hizmet veriyor.
 • Kapadokya ile bütünleşmiş muhteşem antik kentlerini keşfedin.
 • Bölgedeki Hayalgücü vadisine gidip, peribacalarına yakından bakabilirsiniz.
 • Türkiye’nin en uzun akarsuyu Kızılırmak bu bölgede bulunduğundan, hem Kızılırmak Nehri’ni görebilir, hem de nehirde gondol turu atabilirsiniz.
 • Elbette bölgenin lezzet duraklarında da mola verip bir yandan ruhunuza diğer yandan midenize iyi gelecek lezzetleri tadabilirsiniz. Özellikle testi kebabı bölgeye özgü bir lezzettir.
 • Ülkemizin en kaliteli şaraplarının üretildiği bölgede, Güvercinlik Vadisi’nin karşısındaki atölyede şarapların tadına bakabilirsiniz.
 • Aşk Vadisi’nde ATV ile safari turu yaparak gezinize farklı deneyimlerle devam edebilirsiniz.
 • Gün doğumu ve gün batımını uçsuz bucaksız vadilerde seyretmek için bile Kapadokya’ya gelebilirsiniz.

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir ?

Türkiye ve Dünya’nın en özel tarihi destinasyonlarından olan Kapadokya şüphesiz her mevsim ayrı güzel. Kış aylarında beyaz gelinlik giyen vadileri ve peri bacalarıyla, bahar aylarında rengarenk doğası ve çağlayan dereleri, yaz aylarındaki şenlikleri ve kalabalığı ile her mevsim kendine hayran olacağınız ve tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz nadide bir yer.

Kapadokya bölgesi, İç Anadolu bölgesinde yer aldığından bu bölgenin iklimi olan Karasal iklim hakimdir.  Ani hava değişimlerine pek rastlanmıyor.  Mayıs ayı dışında pek yağmur görülmüyor. Kış ayları ise karlı geçiyor.  Bölgenin ortalama sıcaklığı her ne kadar 12 derece olsa da, kışın 0 derecenin altında, yazın ise 30 derecenin üzerinde seyrettiğini belirtmekte yarar var.

Kapadokya’da Kış

Karasal iklimin etkisinde olan Kapadokya’da kış oldukça soğuk ve sert geçse de tarihsel dokunun göz alıcı güzelliğine değer doğrusu. Sıcaklıkların kışın 0 derecenin altına düşmesi ziyaretçilerini korkutmasın. Peri bacaları ve vadileri bembeyaz kar altında gelinler gibi izlenmeye değer güzellikte. Üşümekten korkmadan keşfedebilirsiniz Kapadokya’yı. Göreme-Paşabağ ve Uçhisar‘ı balon turuyla kuş bakışı beyaz karlar altında seyredebilirsiniz. ATV kiralayarak peri bacalarını dolaşabilirsiniz. Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirlerini gezebilirsiniz. Ayrıca kış aylarında dere tepe dinlemem diyenler için de Erciyes Dağı turları da düzenlenmekte. Kış turizminde yapacağınız seyahate Kapadokya’nın yanında ek olarak Erciyes Kayak Merkezi‘ni de ekleyebilirsiniz. Hem tarihi bir gezi, hem balon keyfi, bir yandan da kayak ile muhteşem bir kış gezisi ayarlayabilirsiniz.

Kapadokya’ya gidince konaklayacağınız mekanı seçerken mağara otellerin kışın sıcak, yazın serin olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Özellikle Cave oteller kış ayları için ideal bir tercih.

İlkbahar ve Sonbaharda Kapadokya

Kapadokya turu için ziyaretçilerinin tercih ettiği en ideal mevsimler ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. İlkbahar da doğanın yeniden uyanışı, çiçeklerle canlanan yeryüzü, baharın o esrarengiz kokusu ve mevsimle birlikte canlanan Kapadokya’yı izlemek sizi mest edecek. Sonbahar ise pastel tonların hüküm sürdüğü, doğanın dingin halinin huzur verdiği, tarihi bir renk armonisi içinde ruhunuza bir terapi gibi iyi gelecek. Bahar ayları üşümeden ve terlemeden keyifle Kapadokya’yı fethedebilirsiniz. Bir çok etkinlik ve festivale ev sahipliği yapan Kapadokya’da Cappadox festivali yapılan festivallerden sadece birisi. Yapılan festivallerde gizemli atmosfer müzikle can buluyor, yöresel lezzetlerle keyfinize enfes tatlar katıyor. Tadacağınız ender şaraplar ve açık hava konserleriyle coşkunuz doruğa ulaşıyor.

Bahar rüzgarlarıyla gün ışımadan havalanan sıcak hava balonları, vadilerinde sürebileceğiz bisiklet ve ATV’ler, at koşturma ve deveye binme yapabileceğiniz diğer etkinlikler arasında yer alıyor.

Kapadokya’da Yaz

Dünya’da güneşin en muhteşem battığı yerlerden birisidir Kapadokya. Güneşin toprağı sımsıcak yaktığı yaz aylarında, gece gündüz sıcaklık farkları biraz fazladır. Düzlük ve açık bir alan olan bölgede, gündüz hava sıcaklıkları 30-40 dereceleri bulabiliyorken, geceleri ise bu sıcaklığın yarısına yakınını hissedebiliyorsunuz. Haziran ayında başlayan yaz , yeşil ilkbaharı geride bırakarak güneş sarısı yaza teslim ediyor kendini. Ağustos ayı bölgenin en kurak zamanı. Yaz ayları için de ideal konaklama tercihi Cave otelleri olabilir. Kışın sıcak olan bu oteller, yazın ise klimaya gerek duymadan konforlu bir tatil sunuyor konuklarına.

Kalabalıktan rahatsız olmam diyorsanız, Kapadokya’nın en kalabalık zamanları özel tatil zamanları ve bayramlar. Konaklayacağınız mekanı ayarlarken bu zamanları ve yaz tatilini de düşünürseniz erken rezervasyon hem yer bulabilmeniz hem de istediğiniz standartlarda seçim yapabilmeniz için önemli. Bayram ve özel günlerde farklı bir fiyat listesi uygulanıyor. Diğer tatil destinasyonlarına kıyasla en yoğun olduğu bahar aylarında fiyatlar artarken, yaz ve kış aylarında fiyatlar azalıyor.

Kapadokya’da Çekilen Bazı Film ve Diziler

1-1969-Medea, Pier Paolo Pasolini, Maria Callas- Massimo Girotti
2-2005-L’empire des loups, Chris Nahon, Jean Reno-Arly Jover
3-2010-Hayalet Sürücü 2, Neveldine/Taylor, Nicolas Cage
4-2011- Noah, Tobi Baumann, Stephan Luca- Julia Molkhou
5-2014-Kış Uykusu, Nuri Bilge Ceylan, Haluk Bilginer- Melisa Sözen- Demet Akbağ (Cannes Film Festivali -Altın Palmiye ödülü)

6-2002-Asmalı Konak, Çağan Irmak, Özcan Deniz- Nurgül Yeşilçay- Selda Alkor
7-2010-Yer Gök Aşk, Canan Çelik, Birce Akalay- Işıl Yücesoy

Güncel Bilgiler

Bilgi Bul