Pasaport Nasıl Alınır? Vize Almandan Yapmanız Gerekenler

Vize ile gidebileceğiniz bir tatil planlıyorsanız önce pasaport almanız gerekiyor. Pasaport almak için hangi belgeler gerekiyor? Nereye başvurmalısınız? Ne kadar sürer?

Bu adımların en önemlilerinden birisi de pasaportunuzu almak olacaktır. Peki, pasaportunuzu almak için yapmanız gerekenler nedir? Pasaport almak için takip etmeniz gereken adımların tamamını yazımızda bulabilirsiniz.

Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seyahatleri haricindeki tüm yurt dışı seyahatlerinizde pasaport almanız gerekmektedir. Mevzubahis bu iki ülke girişinde de güncel fotoğrafınızın bulunduğu nüfus cüzdanının yeterli olacağını hatırlatmadan geçmeyelim.

Yurt dışı seyahatinizin amacına göre dört çeşit pasaport bulunmaktadır. Devlet memurları için hususi (yeşil), devlet görevi için görev (gri), diplomatik görev için diplomatik (siyah) ve bunların dışındaki normal yurt dışı ziyaretleri için umumi (bordo) pasaport almanız gerekmektedir.

Pasaport Almak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

Pasaport başvurusu için sahip olmanız gereken belgeler ise şu şekildedir;

  •         TC Nüfus Cüzdanının Aslı
  •         2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  •         Pasaport Cüzdan Bedelinin Yatırıldığına Dair Dekontun Aslı
  •         Pasaport Harç Bedelinin Yatırıldığına Dair Dekontun Aslı
  •         Daha Önceden Alınmış Pasaportların Aslı (Varsa)

Bu belgeleri hazır ettikten sonra müracaatı şahsen yapmanız gerektiğini ve müracaat esnasında parmak izi vermeniz gerektiğini unutmayın!

Pasaport Ücretleri Ne Kadar?” diye merak eden okuyucularımızı da hemen bilgilendirelim; Pasaport başvurusunda pasaport cüzdan bedeli ve pasaport harç bedeli adıyla iki kalemde ücret ödüyorsunuz. Pasaport cüzdan bedeli tüm pasaport başvurularında sabit olmak üzere 87,5 TL olarak ödeniyor. Pasaport harç bedeli ise Pasaportunuzun geçerlilik süresine göre değişiyor. Ufak bir tabloyla pasaport harç bedelleri şu şekilde;

6 ay geçerli pasaport 111,70 TL,

1 yıl geçerli pasaport 163,30 TL,

2 yıl geçerli pasaport 266,40 TL,

3 yıl geçerli pasaport 378,30 TL,

4-10 yıl geçerli pasaport 533,10 TL olarak ödeniyor.

Güncel pasaport harç miktarları için tıklayın

İçişleri Bakanlığı, pasaport ve ehliyet gibi çok önemli işlemlerin 2 Nisan 2018’den itibaren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağını duyurdu. Emniyet Müdürlüğü artık pasaport  işlemlerini yapmamakta!

Pasaport başvurunuzu en yakın Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğüne yapabilirsiniz. Başvuru için randevunuzun olması gerektiğini unutmayın! Randevunuzu şahsen gidip alabileceğiniz gibi E-pasaport sitesinden de randevu alabilirsiniz.

Pasaport başvurunuzu eksiksiz olarak yaptıktan sonra pasaportunuz adresinize posta yolu ile gönderiliyor ve yalnızca pasaport sahibine kimlik kontrolü sonrasında teslim ediliyor. Bu nedenle adres bilgisi verirken dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Son olarak eski pasaportunuzun geçerlilik süresi varsa yeni aldığınız pasaporta bu sürenin eklendiğini hatırlatalım. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık yurt dışı seyahatinizin en önemli adımlarından birini oluşturan pasaportunuza sahipsiniz. Keyifli tatiller.