Belgrad-Vizesiz Tatil Yapıp Gezebileceğiniz Güzel Şehir

Türkiye’ye yakınlığı, vizesiz gezilebilmesi, fiyatlarının uygunluğu ve son derece hareketli bir gece hayatı sayesinde Belgrad sıkça tercih edilen bir destinasyon. Şehre ilk bakıldığında mimarisiyle göze çarpmasa da onu tanıdıkça sevmeye başladığınızı siz de fark edeceksiniz. Gece-gündüz yaşayan, güvenli bir şehir Belgrad. Berlin’in olduğu gibi onun da kendine has bir ruhu var.

Türkiye’ye yakınlığı, vizesiz gezilebilmesi, fiyatlarının uygunluğu ve son derece hareketli bir gece hayatı sayesinde Belgrad sıkça tercih edilen bir destinasyon. Şehre ilk bakıldığında mimarisiyle göze çarpmasa da onu tanıdıkça sevmeye başladığınızı siz de fark edeceksiniz. Gece-gündüz yaşayan, güvenli bir şehir Belgrad. Berlin’in olduğu gibi onun da kendine has bir ruhu var.

Savamala

Belgrad Ulaşım

Belgrad’a direkt uçuşlar birçok havayolu şirketinde bulunuyor. Şehirde her yer birbirine oldukça yakın. Bir şehri en iyi tanımanın yolunun yürümek olduğuna inandığım için elimden geldiğinde yürümeye çalıştım. Tercih etmek isterseniz taksi fiyatları oldukça uygun. Havalimanından 15 Euro’ya yani 1800 dinara şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz.

Belgrad’dan sonra çok ziyaret edilen şehir; Novi Sad. Trenle ya da otobüsle ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Saraybosna da arabayla 5 saat kadar bir uzaklıkta bulunuyor. Eğer zamanınız varsa Blagaj’ı da kapsayan bir tur yapabilmeniz mümkün.

Belgrad’a Ne Zaman Gidilir?

”Balkanlardan gelen soğuk hava” lafını eminim ki duymuşsunuzdur. Belgrad’a kışın hariç bir mevsimde gitmek size çok sorun çıkarmayacaktır. Gezmek için Mayıs’tan ve Ekim’e kadar bir aralıkta gitmeniz, şehrin tadını daha iyi çıkarmanızı sağlayacaktır. Belgrad’a gidiş amacınız gece hayatını deneyimlemekse nehir kenarındaki gece kulüplerinin kışın kapalı olduğunu söylemem gerekir.

Belgrad’da Nerede Kalınır?

Savamala, Knez Mihailova ve Cumhuriyet Meydanı şehrin ulaşımı en rahat bölgeleri. Belgrad’da klasik tarzda hosteller yerine, daha çok apartlar bulunuyor. Mini mutfağının da olması sebebiyle konaklamada ne rahatlık açısından ne de fiyat açısından sorun yaşamazsınız.

Belgrad Gezilecek Yerler

 • Belgrad’da en çok ziyaret edilen yer Kalemegdan Parkı, burası Tuna ve Sava Nehirleri’nin birleştiği yere tepeden bakıyor. Parktan Belgrad’ın son zamanlarda popüler olan Zemun bölgesini de görebiliyorsunuz.
 • Belgrad’da her mevsimin farklı bir güzelliği var. Yazın yerliler adalara gidip kahvaltı ediyorlarmış. Doğanın keyfini çıkarmak için rotanızı Ada CijanlijaAda Huja ve Ada Medjica’ya çevirebilirsiniz.
 • Savamala, Belgrad’da Karaköy’ü temsil eden bir mahalle. Sava Nehri’nin karşı tarafında komünist blokların yer aldığı Zemun bölgesinde yapılaşma başladığında burası ihmal ediliyor ve köhne bir hal almaya başlıyor. 2008 yılındaki mütenalaştırma süreciyle eski depoları, binaları gece kulüplerine ve cafelere çevirmeye başlıyorlar. Tahmin edeceğiniz üzere günden güne değer kazanan bir bölge haline gelmeye başlıyor.
 • İstiklal Caddesi’ne çokça benzettiğim Knez Mihailova‘da birçok dükkan yer alıyor. Burada ilginç ve yerel dükkanlar bulmayı ummayın çünkü aynı bizdeki gibi H&M’ler falan var ne yazik ki. Caddenin en tatlı tarafı Kalemegdan’a bağlanması ve şirin İngiliz pub’larında dinlenme molası verebilmeniz.
 • Aziz Sava Katedrali Dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olan Aziz Sava, Aya Sofya’yı andırıyor. II. Dünya Savaşı sırasında bombalanan Katedral’in inşası hala devam ediyor.
 • St. Mark’s Kilisesi mimarisiyle ve rengiyle sizi kendine çekecek bir kilise. Tasmajdan Parkı’nın yanında bulunuyor.
 • Ünlü fizikçi Tesla’nın deneylerine katılabilmek ve hayatı hakkında bilgi sahibi olabilmek için Nicola Tesla Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Belgrad Alışveriş Rehberi

Belgrad’ın uygun fiyatlı bir şehir olması, butiklerine de yansımış durumda. Dünyaca ünlü markaların vintage kıyafetlerine ya da tasarım ürünlere aşağıda sıraladığım butiklerden ulaşabilirsiniz.

 • Supermarket Concept Store
 • Mikser House
 • Jane Doe Vintage Shop
 • Design District-Pokret Concept Store
 • Art for All
 • Bastardo Club
 • Ana Ljubinkovic-Remake

Belgrad’da nelerde yemek yenir?

 • Kahvaltıda şahane sandviçler için Red Bread; dünyanın en güzel krepleri için Glumac; ayaküstü atıştırmak için Pekara Toma
 • Kahve molalarınızda: Amelie Cafe, Koffein, Kafeterija, Mamma’s Biscuit House
 • Öğlen ve akşam yemekleri için: Cantina di Frida, Sesir Moj ve Lorenzo&Kakalamba

Belgrad Gece Hayatı

 • Sakince biranızı, kokteylinizi yudumlamak için: lokallerin takıldığı Druid, jazz müzik dinlemek için Jazz Basta Cafe, dekor güzelliğine doymak için Blaznavac, farklı biraları tatmak ve Berlin ruhunu yaşamak için Berliner
 • Gecenin devamında: Mr. Stefan Braun ve Ben Akiba

 

Belgrad’la ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz yazdığım rehbere tıklayıp, gezilecek yerler, yemek, gece hayatı ve alışveriş hakkındaki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Instagram: yerimdeduramiyorum