İngiltere’nin Güneşi Az Şehri Londra

İngiltere dünyanın bir çok kıtasında koloniler, sömürgeler kurmasından dolayı güneşin batmadığı ülke(veya halen krallık) olarak anılır. Ancak Londra ise güneşin nadir görüldüğü en büyük şehridir.

Avrupa’nın en gezilesi şehirlerinden olan kentte kısa bir tatil yapmak bile vizyonunuzu geliştirecek sizi oldukça rahatlatacak. Londra gezi rehberinizi belirlemeden yola çıkmayın ve bu büyüleyici şehrin bütün güzelliklerinden faydalanın.

Londra’da Gezilecek Yerler

  • Londra doğal güzelliklerden müzelere, sanat dolu meydanlardan büyük katedrallere kadar birçok farklı gezi alanını bir arada misafirlerine sunuyor.
  • Londra’da gezilecek yerler arasında ilk olarak Elizabeth Tower var. Şehrin merkezindeki bu eski saat kulesi bütün ihtişamı ile görenleri kendine hayran bırakıyor.
  • Muhteşem doğası ile Hyde Park ise Londra’da gezilecek yerlerden bir diğeri. Spor yapmak, yaz aylarında güneşlenmek ve uzun piknikler için bu doğal park tercih edilecek ilk nokta
  • Buckingham Sarayı ise Londra’da aklınızı başınızdan alacak bir diğer yapı. İngiliz Kraliyet ailesinin ruhunu ve tarihini iliklerinizde hissedeceksiniz.
  • Büyük dönme dolabı ile bütün Londra’yı ayaklarınızın altına seren London Eye ise bir başka büyüleyici nokta.
  • Londra son olarak dilerseniz British Musieum’a uğrayabilir ve eski Yunan ve Mısır uygarlıklarından itibaren bütün tarihi medeniyetlerin izlerini en ince ayrıntısına kadar gözlemleyebilirsiniz.
Tower of London

Londra Kulesi (Tower of London)

Londra’da Ne Yenir?

Londra tarihi ve mimari güzelliklerinin yanı sıra geniş kültürel yapı ile de dikkat çeken bir nokta. Bu şehirde uzak doğu mutfağından Latin lezzetlerine kadar her türlü mutfağı farklı fiyatlara tadabilirsiniz. Özellikle turistik bölgelerin niteliklerine göre değişiklik gösteren bu yiyecekleri lüks restoranlarda bulabileceğiniz gibi sokak satıcılarından oldukça uygun fiyatlara alacağınız en lezzetli yemeklerin tadına da varabilirsiniz. Sokakta özellikle Fish&Chips olarak bilinen kızarmış patates ve tavada balık konsepti ile çok fazlasıyla karşılaşabilirsiniz. kşam saatlerinde yanına bira da alarak uygun fiyata güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

İngilizlerin ünlü beş çayı ritüelleri de Londra tatilinin vazgeçilmezlerinden. Bunun yanı sıra kızarmış balık ve sushi’yi denemek de Londra’ya yakışacak seçeneklerden. Londra’da en uygun fiyatlı ve yemeden dönülmemesi gereken yer ise Nando’s’tur. Nando’s’ta kızarmış bütün tavuk ve patates kızartması yemeden Londra’dan dönmek tatili yarım bırakmak gibidir. Bunun yanı sıra neredeyse her köşe başında karşınıza çıkan Pret A Manger mağazalarından damak tadınıza uygun sandviçler satın alarak gezi boyunca karnınızı uygun fiyatlara doyurabilirsiniz. Bu arada Pret A Manger mağazalarına Amerika’da da rastlayabilirsiniz.

Londra’da ne yenir sorusunun en klas yanıtlarından bir diğeri ise Soho olarak adlandırılan ve şehrin eğlence merkezi sayılan bölgede bulunan pub ve barlardır.  Bunun yanı sıra birçok alanda uzak doğu mutfağının en seçkin örnekleri ile gezinize tat katabilirsiniz. ,

Londra’da Konaklama

Londra sonsuz güzellik ve eğlencenin yanı sıra bütçenizi bir nebze zorlayacak bir şehir. Özellikle bu bölgede iyi bölgelerden ev kiralamak ateş pahası. Bu nedenle Londra’da konaklama için tercih edilecek en uygun seçenek ev yerine bir oda kiralamaktır. Bunun dışında hotel ve hosteller de diğer uygun olasılıklar arasında yer almaktadır. Tatile çıkmadan önce Londra’da konaklama masraflarınızı oldukça iyi bir şekilde planlamalısınız.

Londra’da Alışveriş

Londra’da görülecek yerler arasında ilk olarak ünlü markaların mağazaları yer alıyor. Oxford Street’te bolca bulabileceğiniz bu lüks mağazaların yanı sıra özellikle yılbaşında kurulan Pazar ve panayırlar, ünlü bit pazarları ve bohem kültürünün ön plana çıktığı hediyelik eşya dükkanları Londra’da görülmesi gereken yerler arasında. Londra’da alışveriş yapılacak noktaları bütçenize göre belirleyebilirsiniz.