Yunanistan

İskeçe Karnavalı

Renkli kostümlü, maskeli, boyalı rengarenk bir karnaval arıyorsanız en yakında Yunanistan’da İskeçe Karnavalı’na gidebilirsiniz. Her yıl binlerce kişinin katılıp doyasıya eğleniyorlar. Yunanistan’ın Xanthi (İskeçe) şehrindeki karnaval Hz. İsa’yla bağlantısı olan bir efsaneye dayanıyor.

İskeçe Karnavalı Renkli Eğelenceler

İskeçe Karnavalı Renkli Eğelenceler

Eğlencesiyle Rio ve Venedik festivalleriyle yarışır nitelikteki İskeçe Karnavalı, son yıllarda özellikle Türk seyahat severlerin rotasına daha da sık yer almaya başladı. Her yıl şubat sonu ile mart ayının ilk haftası arasındaki bir pazar günü düzenlenen karnaval; bir haftaya yayılan eğlenceli bir hazırlık sürecine sahne oluyor. Hafta boyunca yapılan hazırlık, pazar günü yürüyüş, dans ve gösterilerle tüm şehri etkisi altına alıyor.

İskeçe Karnavalı geçit töreni

İskeçe Karnavalı geçit töreni

Karnavalın hikayesi ise şöyle;

Hazreti Meryem’in yaşadığı yer ve çevresinde, oğlunun yani Hz.İsa’nın büyüdüğünde peygamber olacağına ilişkin söylentiler yayılmaya başlıyor. O sırada bundan rahatsız olan dönemin hakimi olan Romalı yönetim tarafından Hz.İsa’nın öldürüleceğine dair bazı söylentiler ortaya çıkıyor. Bunun üzerine halk, İsa’nın askerler tarafından tanınamaması ve bulunamaması için bütün çocukların yüzlerini boyuyor. Böylece hiçbir çocuk birbirinden ayırt edilmez hale geliyor. Günlerce çocuklar böyle boyalı bir şekilde gezerken onuncu gün sonunda tüm bu söylentilerin asılsız olduğu anlaşılıyor. Hz.İsa’nın ölümden kurtulmasına sevinen halk, bütün bir gün eğlenip sonrasında çocuklarını yıkıyorlar ve tertemiz bir pazartesiye uyanıyorlar.