Thassos (Taşözü de deniyor) Adası Ege'nin cennetlerinde biri. Yunanistan'ın Kuzey Doğusunda yer alan ada Türkiye'den aracınızla gidebilecek kadar yakın. Ada kıyıları plajlarla çevrili, iç bölgeleri ise yoğun ormanlık alanlar bulunuyor. Yoğun ormanlıklar arasında adanın adını aldığı mermer ocaklarını da görebilirsiniz. Bu yazıda Thassos'da hangi plajlara gidilir? Ne yenir ve içilir? Nerede Kalınır? Fiyatları nelerdir? sorunalrının cevabını bulacaksınız.

Thassos Yunanistan‘ın en önemli turizm bölgelerinden biri. Yoğun turist sayısına rağmen bölge ada sakinleri doğal görünümünü korumayı başarmış. Türkiye‘den adaya aracınızla İpsala sınır kapısından gitmeniz mümkün. İstanbul’dan 6-6.5 saatlik bir sürede adaya ulaşabilirsiniz. Adanın tarihinden başlayıp en güncel bilgileri aşağıda bulacaksınız.

Thassos Adası uzaktan görünümü

Thassos Adası uzaktan görünümü

Thassos Adası’nın Tarihi

Eski Yunan Mitolojisine göre (Odysseus) ada şeytani deniz kızları Sirenlerin adasıymış. Sirenler sesleriyle erkekleri adaya çekip yediklerine dair hikayeler anlatılırmış. Yine Tanrı Zeus Fenike Kralı Agenor’un kızı Europe’yı Girit’e kaçırır. Agenor ise Phoenix, Cilix, Cadmus ve Thasos adlı oğullarına kızını bulması için dünyanın sonuna kadar gidip aramalarını emreder. Thasos bu arama sırasında adaya ulaşır ve adanın ismini buradan aldığı söylenir.

Adada ilk yerleşik hayat M.Ö.7. yüzyılda Trakyalı kabilelerle başlar.Adanın zengin kaynakları altın ve mermer ocakları nedeniyle Yunanlılar tarafından sömürgeleştirilir ve ticaret merkezi haline dönüşür.M.Ö. 400 yılında ada Spartalı’lar tarafından ele geçirilse de sonrasında Yunanlılar tekrar ele geçirirler ve adayı bağımsız bir bölge yaparlar. Daha sonra Makedon Krallığı adayı işgal etse de M.Ö. 197’de Roma İmparatorluğu adayı ele geçirir ve yeniden ticaret merkezine dönüştürürler. Adadaki antik tiyatrolar, eski antik kent bu dönemde yeniden inşa edilir.

Adanın tarihindeki en önemli olaylardan biri M.S. 1. yüzyılda yaşanır. Hz. İsa’nın havarilerinden Pavlus adaya gelir ve tapınakları kiliseye dönüştürür. Ada  9. yüzyıla kadar Yunanlıların elinde kalsa da Slav korsanların ve arap yağmacıların saldırılarına uğramaktan kurtulamamıştır. M.S. 1161’de Fransızlar adaya yağmalayıp sakinlerini öldürmüş ve yerleşim bölgelerini yakmışlardır.

14. yüzyılda Roma İmparatorluğu bölündüğünde ada Bizanslılar adına Cenevizlilerin yönetimi altına girer. 15. yüzyılda ise Türklerin eline geçer ve ağır vergiler, dayatmalar nedeniyle de ada sakinleri göç ederek adayı terk ederler. Vergi sistemi ancak 18. yüyzyılda düzeltilir ve ada normalleşmeye başlar.

Thassos haritası

Thassos haritası

Thassos Adası’na Nasıl Gidilir?

Türkiye‘den adaya ulaşmak isterseniz tur acentelerinin düzenlediği turlar ile otobüs yoluyla gidebilirsiniz. Ancak adayı daha çok aileler tercih ettiği için Avrupa’dan ve Türkiye‘den gidenler genelde otomobilleriyle sınırı geçerek Keramoti limanından feribotlarla adaya ulaşmayı tercih ediyorlar. Yine Kavala limanından da adaya feribot seferleri var. Adaya aracınızla gitmeden şunları kontrol edin;

  • Ehliyetinizini yenilediğinizden emin olun. Eski ehliyetle sınırdan geçemezsiniz.
  • Aracınız için Yeşilkart sigortasını yaptırın. Bunu sınırı geçerken İpsala’daki Groupama ofisinden yapabiliyorsunuz. 2 haftalık 60€ civarında bir bedeli var. Avrupa’da olası kazalarda karşı tarafın masraflarını ödemek için bunu mutlaka yaptırın.
  • Pasaportlarınızı kontrol edin ve vizenizin tatil süresince yeterli olacağına emin olun.
  • Aracınızın bakımını yaptırdığınızdan emin olun ve lastiklerinizin dişlerini kontrol edin. Çünkü adaya gittiğinizde asfalt olmayan yollara gireceksiniz.
  • Cebinizde € cinsinden nakit para ve mümkünse 5-10€luk bozukluklar olsun.

İpsala sınır kapısında hafta içi mesai saatlerinde 2 gişe her 2 sınır kontrol bölgesinde de aktif çalışıyor. Ancak hafta sonu Yunan tarafında tek gişeye düştüğünde kuyruk uzayabiliyor.

Sınırdan geçtikten sonra sırasıyla  Dedeağaç’ı (Alexandrapoli), Gümülcine’yi (Komotini) ve İskeçe’yi (Xhanti) geçiyorsunuz. Otobanda giderken belli bölgelerde 1.7€ ile 2.60€ arasında otoban kullanım ücretini gişelere ödeyebilirsiniz.

Keramoti’ye ulaştığınızda otobandan çıkıp  feribot limanına (Thassos Ferries) doğru ilerlemelisiniz. Aracınızın tipine göre 18-22€ ve araçtaki kişi başına da 4€ ödeyerek feribota biniyorsunuz. Yaklaşık 40 dakikalık bir bir yolculuk sonrası artık Thassos Limena limanına ulaşmış oluyorsunuz.

Thassos Feribotu

Thassos Feribotu

Thassos Adası Otelleri

Adada sezonuna ve türüne göre 50€ ile 1200€ arasında gecelik kişi başı fiyatlarla konaklama yapmak mümkün. Thassos Grand Hotel, Illio Mare Hotel, Royal Paradise Beach Resort gibi büyük oteller yanında Villa Teresa, Irini Patira, Aelia Villa, Alkyon Rooms gibi apart otelleri de tercih edebilirsiniz. Apart oteller özellikle aile tatilleri ve maceracılar için ihtiyaçları karşılamakta. Limenas bölgesine yakın bir otelde kalmanın en büyük avantajı ise akşam şehir merkezindeki eğlence mekanlarına yürüyerek gidebilmenizi sağlayacaktır.

Limenas Limanı

Limenas Limanı

Thassos'da Akşam

Thassos’da Akşam

Thassos Adası Plajları

Adaya gelip otele yerleştikten sonra adanın çevresini kıyı yolundan turlamanızı önerebiliriz. Yaklaşık 1,5 saat içinde ada etrafında tam bir tur atmış oluyorsunuz. Aynı zamanda plajların da büyük bölümünü görebilir ve süreniz kısıtlıysa uygun plajları seçip oralara gidebilirsiniz. Tüm plajlarda şezlong başına 3.5€ ücret alınıyor veya bazı plajlarda plajı işleten tesisten minimum 10€ gibi harcama limitleri ile plajı kullandırtıyorlar. Ailece gittiyseniz aracınızda bir soğutucu bulundurmakta fayda var. Adada bolca süpermarket var ama plajların tadını soğuk içecekler ve meyvelerle çıkarmak için soğutucu işe yarıyor. Plajlarda Alman, Romen, Sırp, İngiliz turistleri sıklıkla görürsünüz. Tabi Türk turistlerin yoğunluğunu da araç plakalarından tahmin edebilirsiniz.

Adanın etrafını dolaşan yol

Adanın etrafını dolaşan yol

1.Marble Beach

Adanın en ünlü, neredeyse en küçük ve en kalabalık plajıdır. Limenas’a yakın olmasına rağmen yaklaşık 4-5 km lik bozuk bir yoldan geçmeniz gerekir. Arazi aracı kullanmıyorsanız dikkatsiz davrandığınızda aracınızda ciddi hasarlara neden olabilecek kasisler ve taşlar bulunmakta. Eğer sezonda gittiyseniz aracınızı park etmek için de çok zorlanacağınızı bilmelisiniz.

Plaj yakındaki bir mermer ocağından çıkan atık mermer parçalarının sahile dökülmesiyle oluşmuş suni bir plajdır. Küçük bir sahili olduğu için kalabalık zamanda sahilin kenarındaki kayalıklara da yerleşmiş tatilcileri görebilirsiniz. Merak ediyorsanız 1-2 saatliğine uğrayabilirsiniz ama şezlongda güneşlenmek ve denizde serinlemek Marble Beach için mücadele etmek demek, çok kalabalık…

Plaj Girişi

Plaj Girişi

Marble Beach

Marble Beach

Plajdaki mermerin yakından görünümü

Plajdaki mermerin yakından görünümü

Marble Beach

Marble Beach

2.Golden Beach

Thassos’un en büyük plajıdır. Panagia köyünden geçerek plaja ulaşabilirsiniz. Park sorunu olmadığı gibi ulaşım yolu da problemsizdir. Sahilin tamamı kumsaldır, deniz ise temiz ve dalgalıdır. Eğer dalgalarda yüzmeyi seviyorsanız bu plajdan pek ayrılmak istemeyeceksiniz. Plajda arkanızda ormanlık bir vadi önünüzde ise bazen turkuvaz bazen mavi denizi izlemek çok keyifli olabilir.

Golden beach

Golden beach

Golden Beach'ın huzurlu kumsalı ve gölgelikler

Golden Beach’ın huzurlu kumsalı ve gölgelikler

Golden Beach'in uzun kumsal şeridi

Golden Beach’in uzun kumsal şeridi

Golden Beach'ın arkasındaki yeşil vadi

Golden Beach’ın arkasındaki yeşil vadi

3.Paradise Beach

Paradise Beach Limenas’a Golden Beach’ten daha uzakta bir bölgededir. Golden Beach kadar olmasa da uzunca bir kumsala sahip olmasından kaynaklanır. Araç parkı ve bozuk yol bu plaj için de bir sorun. Ancak plaja ulaştığınızda buna değer olduğunu görürsünüz. Deniz dalgalı olsa da kıyıdan uzunca bir mesafe çok sığ ve çocuklar için büyük eğlence kaynağı.

Paradise Beach’in bir özelliği de kayalık bölgesinde çıplaklar plajının da olması. Bazen kumsalda da üstsüz görüntüler olabiliyor.

Paradise Beach

Paradise Beach

Paradise Beach koyunun uzaktan görünüşü

Paradise Beach koyunun uzaktan görünüşü

4. La Scala Beach

Temizlik ve bolca hizmet talebiniz varsa bu plaj tam size göre. Biraz daha Türkiye‘nin Ege kıyılarındaki plajları andıran bu plaj iyi bir kumsala ve dalgasız bir denize sahip. Şezlonglarda 10€luk localarda ise 50€luk yeme-içme yapmanız isteniyor. Yine gece eğlenceleri de çok başarılı.

5. Giola(Yola) Beach

Adanın belkide en dikkat çeken doğal güzelliğine sahip plajıdır. Kayalıklar arasında deniz suyuyla oluşmuş doğal hazuvlara sahiptir. Bu havuzlara cennetin göz yaşları adını takmışlar. Aracınızı plaja epeyce uzak bir mesafede bırakıp yürümek zorunda kaldığınızdan buraya gelen ziyaretçiler genelde macera severler oluyor. Yanınızda yiyecek ve içecek de bulundurmalısınız çünkü plajda işletme yok.

6. Limenas Beach

Feribottan indiğinizde sağınızda kalan halka açık ve hiç ücret ödemeden de girebileceğiniz küçük bir plaj var. Bazı bölgelerinde işletmeler şezlong kullanımı karşılığı 3€luk harcama da istiyorlar. Kıyıda kumsal biraz taşlı ve denize açıldıkça büyük taş bloklar iyi bir yüzme konforu sağlamıyor. Ayrıca yosun ve deniz kestanelerine de dikkat etmelisiniz. İşletmelerin olduğu kısımlar daha temiz.

Limenas Beach

Limenas Beach

Bu plajların dışında irili ufaklı birçok plaj var. (Tripati Beach, Nisteri Beach, Limenaria Beach, Metaila Beach, Alexandra Beach, Potas Beach, Kamari Beach, Notos Beach, Psili Ammos Beach, Salonikios Beach, Livadi Beach, Astpas Beach, Tymonia Beach, Kekes Beach, Skidia Beach)

Thassos Adasında Ne Yenir? Ne İçilir?

Limenas merkezinde sahilde özellikle akşamları hem eğlenip hem Yunan mutfağının tadına bakabileceğiniz mekanlar var. Alexandra’s, Taverna Mythos,Simi Restaurant, Mylos, Masabuka, Mouses, Namaste, Mesogeios akşam keyfi için başlıca ziyafet durakları. Limaneria’da ise Tavern George, Agistri Tavern, Kostis Tavern, Limenariotissa Food House, Molos Restaurant bu durakların devamı. Kalamar, karides, hamsi, sardalya ve bildiğimiz balıkları yiyebilirsiniz. Karides dışındaki birçok balık Egeden. Karides dondurulmuş olarak bu bölgeye geliyor.

Mesogeios

Mesogeios

Alexandra's Taverna

Alexandra’s Taverna’da bolca kulağınıza tanıdık gelen Türkçe müziklerin Yunanca derlemelerini dinleyebilirsiniz.

Panaggia(Panaya) köyünde ise kırmızı ete doyabilirsiniz. Köyden geçerken kayıtsız kalamayacağınız oğlak çevirme, piliç ızgara, döner (oradaki adı Gyros) ve kokoreç ( evet yanlış duymadınız) çok başarılı. Özellikle kokoreç Türkiye’deki muadilleriyle farklılık gösteriyor. Kokoreç sarma içine ciğer koyarak pişiriyorlar. Böylece kokoreç pişerken sertleşmiyor. Ayrıca tabakta büyük bir porsiyon olarak geliyor.

Yunan usulü ciğerli kokoreç

Yunan usulü ciğerli kokoreç

Yunan Birası Mythos

Yunan Birası Mythos

Oğlak Çevirme ve Kokoreç

Oğlak Çevirme ve Kokoreç

Cacıki : Yunan usulü bildiğiniz süzme yoğurttan cacık. Adadaki doğal ürünlerden yapıldığından tadı enfes.

Kabak Kızartma : Kabağı unlayıp kızartıyorlar. Kabak sevmeyenler fikir değiştirebilir.

Yunan usulü Kabak Kızartma

Yunan usulü Kabak Kızartma

Saganiki : Hellim peynirine benzer bir peyniri kızartıp susamla kapladıktan sonra balla servis ettikleri yöresel bir meze.

Saganiki

Saganiki

Yunan Salatası : Bizdeki çoban salatası gibi. Ek olarak peynir ve zeytin konuyor. Sebzeleri daha ince uzun boylarda kesiyorlar.

Tatlılar bizdeki gibi ağır ve baklava ile kadayıfın farklı kombinasyonlarını deneyerek yeni lezzetler bulmuşlar.

Yiyecekler özellikle Ege bölgesinin damak tadına çok yakın ve zeytinyağı bolca kullanılıyor. Adada yerleşim bölgelerinde bolca zeytin ağacı görebilir hatta toplayabilirsiniz. Porsiyonlar doyurucu. Akşam yemekleri için ortalama 45-80€ arasında bir rakam harcayarak 2-3 kişi rahatlıkla doyabiliyor.

İçecekler içinse en iyi tavsiye gündüz buzlu Frappe veya Yunan kahvesi akşam yemeğinde ise alkol almak isterseniz Uzo. Eğer anason sevmiyorsanız bölgede geleneksel üretilen şarabı da deneyebilirsiniz. Soğuk ve sürahide servis ediliyor.

uzo veya oyzo

uzo veya oyzo (Rakı ile aynı özellikte ve bazı mekanlarda Uzo değil Rakı olarak menüde yerini almış)

Villa Teresa Luxury Suites

Limenas limanına 1km mesafede önündeki kumsala 50m yakınlıkta şirin bir butik otel. Özellikle çocuklu aileler için tasarlanmış ve sahibi bayan Teresa bir İtalyan. Oteli kızıyla işletiyor. Kahvaltı ve atıştırmalıklar her gün buzdolabınıza konuyor ve fazla isterseniz de hemen geliyor. Filtre kahve ve espresso da dahil olmak üzere tüm sıcak içecekler var. Plajları gezmekten yorulduysanız otelden 50m yürüyerek denizin tadını çıkarabiliyorsunuz. Sahilde hemen yanında Tarsanas Beach Club’a gidip gece geç saatlere kadar Thassos’un keyfini çıkarabilirsiniz. Kişi başı 50-70€ arası bir bedelle bu güzel otelde kalabilirsiniz.

Villa Teresa Luxury Suites

Villa Teresa Luxury Suites

Alışveriş

Eğer şahsi aracınızla geldiyseniz Limenas bölgesinden zeytinyağı, zeytin, bal, peynir ve geleneksel diğer ürünleri alabilirsiniz. Limenas merkezinde ise hediyelik olarak alabileceğiniz buzdolabı mıknatısından, şapkalara, t-shirtlere kadar çok farklı ürünleri satın alabilirsiniz.

Hediyelik Tshirt

Hediyelik Tshirt

Bal Reçel Zeytinyağı

Bal Reçel Zeytinyağı

bileklikler

bileklikler

Hoş görünmeyen hediyelik

Hoş görünmeyen hediyelik

Deniz kabuğundan yapılmış hediyelikler

Deniz kabuğundan yapılmış hediyelikler

Anahtarlık tipi hediyelikler

Anahtarlık tipi hediyelikler

Eklisakiler

Yunanistan halkı 17 milyonu aşan nüfusunun büyük çoğunluğu dindardır. Yunan Ortodoks inancında tefekkür ve teşekkür çok önemlidir. Evliliklere, doğumlara, dini günlere verdikleri önemi ölüme de verirler. Trafik kazası gibi beklenmedik ölümler gerçekleştiğinde ölenleri hatırlamak için olayın olduğu yerlere minyatür türbeler koyarlar. Bunlara Eklisaki adı verilir. Yoldan geçen şoförleri, gezginleri veya çevre sakinlerini bu minyatür türbelerin yanında dua ederken veya mum yakarken görebilirsiniz.

Eklisaki

Eklisaki

Eklisaki yakından

Eklisaki yakından

Ada dünyadaki gizli cennetlerden biri olabilir. Türkiye‘ye yakın olması nedeniyle hafta sonu kaçamaklarına bile uygun bir tatil bölgesi olan Thassos’a gitmediyseniz mutlaka gezilecek destinasyonlar listenize alın.

Thassos'dan ayrılanlar feribot sırasında

Thassos’dan ayrılanlar feribot sırasında

Thassos dönüşü otobanda ayın sudaki yansıması

Thassos dönüşü otobanda ayın sudaki yansıması

101Bilgi'den

Bilgi Bul  

Türkiye’nin Ege ve Antalya Bölgesindeki En İyi Aquapark Otellerİ

Antalya ve Ege bölgesindeki en iyi aquaparklı otelleri şu şekilde sıralayabiliriz: Antalya Otelleri Ege Otelleri Bu oteller, çeşitli su kaydırakları, havuzları ve diğer aktiviteleri ile tatilcilere unutulmaz bir deneyim sunuyor. Antalya’daki En İyi Aquaparklı Oteller Antalya, Türkiye’nin en popüler tatil destinasyonlarından biridir ve aynı zamanda dünyanın en iyi aquaparklarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’daki en iyi aquaparklı otelleri şu şekilde …

Bilgi Al  

Türkiye’de Gayrimenkul Franchise (Emlak Bayilik) Veren Şirketler

Dünyada ve Türkiye’de Gayrimenkul Franchise veren yani emlak ofisi açmak isterseniz size emlak ofisi bayiliği veren şirketleri yakından inceledik. Türkiye’de özellikle İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya gibi büyük şehirlerde birçok franchise emlak ofisi bulunmaktadır. Eğer siz de emlak ofisi açmak istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun. Gayrimenkul Franchise Sistemi nedir? Türkiye’deki gayrimenkul franchise sistemi, bağımsız gayrimenkul acentelerine veya şirketlere tanınmış bir marka …

Bilgi Al  

Allkaria Hakkında Bilgiler ve Yorumlar

Allkaria Bodrum’da Karyalı Guruba ait yeni nesil bir eticaret sitesidir. Bodrum içine aynı gün servis ettiklerinden bölgesinde epeyce popüler bir eticaret sitesidir. Allkaria.com adresinde özellikle Süpermarket, Petshop, Yapı Market, Kozmetik ve Ev Gereçleri’ni temin edebilirsiniz. Ayrıca Allpara adlı bir sadakat yönetimi programı ile alışveriş yaptıkça puan biriktirip kazançlı çıkmanıza yarayacak bir sisteme de sahip. Allkaria ekibi ile de chat botları …

Bilgi Al