Doğanın Hediyesi Cennet Köşemiz Kaz Dağları…

Gürül gürül akan akarsuları ile dillere destan efsanelere konu olan cennet köşemiz Kaz Dağları…

Çanakkale ile Balıkesir arasında yer alan Kaz Dağları; geçmişten günümüze, mitolojik değerleri, termal kaynakları ve doğal güzelliği ile en önemli turizm cennetlerimizden. Doğayla iç içe rahatlamak ve huzur bulmak isteyenler için en ideal kaçış yerlerinden olan dağ, İda Dağı olarak da bilinir. Çok bunaldığım zamanlar ilk soluklandığım yer burası oluyor. Ne mutlu bize diyorum yurdumuzun her köşesi ayrı bir cennet… 

dag

Kaz Dağı koruma altına alınan sit alanlarımızdan. Bu sayede doğal güzellikleri bozulmadan korunuyor. Milli Park ilan edilen bölgede rastlayacağınız endemik tarzı bitkinin yanı sıra zeytin ağaçları ve karaçam ağaçları muhteşem görüntüleri ile göz dolduruyor. Oksijen seviyesi en yoğun bölge olduğu için özellikle solunum rahatsızlıklarına da iyi gelen havası var. Beklentilerin tamamını karşılayacak düzeyde bir destinasyon. Termal kaynak sularına da sahip olan Kaz Dağlarının şifalı suları ile gezinize renk katabilirsiniz. 

selale

Sık ormanların yanı sıra akarsularının da ortaya çıkardığı görselliği ile büyüleyen Sütüven Şelalesine de uğrayınız. Yüzmek için yanınıza mayolarınızı almayı da unutmayın. Yazın boğucu sıcağında buz gibi su oldukça serinletecek. Şelalenin az ilerisinde Hasan Boğuldu Göleti var. Hazin bir hikayesi olan gölette eskiden Hasan isimli bir gencin boğulduğu söyleniyor. 

sarikiz

Alp Dağlarından sonra dünyada en temiz havaya sahip olan Kaz Dağları, 1774 metre yükseliğe sahip. En yüksek kısmı ise Karataş Tepesi. Daha sonra 1726 metre yüksekliğe sahip Sarıkız Tepesi geliyor. Vaktiniz var ise tepeye çıkmanızı tavsiye ederim. Adalar, Edremit Körfezi, Ayvalık tüm muhteşemliği ile ayaklarınızın altına seriliyor. Seyrine doyamayacağınız tepeden muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. 

pinarbasi

Kaz Dağlarına gidip de piknik yapmamak olmaz elbet. Hazırlıklı gitmenizi öneriyorum. Tamamı ile bölgeyi gezmek istiyorsanız geziniz bir gün sürecektir. Bu konuda da Pınarbaşını öneriyorum. Popüler mesire alanlarından olan Pınarbaşı, Güre Köyü sınırlarında. Özellikle yazın serinlemek isteyenlerin akın akın ziyaret ettiği yer. Buz gibi akan sularında serinlemek istiyorsanız Pınarbaşında mola verebilirsiniz. 

 

muze

Buralara kadar gelmişken 10 km uzaklıkta yer alan Tahtakuşlar Etnografya Müzesine uğramamak olmaz. Ülkemizin ilk özel etnografya müzesi olma özelliğe sahip. Müze içerisinde Türk Boylarına ait eski eşyalar sergileniyor. Kültürel varlıklar içerisinde Kaz Dağına ait efsanelere de rastlamak mümkün. Unutamayacağınız Kaz Dağları gezinizi muhteşem bir köy kahvaltısı ile başlayıp, yöresel yemeklerin sunulduğu restoranlarda tamamlayabilirsiniz. 

Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>