Balık ve rakı eşliğinde Türkiye’de gidebileceğiniz en iyi restoran ve mekanlar.

Gurme olmanızı sağlayacak lezzetler.

Sevgili blog dostlarım, bugün sizlere yurdumuzun en iyi balık ve rakı yapabileceğiniz yerlerinden bahsetmek istiyorum. Eğer gastronomi ile ilgilenen biriyseniz bu yerler sizin daha da dikkatinizi çekecektir. Birkaç gurme arkadaşımın yardımıyla da gittiğim bu yerler, enfes lezzetleriyle sizlere hem görsel bir şölen sunmakta hem de damak tadınıza hitap eden meze ve yemekler sunmaktadır. Tabi ki doğa ve manzaradan bahsetmemek yanlış olur. Bulunduğu konumu, havası, denizi veya manzarasıyla gelen misafirlere en iyi hizmetin sunan bu yerler, Türkiye’de görmeniz gereken mekanlardandır.

 

raki_1

Bahsedeceğim ilk yerlerden biri denizi ve doğasıyla birlikte nezih sayfiye yerlerden biri Ayvalık. Rakı, balık ve Ayvalık tabiriyle de dillere pelesenk olmuş bu nezih sayfiye yer, her kesimden gelen misafire eşsiz bir konaklama sunmaktadır. Turizm bakımından ülkemizde birçok yazlıkçı veya geziseverlerin tercih ettiği mekan, birçok balık restoranıyla da hizmet vermektedir. Burada sayabileceğim en iyi mekanlar; Cafe Caramel, Tık Mustafa’nın Yeri, Cunda Uno Restoran, Cunda Balık Evi, Ayvalık Deniz Yıldızı Restoran, Cunda Meze Dünyası gibi restoranlar bölgedeki en iyi seçeneklerdir.

 

raki_2

Bir diğer deniz şehri İstanbul diğer bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. İstanbul’da irili ufaklı nezih birçok yer olmasına rağmen benim en fazla tercih ettiğim yerlerden biri Heybeliada olmuştur. Özellikle bahar aylarında, haftasonu vaktiniz varsa hem buradaki butik yerlerde konaklama hem de balık restoranlarıyla sizlere farklı bir anı bırakacaktır. Birkaç tarihi mekanda gezilerinizi yapabileceğiniz Heybeliada’da akşama güzel bir rakı ve balık yapmak istiyorsanız mutlaka deniz kenarında bulunan yerleri seçiniz. Bence Heybeliada’nın en iyi restoranı Heyamola. Günlük, taze mezeleri ve yemekleriyle sizi büyüleyecektir.

 

raki_3

Biraz denizden uzaklaşıp İç Anadolu’ya geldiğimizde başkentimiz olan Ankara’da balığın en iyi tadlarını bulabilirsiniz. Denizden uzak yerde balık yenmez felsefesini kıran Ankara, birkaç tane ünlü balık restoranıyla diğer şehirlere örnek olmaktadır. Ankara’da bulabileceğiniz en iyi mekanların başında Trilye gelmektedir. Onu takip eden diğer restoranlar; Kalender Zebra, Bekri Meyhanesi, Deli Bekir, Balıkçıköy, Deli Yengeç, Keremeyle, Salaş Meyhane Ankara’da bulabileceğiniz rakı ve balığın tadını çıkarabileceğiniz en iyi yerlerindendir.

 

raki_4

Yeniden denizle buluşmaya İzmir tarafına yolculuk yaptığımız vakit merkezde birçok balık restoranı bulabilirsiniz. Deniz kokusu, rakı ve balığın bir arada oluşturduğu muazzam karışımı havada duyabilirsiniz. Ege’nin incisi İzmir, yakın çevrede bulunan kaçış noktalarıyla da sizlere farklı seçenekler de sunmaktadır. Denize nazır merkezde sayabileceğim birkaç mekan; Gümüş Balık Restoran, Deniz Kent Restoran, Balıkçı Hasan, Sipari Balık, Birinci Kordon Balık Restoran, Deniz Restoran bölgede bulunan en iyi yerlerdir.

 

raki_5

İyi bir içki ve balık kültürünüz varsa kesinlikle bu mekanlara ve şehirlere gitmenizi tavsiye ederim. Ambiyans ve konsept bakımından da göze hoş gelen görüntüler veren bu yerler, gelen misafirlere leziz yemekler de sunarak anılarınıza güzel hatıralar bırakmaktadır. Zaman bulabiliyorsanız ve maddi imkanınız varsa mutlaka birkaç gününüzü ayırarak bu güzel restoran ve kültürü yaşamanızı dilerim.

 

raki_6

Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>