Kaş Hakkında Bilgiler

Tarihi, doğası, denizi, kumu, güneşiyle adeta cennetten bir parça olan Kaş Antalya’ya bağlı fakat Antalya’nın en batısında yer alan şirin bir ilçe. Türkiye’nin uluslararası alanda da nam salmış tatil beldelerinden biri aynı zamanda. El değmemiş doğal alanları ve pırıl pırıl, tertemiz denizleri, koyları, plajları ile beldenin popülaritesi her yıl daha da artıyor. Yıldan yıla artan turizm yoğunluğu da ilçeye farklı mekân ve aktivite alternatifleri kazandırıyor. Kaş antik devirlerden günümüze kadar her zaman değer görmüş bir yer. Bugün de su altı, tarihi ve doğal değerleri ile ilginin odağında yer alıyor. Mavi bayraklı bölgesi, Kaputaş Plajı, antik şehirleri ve daha birçok güzelliğiyle bu ilgiyi de fazlasıyla hak ediyor. Akdeniz’in en güzel manzaralarını izleyebileceğiniz şehirde kano yapmak, dalış, kamp gibi birçok farklı aktivite de sizleri bekliyor. Bir Kaş tatili planlıyorsanız Kaş otelleri rezervasyonu için biraz erken davranmanızı tavsiye ediyoruz.

Gezilecek yerler

Kekova Bölgesi: Kekova Bölgesi olarak adlandırılan yer Antalya’ya bağlı olan 3 köyün bulunduğu 260 kilometrelik bir alanı kapsıyor. Kekova misafirlerini deyim yerindeyse büyüleyen mekanlardan. Doğal güzelliğinin yanı sıra adeta bir dalış cenneti ve antik medeniyetlerin beşiği olmasıyla ziyaretçilerin uğrak noktalarından. Bunun yanında Kekova bölgesi doğal akvaryum denilebilecek kadar zengin bir sualtı biyolojik zenginliğine sahip. Kekova bölgesi uzun yıllar Likya ve Roma uygarlıklarının yerleşim yerlerinden biri olduğundan, bu bölgede bu uygarlıkların izlerini görmek mümkün. Batık Kent ise bölgenin en dikkat çeken yapılarından. Tekneler Batık Kent’in yanından yavaşça geçiyor ve yolculara kentin tüm yönlerini görme fırsatı tanıyor. Sualtı ve tarihi zenginliğinden ötürü özellikle arkeoloji turizminin yoğun olduğu bölgelerden.

Patara Antik Kenti: Bir dönem Likya uygarlığına başkentlik yapmış olan Patara Antik Kenti binlerce yıldır bölge medeniyetlerinin kalbinin attığı bir sahil kenti. Olağanüstü güzellikteki manzaralara ve el değmemiş bir denize sahip Patara Antik Kenti bugün plajı ile birlikte koruma altında. Ayrıca adada yakın bir zaman evvel keşfedilmiş olan deniz feneri tarihin en eski feneri olarak biliniyor. Ayrıca Noel Baba olarak bilinen Saint-Nicolas’ın Pataralı olduğu söyleniyor. Bunun yanında Hristiyanlığın önemli isimlerinden olan Saint Paul Roma’ya geçişi Patara üzerinden yapmış ve şehri Hristiyanlığın ilk dönemlerinde Psikopozluk’a ev sahipliği yapmış.

Saklıkent Kanyonu: Saklıkent Milli Parkı içerisinde yer alan kanyon Fethiye ile Kaş’ı ayıran doğal bir sınır niteliğinde. Enfes bir doğal değer olan kanyon içerisinde yürümek için yanınızda plastik ayakkabı, sandalet vb. gibi şeyler götürmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer götürmediyseniz orada kiralayabilme seçeneğiniz de mevcut. Kanyon girişinde bulunan park yeri kendi aracı ile gelenler için büyük kolaylık sağlıyor. Girişte bilet almanız gerekiyor. Daha sonra kayalıklar üzerindeki asma köprüden kanyona doğru ilerleyebilirsiniz. Saklıkent Kanyonu buz gibi sularıyla yaz aylarında sıcaktan bunalanlar için adeta bir sığınak görevi görüyor.

Xanthos Antik Kenti: 1988’de UNESCO Dünya Mirasları listesine alınan Xanthos Antik Kenti Likya, Pers, Roma ve Bizans İmparatorluğunun mirasçısı konumunda. Xanthos Antik Kenti bünyesinde birçok tarihi ve antik kalıntı bulunuyor. Şehrin en dikkat çeken özelliği ise binlerce yıldır sapasağlam duran kanalizasyon sistemi. Sistem inşa edilirken kullanılan kilitli borular bugün hala ayakta. Antik kente uğradığınızda görebileceğiniz bu sistemin o zamanın teknolojisi ile nasıl yapıldığı ise halen merak konusu.

Autiphellos Antik Kenti Tiyatrosu: Bölgede oldukça uzun süre hakimiyetlerini devam ettirmiş olan Likyalılardan kalan büyük miraslardan olan antik tiyatro restore edilmiş hali ile dahi farklı bir atmosferin kapısını aralıyor. Antik tiyatro karşısındaki nefis deniz manzara hem fiziken hem de ruhen dinlenme fırsatı sunuyor. Ayrıca tiyatrodan olağanüstü güzellikte gün batımı manzaralarına tanık olabilirsiniz.

Kaputaş Plajı: Dünya genelinde de oldukça ünlü olan Kaputaş Plajı’na uzun bir merdivenden indikten sonra ulaşabiliyorsunuz. Merdiven kısmı biraz zahmetli olsa da sonunda karşılaştığınız manzara size tüm zorlukları unutturacak cinsten. El değmemiş güzelliği ile ilk görüşte sizi kendine bağlayacak. Plaj etrafında hiçbir tesisinin olmayışı plajın doğal güzelliğinin ne kadar iyi korunduğunun da bir kanıtı. Plajın en dikkat çekici yanı olan turkuaz denizinin gizemi ise deniz içerisine sızan yer altı sularından kaynaklı.

Kalkan Beldesi: Heredot Kalkan için dünya üzerinde yıldızlara en yakın olduğu yer tanımında bulunmuş. Şehir 1920 yıllarına kadar yoğun Rum nüfusuna sahipmiş. Bu zamanlarda şehir Kalamaki adıyla anılıyormuş. Şehir çok eski dönemlerden 1970’lere kadar önemli limanlardanmış. Fakat 1970’lerden sonra açılan karayolu ile liman da önemini kaybetmiş. Kalkan beldesi nostaljik dokunun hala korunabildiği şirin bir belde. Beyaz duvarlı evler, masmavi deniz, yat limanı ve daha nice güzelliği Kalkan Beldesi mutlaka uğranılması gereken mekanlardan. Beldede teraslara kurulmuş mekanlarda günbatımına karşı lezzetli yiyeceklerin de keyfini çıkarabilirsiniz.

Noel Baba Kilisesi: Kaş ile Demre arasında bulunan kilise büyük bir çoğunluğun Noel Baba olduğunu düşündüğü Aziz Nikolos anısına yapılmış. Kilisede Bizans sanatının incelikleri görmek mümkün. Noel Baba Kilisesi her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret ediliyor. Noel Baba bugün Hristiyan alemini aşıp evrensel bir boyuta ulaşmış durumda. Noel Baba çocukların, denizcilerin ve öğrencilerin koruyucusu olarak kabul ediliyor. Kiliseye giriş ücreti ise 2018 yılı güncel haliyle 15 TL.

Myra Antik Kenti: Likya medeniyetinin en merkezi şehirlerinden olan Demre’nin geçmişi Milattan Önce 3. yüzyıla kadar uzanıyor. Bizans döneminde Demre Myra adıyla anılıyormuş ve önemli dini merkezlerdenmiş. Myra Antik Kenti içerisinde bulunan en ilginç yapı yerin yaklaşık yedi metre altına inşa edilmiş Noel Baba olarak da bilinen St. Nicolaus Kilisesi.

Likya Uygarlıkları Müzesi: Demre sınırları içerisinde bir tarihi binaya kurulmuş olan müze Likya Uygarlığı’na ait birçok eserin görülmesine fırsat sağlaması bakımından ayrıca önemli. Müzeye giriş ücreti 5 TL fakat Müzekart ile giriş imkânı da mevcut.

Yapılacak aktiviteler

Tatil beldesi olmasının yanı sıra birçok farkı kültürün mirasçısı olan Kaş’ta yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor.

 • Turkuaz rengiyle temizliğin ve ferahlığın simgesi halinde olan Kaputaş Plajı’na uğrayın.
 • Kekova’da tekne turuyla tarihin derinliklerine keyifli bir yolculuk gerçekleştirin.
 • Kaş sokaklarında kaybolun, plajlarında keyifli bir tatil yaparak yılın stres ve yorgunluğundan kurtulun.
 • Akdeniz mutfağının en leziz yemeklerini Kaş’ta tadın.
 • Saklıkent’te düzenlenen safarilere katılın ve rafting yapın.
 • Birbirinden güzel koy ve adaları keşfedin.
 • Kekova bölgesinde kanoyla gezintiye çıkın.
 • Kaş’ın zengin su altı dünyasını keşfetmek için dalış yapın.

Tüm bu keyifli aktiviteleri gerçekleştirerek unutulmaz bir tatil geçirmek isterseniz Kaş otelleri araştırmanıza şimdiden başlamanızda fayda var.

Yeme içme

Dünyaca ünlü tatil beldelerinden olan Kaş’ta hem Akdeniz mutfağı hem de dünya mutfağını bünyesinde barındıran birçok restoran bulunuyor. Zaika Restaurant kebap ve mezeler açısından zengin olan mekanlardan. Burada zaman hakikaten bir başka akıyor. Farklı atmosferi ve lezzetleriyle oldukça rağbet gören Zaika’ya gitmeden evvel mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız. Restro Bistro adlı mekân da Patlıcanlı Krem Brüle’si ile ünlü. Bu farklı tadı da mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Ruhi Bey Meyhanesi, Dolphin, Bi Lokma gibi mekanlar ise hem lezzetleri hem de manzaraları ile öne çıkıyor. Ayrıca Kaş otelleri de dünya mutfaklarına özgü lezzetler tatmak için makul bir alternatif olabilir.

Konaklama

Kaş’ta konaklama dendiğinde Kaş Camping ön plana çıkıyor. Kamp alanında konaklamak yerine bir butik otel veya lüks bir tesis de tercih edebilirsiniz. Fakat turizmin yoğun olduğu bir bölge olmasından ötürü Kaş otelleri ve diğer konaklama alternatifleri oldukça ilgi görüyor. Kaş Otel şehrin en eski otellerinden. Bunun yanında Aphrodite Pansiyon, Kuytu Köşe Pansiyon, Nur Hotel, Narr Kaş’ın diğer konaklama tesislerinden. Kaş’ta konaklama ücretleri ise yaz tatili, bayram gibi zamanlarda diğer zamanlara nazaran daha yüksek.

Alışveriş

Şehirden alışverişinizi Uzun Çarşı ve Cuma Pazarı’ndan gerçekleştirebilirsiniz. Buralardan el emeği birçok ürün, süs eşyaları ya da dokuma halıların yanı sıra pekmez, tarhana vb. ürünleri de satın almanız mümkün. Şehrin genelinde de küçük hediyelikler, takılar satan dükkanlar mevcut. Hediyelik satan dükkanlar içerisinde LikyaArt ise en bilineni.

Eğlence ve gece hayatı

Turizm beldesi olmasından ötürü şehirde birçok mekân yer alıyor. DeJaVu ve Old House Bar en bilinen gece kulüplerinden sadece birkaçı. Bunun yanında Kaş otelleride gece eğlenceleri için hoş bir alternatif olabilir. Ayrıca 20 yıldır düzenlenen bir festival olan Uluslararası Likya/Kaş Kültür ve Sanat Festivali Kaş’ın ev sahipliğinde düzenleniyor.

Ulaşım

Kaş’a havayolu ile ulaşmak isterseniz Muğla’ya inip oradan Kaş’a geçmelisiniz. Antalya Havalimanı’na nazaran Dalaman Havalimanı Kaş’a daha yakın. Havalimanına indikten sonra minibüs ya da kiralık araçlarla şehre ulaşabilirsiniz. Ayrıca Antalya otogarından Kaş’a ulaşabileceğiniz minibüs seferleri de bulunuyor.

Güneşin tadını çıkarmak için çok uzaklara gitmeye gerek yok. Doğasıyla, havasıyla ve deniziyle Kaş muhteşem bir tatilin kapılarını aralıyor tatilcilerine. İnsanı büyüleyen bu yerden ayrılmak çok zor. Sabahları güne kuş cıvıltıları ile başlayacağınız akşamları ise hafif meltemler ile güneşi batıracağınız Kaş Antalya’nın en güzel ilçelerinden. Bu güzel tatili taçlandıran Kaş otelleri sunduğu kaliteli hizmet ile gününüzün çok daha keyifli geçmesini sağlıyor. Dalgalar usul usul sahillere vururken Kaş’ın davetkar denizine hayır demeniz oldukça zor.

Club Hotel Barbarossa

Kaş’ın muhteşem denizine karşı keyif yapmanıza fırsat tanıyan Club Hotel Barbarossa güler yüzlü ekibi ve sunduğu kaliteli hizmeti ile her misafirinde ayrı bir iz bırakıyor. Sabahın ilk ışıklarında denize vuran güneşin manzarasında açık büfe kahvaltı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Çukurbağ Yarımadası üzerinde konumlanan Club Hotel Barbarossa’da yarım pansiyon ve tam pansiyon seçenekleri de mevcut. 12 ay boyunca hizmet veren otelin birde mavi bayraklı bir plajı var. Bu plaj misafirlerinin güven içerisinde yüzmelerini sağlıyor. Ana binasında 34 adet odası ile hizmet veren Club Hotel Barbarossa ayrıca 4 adet villaya da sahip. Bu villalarda bir ailenin ihtiyacı olabilecek her şey düşünülmüş. Bu sayede size yalnızca tatilin tadını çıkarmak kalıyor. Burada her şeyden kaçıp doğaya sığınmanız oldukça kolay. Usta aşçıların elinden çıkan birbirinden güzel lezzetleri tadabilirsiniz. Özel davetleriniz ve organizasyonlarınız için muhteşem konseptleri olan Club Hotel Barbarossa ile özel günleriniz daha da güzelleşiyor. Kaş otelleri arasında en çok tercih edilenler arasında yer alan Club Hotel Barbarossa’nın sunduğu avantajlı fiyatlardan yararlanmak için erken rezervasyon yaptırmanız yeterli.

Club Hotel Barbarossa’nın başlıca hizmetleri

 • Restoran
 • Plaj
 • 24 Saat Açık Resepsiyon
 • Beach Bar (ücretli)
 • Kablosuz İnternet

Adres: Andifli Mahallesi, Bülent Kalkavan Sokak No:2, 07580 Kaş/Antalya

Kalamar Hotel

Kalamar Koyu ile bütünleşen ve görenleri kendine hayran bırakan sonsuzluk havuzuyla misafirlerini ağırlayan Kalamar Hotel Kaş’taki eviniz olmaya aday. Sanatseverlerin kendilerini her adımda çok daha iyi hissetmesini sağlayan Kalamar Hotel’de Kalkan Kalamar Sanat Çalıştayı’na katılan sanatçıların ellerinden çıkan resim, seramik ve heykeller bulunuyor. Modern tarzda döşenmiş odaları sayesinde konforlu bir konaklama deneyimini burada yaşamanız mümkün. Suit, dublex, executive ve superior oda seçenekleri ile her misafirini düşünen Kalamar Hotel Kaş Kalkan’da sizleri bekliyor. Otelde çocuklara özel bir adet havuz var ve aileler için bu büyük bir avantaj. Yeşilin ve mavinin en güzel tonlarını bir arada sunmayı başaran Kaş’ta en ferah odalara sahip olan Kalamar Hotel konaklama konusunda her ihtiyaca da cevap veriyor. Denizin ucuna kurulan restoranında akşam yemeklerinin çok daha keyifli olmasını sağlayan bu yerde her lokmanızdan ayrı bir keyif alabilir, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Kalamar Hotel’in büyülü dünyasında kendinize bir yer edinmek isterseniz şimdiden rezervasyon yaptırarak avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Kalamar Hotel’in başlıca hizmetleri

 • Emanet Kasası
 • Açık Havuz
 • Çocuk Havuzu
 • Tesise Ait Otopark
 • İnternet Bağlantısı – Kablosuz
 • Lobi
 • Bar (ücretli)
 • Çamaşırhane (ücretli)
 • Restoran (ücretli)
 • Kuru Temizleme (ücretli)

Adres: Kalkan Mahallesi, 07570 Kalamar Koyu/Kaş/Antalya

Club Antiphellos

Misafirlerine cennetten bir köşe sunan Club Antiphellos, Akdeniz’in benzersiz doğası içerisinde yerini alıyor. Dalaman Havalimanı’na 160, Antalya Havalimanı’na ise 180 kilometre uzaklıkta konumlanan Club Antiphellos’un toplamda 21 odası ve 45 yatak kapasitesi var. Özel plajı ile misafirlerinin rahat etmesini sağlayan ve isteklerine cevap veren Club Antiphellos çocuklara özel aktiviteler de sunuyor. Dalış, kanyon geçidi, bisiklet turu, yamaç paraşütü, tekne turları ve jeep safari turlarını otel bünyesinde sunulan kampanyalarla deneyimlemeniz mümkün. Gündüzleri yaz sıcaklarının etkisinden otele özel olan havuzda kurtulabilir akşamları ise keyfinize Türk gecelerinde devam edebilirsiniz. Akşam yemeklerinde alakart seçeneğini sunan Club Antiphellos sabahları açık büfe kahvaltı seçeneği ile güne enerjik başlamanız için elinden geleni yapıyor. Kaş otelleri arasında keyifli vakit geçireceğiniz seçenekler arasında yer alan Club Antiphellos’da rezervasyon yaptırarak planlarınızı hazır edebilirsiniz.

Club Antiphellos’un başlıca hizmetleri

 • Çocuk Kulübü
 • Tesise Ait Otopark
 • İnternet Bağlantısı – Kablosuz
 • 24 Saat Resepsiyon
 • Açık Havuz
 • Çocuk Havuzu
 • Lobi
 • Bar (Ücretli)
 • Su Sporları (Tesis Dahilinde) (Ücretli)
 • Döviz Alım / Satım Hamam (Ücretli)
 • Restoran (Ücretli)
 • Çamaşırhane (Ücretli)
 • Kuru Temizleme (Ücretli)
 • Araba Kiralama Servisi (Ücretli)
 • Servis (Ücretli)
 • Doktor (Ücretli)
 • Lobi Bar (Ücretli)
 • Emanet Kasası (Ücretli)

Adres: Adil Akba Sokak No:6, 07580

Arpia Hotel

Kaş otelleri arasında çevre dostu olan otellerin başında gelen Arpia Hotel deterjan ve kimyasal ürün kullanımında oldukça dikkatli davranıyor. Gün batımında muhteşem manzarası ile görenleri kendine hayran bırakan bu otelde sakin ve huzurlu bir tatil geçirmeniz mümkün. 21 odası ile butik otel konseptinde hizmet veren Arpia Hotel tercihini sadelikten yana kullanıyor. Bu sadeliği otelin her köşesinde görmeniz mümkün. Gözü yormayan ve insana sakinlik veren tasarımıyla kendinizi oldukça rahat hissedeceğiniz bu yerde sabahları deniz manzarası ile güne başlayabilirsiniz. Yerel tatlara bir hayli önem veren ve her fırsatta bu tatları müşterileri ile buluşturan Arpia Hotel’in zengin bir yemek menüsü var. Bu yemek menülerinde zevkinize uygun tatları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Ayrıca Arpia Hotel’den çıktığınızda kısa bir yürüyüş yaparak Kaş’ın şirin sokaklarına ulaşabilirsiniz. 3 katlı bir binada hizmet veren Arpia Hotel’in kendine has atmosferi içerisinde yer almak, güler yüzlü ekibi ile tanışmak için erken rezervasyon avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Arpia Hotel’in başlıca hizmetleri

 • Restoran
 • Çamaşırhane
 • Otopark
 • Kablosuz İnternet
 • Bahçe
 • Emanet Kasa (Ücretli)
 • Havalimanı Servisi (Ücretli)
 • Bar (Ücretli)

Adres: Andifli Mahallesi, Fethi Akkoç Sk., 07580 Kaş/Antalya

Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>