Türkiye’de Gayrimenkul Franchise (Emlak Bayilik) Veren Şirketler

Gayrimenkul sektörğndeki emlak bayilik şirketlerinin en iyileri; 1. REMAX 2. Realtor Global 3. Keller Williams 4. Mastertürk (Coldwell Banker, Century 21, ERA) 5. Good Invest

Dünyada ve Türkiye’de Gayrimenkul Franchise veren yani emlak ofisi açmak isterseniz size emlak ofisi bayiliği veren şirketleri yakından inceledik. Türkiye’de özellikle İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya gibi büyük şehirlerde birçok franchise emlak ofisi bulunmaktadır. Eğer siz de emlak ofisi açmak istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun.

Türkiye'de Emlak Bayilik ve gayrimenkul franchise veren firmalar

Gayrimenkul Franchise Sistemi nedir?

Türkiye’deki gayrimenkul franchise sistemi, bağımsız gayrimenkul acentelerine veya şirketlere tanınmış bir marka adı altında faaliyet gösterme ve pazarlama, eğitim ve destek hizmetlerinden yararlanma imkanı sağlayan bir iş modelidir. Franchise alan, marka adı ve sistemi kullanmak karşılığında franchising verene belirli bir ücret ve royalty öder. Türkiye’deki gayrimenkul franchise sisteminin amacı, gayrimenkul sektöründeki kalite ve profesyonelliği artırmak, hem alıcılar hem de satıcılar için daha fazla fırsat ve avantaj sağlamaktır.

Emlak Kursu Zorunluluğu ve Emlak Yetki Belgesi

Emlakçılık yapmak istiyorsanız Ticaret Bakanlığı tarafından verilen TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGESİ alınması gerekmektedir. Bu belge içinse 100 saatlik zorunlu Emlak Kursu alıp sınavını geçerek belgenizi almanız gerekmektedir.

Emlak Danışmanlığı Kursu ve yetki belgesi için şu linkten daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Emlak Bayilik Fiyatları 

Emlak bayilik fiyatları gayrimenkul franchising şirketlerinin bölgesel yayılma stratejilerine, verdikleri ek hizmetlere ve marka kullanım sürelerine göre değişiklik göstermektedir. Gayrimenkul şirketleri özellikle bu işe ilk defa girecek olan adayların zorunlu emlak kursu eğitimlerinin tamamlanmasına, en az 6 ay gayrimenkul danışmanlığı yapma şartının yerine getirilmesine, ofis açmak için gereken izin ve belgelerin tamamlanmasına kadar farklı destek paketleri sunarlar.

Türkiye’de en pahalı gayrimenkul bedeli Coldwell Banker’a aittir. Amerikadaki en büyük zincir olan Coldwell Banker, Türkiye’de 800bin ila 1 milyon lira arasında bölgesel değişen bedeller istemektedir. Diğer taraftan RE/MAX ise 500bin TL – 750bin TL aralığında bir bedel istemekte ancak aylık aidat ve satışlardan aldığı yüksek komisyon oranı nedeniyle çok tercih edilmemektedir.

Turyap sadece satışlardan komisyon almaktadır ancak marka güvenirliği düşük olduğundan çok tercih edilmez. ERA ve Century21 markaları ise yükselen yeni emlak markalarıdır. Century21 Türkiye operasyonu MasterTürk’e geçtikten sonra hızla büyümüş ve bayilik verdiği bölgelerde diğer markalara göre daha çok tercih edilmiştir.

Türkiye’deki Belli Başlı Gayrimenkul Franchise Şirketleri

Türkiye’de gayrimenkul franchise veren bazı şirketler şunlardır:

 • Realtor Global : 12 yıllık deneyimiyle ismi ingilizce olsa da Türk girişimci Anıl Övençoğlu’nun kurduğu marka, çok sayıda ülke bağlantılarıyla, yerli ve yabancı müşterileriyle kısa zamanda global pazarda hızla tanınan ve büyüyen bir marka haline geldi. Yurtiçinde ve yurtdışında ofisleri artmaya devam ediyor.
 • RE/MAX Türkiye : Genel merkezi Amerika-Colorado’da olan bir diğer emlak franchise şirketidir. Türkiye’de uzun süredir faaliyet göstermektedir. Yaygın bayilik ağı ve Türkiye’deki ilk emlak bayilik markası olmasının avantajlarını kullanmıştır. Remax’ın güvenilir danışmanlık sistemi ve yetenekli brokerları sayesinde halen yoğun talep edilen markası olmaya devam etmektedir.
 • Coldwell Banker Türkiye-Kıbrıs : Türkiye ve dünya genelinde bilinirliği yüksek bir markadır. Son dönemde İsrail’i desteklediğini açıklaması nedeniyle kan kaybetse de halen dünyanın sayılı gayrimenkul franchise markalarından biridir.
 • Keller Williams Türkiye: 2014’te Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan KW grubu da bir Amerikan şirketidir. Yüksek franchise bedeli ve oturmamış bir çalışma sürecine sahiptir.
 • Good Invest Turkiye: Ankara merkezli, referans sistemiyle büyüyen Türk gayrimenkul franchise şirketidir. Gayrimenkul sektörüne uyguladıkları yeni nesil emlakçılık sistemi ile farklılık getirmişlerdir. Hızla büyürken danışmanlarına Emlakçılık ve Emlak Kursu, Pazarlama Eğitimi gibi katkılarla büyümeye devam etmektedirler.
 • Century21 Türkiye: 1971 yılında ABD Florida’da kurulan köklü gayrimenkul şirketlerinden biridir. Amerikalıları gayrimenkulün popüler bir yatırım aracı olduğuna ikna etmiştir. Türkiye’de gayrimenkul danışmanlığı eğitimleri ile öne çıkmış olup başarılı bir franchise paketi sunarak, gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermek isteyen girişimcilerin öncelikli tercihidir.
 • TURYAP: Yönetim Kurulu Başkanlığını Azmi Sarıbay’ın yaptığı TURYAP 1985’te %100 yerli sermaye ile kurulmuştur. Türkiye’de gayrimenkul danışmanlığı hizmetleri sunmakta ve gayrimenkul sektörünü sahadan takip etmektedir.
 • Realty World: 1973 yılında kurulan başka bir Amerika’lı emlak franchise şirketidir. 2005 yılında Türkiye’de faaliyet göstermeye başlamıştır. Türkiye genelinde yoğunluğu batıda ve büyük şehirlerde olmak üzere 160 bayisi bulunmaktadır.

101bilge sizi gayrimenkul franchise veren şirketlerle avantajlı fırsatlarla buluşturuyor. Aşağıdaki formu doldurup hangi marka ile ilgilendiğinizi belirtmeniz halinde bilgilerinizi özel avantajlarla ilgili ekiplere iletiyoruz.

Emlak Danışmanlığı Pazarlama Eğtimi’nden ofis açılışına kadar birçok noktada bedelsiz danışmanlık almak, özel indirimlerden faydalanmak için aşağıdkai formu doldurmanız yeterli!

1 Step 1
Emlak Bayilik
Ön Başvuru Formu

Bilgilerinizi doldurun, 101bilge için özel fırsatlarla emlak bayilik fırsatlarından faydalanın.

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

Türkiye’deki En İyi Gayrimenkul Franchise Şirketi Ya Da Emlak Bayilik Markası Sıralaması

Yukarıdaki gayrimenkul franchise şirketleri listesi çoğaltılabilir fakat en nitelikli şirketler olarak bu listedekiler yer almaktadır. Peki en iyiden ortalamaya sıralaması nasıldır?

Bu çalışmayı yaparken markalar hakkındaki bilgi ve verileri değerlendirdik. sikayetvar.com gibi sitelerdeki temel şikayetlerden sosyal medya beğenilirliklerine kadar farklı kriterleri inceledik. Buna göre en iyi bayilik veren gayrimenkul şirketlerini şöyle sıraladık;

 1. REMAX
 2. Realtor Global
 3. Keller Williams
 4. Mastertürk (Coldwell Banker, Century 21, ERA)
 5. Good Invest
 6. Realty World
 7. TRUYAP
 8. Kaçmaz Emlak

Görüşlerinizi aşağıdaki forma yazabilirsiniz.

Neden Gayrimenkul Bayiliği Gerekiyor?

Gayrimenkul sektöründe broker olmak isteyenler genelde Emlak Kursu sertifikası alarak kendi emlak ofislerini açarlar. Yeni açılan bir ofisin tanıtımı, marka bilinirliği, bulunduğu bölgedeki rekabet ve bir ofisin ihtiyacı olan teknolojik altyapı ve bilgi birikimi olmadığında çok fazla para kaybetme olasılığı ortaya çıkıyor. Bu yüzden emlak bayilik markaları var ve size rehberlik ediyorlar. Size portföy bulmakta da bir o kadar katkı sağlıyorlar. Düşünün ki evinizi satacaksınız ve bir emlak ofisi arıyorsunuz, tercihiniz mahallenizdeki yeni açılmış ve tanımadığınız bir marka mı olur yoksa marka yatırımını fazlasıyla yapmış, iş süreçleri oturmuş ve hem gayrimenkul portföyü hem de müşteri portföyü büyük bir ağdan gelen havalı bir franchise mı olur?

Türkiye’de Gayrimenkul Sektörü

 1. Türkiye konut gayrimenkul piyasası 2022-2027 yılları arasında yaklaşık %8’lik bir CAGR ile büyümesi bekleniyor.
 2. 2020 yılında COVID-19 salgını nedeniyle düşen faiz oranları, Türkiye konut piyasasını canlı tuttu. Tarihin en yüksek sayıda konut satışı gerçekleşti.
 3. 2016 yılında %3.6 ile en yüksek büyümeyi kaydeden gayrimenkul sektörü, 2021 yılında %3.5’lik bir büyüme oranına ulaştı.
 4. Enflasyonun %85.51’e fırladığı Ekim 2022’de Türkiye hiperenflasyon yaşadı. Kasım ayında %84.39’a, Aralık ayında ise %64.27’ye geriledi.
 5. 2023 yılında gerçekleşen deprem, 2 turlu seçim ve kur artışları nedeniyle de en sağlıklı yatırımların gayrimenkul yatırımları olduğu tekrar anlaşılmış oldu. 2023 yılında inşaat sektörünün yatırımlarının hızlanacağı ve büyük şehirlerdeki alım satım dönüşümünün daha çok yatırım odaklı olacağı ön görülmektedir.

 

Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>