Tarih Kokan Sokaklarıyla Side

Şu an üzerinde yaşadığımız topraklar tarih boyunca nice medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Özellikle güney bölgelerimiz sıcak iklimi sebebiyle birçok toplumun yerleşim merkezi olmuştur. Bunlardan birisi de Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side’dir. Side tam anlamıyla tatil cennetidir. Tarihi ve doğal güzellikleri açısından o kadar zengin ki, Side’ye gelen kişiler bu tarihi ve doğal güzellikleri gezerken denize girmeye fırsat bile bulamıyorlar. 

apollon

Sadece ülkemizde değil tüm dünya tarafından adı bilinen Side Antik Kenti tarihi güzelliklerin en başında gelir. Lidyalılardan Perslere, Büyük İskenderden Romalılara kadar pekçok uygarlığın gelip geçtiği Side Antik Kentinde Yunan Roma ve Bizans kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Diğer bir adı Narlar Kenti’dir. Her yıl yaklaşık 3 milyon ziyaretçisi olan bu kenti tekrar tekrar gezdim. Tarih kokan bu kentte o yapıların nasıl inşaa edildiğine hayretle bakmak ve dalıp gitmek. 

plaj

Side daha çok tarihi bir mekan olmasına rağmen gelen misafirlere denizin de keyfini yaşatmayı ihmal etmiyor. Side 9 adet mavi bayraklı plaja sahip. Titreyen göl 1 ve 2, Sorgun 1 ve 2 ve Side halk plajı bunlardan bazıları. Bu plajlarda denizin kumun ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Limanda restoranda Side’ye ait yemekleri bulabilirsiniz. Liman restoran bunlardan en iyi seçenek olabilir. Liman restoranın yanında bulunan Apollon Tapınağı’da görülmesi gereken bir yer. Yemeğinizi yedikten sonra gün batımını mutlaka burda izleyin. 

tarih

Side’de pek çok konaklama seçeneği var. Beş yıldızlı otellerden tutun pansiyonlarda konaklamak mümkün. Crystal zincir otelleri, Terrace Beach Resort, Seher Resort, the Sense Deluxe, Narcia Resort Side, Royal Dragon, Sueno Hotel bunlardan başlıcaları. Söylediğim gibi bütçenize uygun bir konaklama tesisi bulmak mümkün. Sadece kahvaltı dahil olan butik oteller pansiyonlar ve apartlarda kalıp tarihi yerleri görüp halk plajında denize girip tatilinizi bu şekilde de geçirebilirsiniz. 

antik

Side’ye ulaşım konusunda da hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Havayolu ile gelirseniz Side Antalya Havalimanına 75 km uzaklıkta ve servisler var. Karayolu ile gelen kişiler terminalden Side’ye gelen ve her 15 dakikada bir olan minibüsleri tercih edebilir. Tabi paranız varsa taksi en hızlı seçenek olacaktır. Bu yıl tatil planınız vars bunu Side olarak tercih edin derim. Sadece otelde kalıp havuz ve yemek yemektense, Side’de tarihin derinliklerine yolculuk yapın derim. 

banana

Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>