Doğu Ekspresi Nedir? Doğu Ekspresi ile Ankara’dan Kars’a Yolculuk Nasıl Yapılır?

Muhteşem bir haftasonu kaçamağı..

Doğu Ekspresi Nedir?

TCDD’nin Ankara-Kars- Ankara arası her gün işleyen ekspresidir.

Ekspres nedir? diye merak edenler için , ekspres; yalnızca büyük istasyonlarda duran, büyük duraklarda duran tren, otobüs veya gemi seferlerine verilen isim.

Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars güzergahında seferler yapan ve 1933 km’lik yolu 24,5 saatte (1 gün 30 dakika) tamamlayan, TCDD’ye ait  ekspresin adıdır Doğu Ekspresi. Özellikle 18-25 arası gençlerin günübirlik ve ağırlıkla hafta sonları 2 günlük tatil için gittikleri Kars, ekspres sayesinde en çok ziyaret edilen destinasyonlar arasına girdi.  Son dönemde patlayan ziyaretçi sayısıyla Foto-Tur düzenleyen çok sayıda grup da Doğu Ekspresi ile Kars’a yolculuk yapmaya başladı.

Doğu Ekspres Bilet Fiyatları Ne Kadar?

TCDD’nin sitesinden online alabileceğiniz bilet fiyatları aldığınız bölüme göre değişiklik göstermektedir. Ankara-Kars arası , yataklı vagon fiyatları (Yolcu başına taşıma+ Yatak fiyatı) 1 yatak 95-TL, 2  yatak 80-TL.’den satışa sunuluyor. Engelli ve çocuk yolcular için ayrıca indirimleri mevcut. Bilet fiyatları ve indirimlerle ilgili ayrıntılı ve güncel bilgileri TCDD’nin internet sitesinden bulabilirsiniz.

Biletinizi satın aldıktan sonra hem mail hem mesaj olarak PNR bilgileri verilecektir. Trene binerken sizden PNR bilgileri isteniyor hepsi bu kadar. Bilete veya çıktısına ihtiyacınız kalmıyor.

Biletinizi alırken yer yok diye isyan etmeyin, öncelikle her gün sabah saat 11:00 civarında gün gün Doğu Ekspresi biletlerini ve vagonlarını tek tek inceleyin. Bulamadığınız takdirde TCDD 2. Bölge Müdürlüğü ile irtibata geçerek ek vagon talep edebiliyorsunuz.

Doğu Ekspres Yolculuğu

Belki bir çocukluk hayali, belki bir çocukluk hatırasıdır tren yolculuğu. Gideceğiniz yerden çok trende olmak, rayların üzerinde tıkırdayarak giden lokomotiflerin sesiyle  gittiğiniz yollara bakmaktır en keyiflisi. Doğu Ekspresi yaklaşık 24 saat sürmektedir fakat gidenlerin hiç bitmesini istemediği bir yolculuktur. Kars’a gitmenin en keyifli , en güzel yanı olan Doğu Ekspresi serüvenini hayatınızda bir kerecik olsun tadın isteriz.

Doğu Ekspresi yolculuğu, Ankara’dan kalkarak Kars’a uzanan kompartımanlı bir tren seferidir. Doğu yönüne gittiğinden ve bir çok şehirde durakladığından Doğu Ekspresi adını almıştır. Hem bütçenize uygun, hem uzun olmasına rağmen dinlenerek gidebileceğiniz, sabahın ilk ışıklarıyla uyanabileceğiniz, dere tepe -dağ bayır doğayı doya doya seyredeceğiniz bir güzel hikaye sunuyor bu ekspres sizlere.

.

Doğu ekspresi

Yolculuğun 24 saat sürmesi sakın sizi korkutmasın, vagonları doyasıya gezerken çeşit çeşit hayat hikayelerine tanıklık edeceğiniz, bir çok deneyime sahip olacağınız, macera dolu bir Amerika değil ama Doğu Ekspresi bunun adı.

Her ne kadar Doğu Ekspresinin süresi 24 saat olarak bilinse de kışın hava şartları nedeniyle bu süre 25-26 saatleri bulabiliyor.

DOĞU EKSPRESİ VAGONLARI

Pulman 

Normal , hepimizin bildiği koltuklu vagon tipi. Bir tarafında 2 çiftli koltuk , diğer tarafında tek koltuk olarak düzenlenmiştir. Koltuklar gayet geniş ama uzun mesafede Doğu Ekspresi ruhuna uygun değil. Daha çok iki durak arası , kısa mesafe için gidenlere göre bir tercih olabilir. Genelde kısa mesafeli yolculuklarda kullanılıyor.

Pulman vagonlarda, yatak konforu yok ne yazık ki. Koltuğunda uyuyarak gitmeyi sevenler bu tipi tercih etmeli. Pulman vagonlarda priz de bulunmuyor.

p

pulman vagon

Örtülü Kuşetli

Bir kompartımanda 4 kişilik koltuk bulunuyor ve bu koltuklar rahatça uyuyabileceğiniz yataklara dönüşüyor. Oldukça temiz nevresim veriliyor ve yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz. Eğer çift olarak gidiyorsanız ve diğer iki kişi de kadın-erkek olarak gelmiş ise genelde kadınlar -erkekler olarak kompartımanlara kondüktörler gelerek ayırabiliyorlar. Kızlar bir kompartımanda, erkekler diğer kompartımanda olacak şekilde ayarlanabiliyor.Bunu düşünerek ister 4 kişilik grup halinde giderek bir kompartıman satın alın, isterseniz diğer boş iki koltuk ücretini de ödeyerek 4 kişilik kompartımanda kendiniz kalın, tercih sizin. Ama iki kişi, özellikle de kadın-erkek olarak kalmayı planlıyorsanız planınızı kondüktörler gelerek bozabilir ve sizi kadınlar bir kompartımanda erkekler başka bir kompartımanda olacak şekilde düzenleyebilirler. Bunu bilerek biletlerinizi alın.

Kuşetli vagonlarda, oturduğunuz koltuklar aynı zamanda ranza şeklinde yatak olma özelliğine sahip. Eğer isterseniz gece kondüktörler gelip size yardımcı olabiliyor.Kuşetli kompartımanlar açıldığında 4 kişilik yatak olacağı için birbirinize çok yakın mesafede bulunuyorsunuz. Kompartıman içinde bir adet priz de bulunuyor.

Kuşetli vagondan bilet alırken kuşetinizi seçemiyorsunuz. Sadece koltuğunuzu seçebiliyorsunuz. Kompartımanın yolcuları kendi arasında karar veriyor.

kuşetli vagon

Yataklı

Bu kompartıman iki kişiliktir. Biri altta ve diğerİ üstte olmak üzere iki yatak kapasitesine sahip. Kompartıman içinde mini buzdolabı, çift priz, masa ve lavabo (tuvalet değildir) bulunuyor. Rahatına düşkün olanlar için en ideal tercih. Oldukça konforlu bir seyahat geçirebilirsiniz.

Bu kompartıman tipinde gayet rahat bir yatak sizi bekliyor. Ekspresin en rahat bölümüdür muhtemelen.

yataklı

yataklı vagon

Yemekli

4’er kişilik yemek masaları halinde restorandan oluşan vagon tipidir.

Konfor açısından gidenlerin tercihi genelde yataklı kompartıman tipidir.

yemekli

yemekli vagon

Doğu Ekspresi Saat ve Durak Bilgileri

Doğu ekspresi, haftanın 7 günü Ankara’dan 18:00; Kars’tan ise 08:00‘de kalkıyor.  Ana duraklara varılacak saatler ve bekleme süresi yol durumundan dolayı çeşitlilik gösterdiğinden net bilgiler sunamıyoruz.

Doğu Ekspresi güzergahı ise ; Ankara- Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars.

Ankara’daki hızlı tren çalışmalarından dolayı trenin kalkış yeri Kırıkkale’nin Irmak beldesi olarak geçici bir süreliğine belirlenmiştir. Eski tren garı önünden saat 18:00 gibi kalkan otobüs, yolcularını Irmak beldesi’ne götürüyor. Eski tren garı ile yeni tren garı yan yana.  Bu otobüs yolculuğunuzda tren biletinize dahil, ayrıca ücret ödemenize gerek yok. Kars’tan dönüşünüzde de yine aynı şekilde Irmak beldesinden sizi TCDD otobüsleri alarak Ankara tren garına getiriyor.

Tren küçük duraklarda 2-3 dakikalık zaman dilimlerinde mola verdiğinden koşup dışarıdan bişeyler almak için kısa bir zaman, bu yüzden kendinizi hiç riske atmayın. Büyük şehirlerde yani ana duraklarda 6-7 dakika mola verdiğinden bu durakları ihtiyaçlarınızı almak için tercih edebilir, aynı zamanda birkaç şehre de ayak basabilirsiniz.

İstanbul ve Eskişehir’den Doğu Ekspresi turuna katılmak isteyenler için; hızlı tren ile Ankara’ya ulaşıp, buradan Doğu Ekspresi’ne katılabilirsiniz. Yüksek hızlı trenler Ankara’daki yeni tren garına geliyorlar.

Sosyal medyayı aktif olarak kullananlardan iseniz, yolculuğunuzun büyük bir kısmında internet çekiyor. Fakat bu çekim gücünden çok hızlı bir internet beklemeyin. Yol üstünde bir  çok noktada çekim güçleri tamamen kesilebiliyor.

Eğer ki Doğu Ekspresi maceranızı tek yönde yaşamak isterseniz, ya da dönüş biletinizi bulamazsanız; dönüşünüzü Kars’tan uçak ile Ankara’ya yapabilirsiniz. Tek yönde tadabileceğiniz bu ekspres maceranızın son bölümünde hızlı bir şekilde uçak ile Ankara’ya dönebilirsiniz.

Doğu Ekspresi İçin İhtiyaçlar

Yemek

Doğu Ekspresi restoranında ; çorba, ızgara, atıştırmalıklar, meze ve alkolsüz içeceklere kadar bir çok şey mevcut. Yalnız restoranı özel işletme olduğu için esnaf lokantalarına göre biraz pahalı. Özellikle yemekler mikrodalga fırında ısıtılıp öyle ikram edildiği için seçeceğiniz yemeklere dikkat etmeniz gerekiyor.

Trende kredi kartı geçiyor, tek sıkıntı internetin çekmediği durumlarda biraz beklemeniz gerekebilir. Sabahları restorandan taze demlenmiş çayınızı alabilirsiniz. Tren yolculuğunuza başlamadan önce yanınıza yemek, atıştırmalık, kahvaltılık, içecek, sandviç vs. tarzı şeyler almanız bu uzun tren yolculuğu için öneriler arasında.  Yataklı ve kuşetli vagonlarda priz bulunduğu için, bazı yolcular yanlarında kettle veya elektrikli ocak götürerek çaylarını veya sıcak sularını kendileri hazırlayabiliyor.

Yataklı vagonların içerisinde bulunan minibarda iki adet çikolata, meyve suyu, çubuk kraker ve su bulunuyor.

Bu ekspresin en güzel yanı, Erzurum‘a inmeden Cağ Kebabı keyfini yaşamak.  Erzurum’a varmadan 35-40 dakika önce Gel-Gör Kebap – 0442 2133253 nolu telefonu arayarak meşhur Cağ kebabı siparişi verebilirsiniz. Siparişinizi vermeden önce kondüktörlerden trenin ne zaman varacağı konusunda bilgi alın. İstasyona varınca sizi misler gibi Cağ kebabı karşılayacak. Elbetteki beklentiler sıcak olması yönünde ama hava şartlarından dolayı kebabınız biraz soğumuş da olabiliyor.

Kompartımanlar, Tuvalet ve Temizlik

Trendeki her kompartıman sefere çıkılmadan önce itina ile temizleniyor. Kondüktörler kuşetli vagonlarda bulunan kompartımanlara yıkanmış, ütülenmiş ve bembeyaz nevresim takımları veriyorlar. Yataklı vagonda ise seferden önce hazırlanan yataklar sizleri bekliyor. Tuvaletler en azından sefer öncesi temizlenmiş halde oluyor. Hem tuvaletlerde, hem de odalardaki lavabolarda tuvalet kağıdı ve sabun bulabilirsiniz.

Tuvalet konusu da vagonlara göre değişiklik gösteriyor. Yataklı vagonlarda, vagonun başında ve sonunda olmak üzere iki tuvalet bulunuyor. Bunlardan birisi alaturka, diğer alafranga. Yataklı vagonda 10 adet kompartıman olduğunu düşünürseniz, temizlik oranı diğerlerine göre daha iyi durumda.

Kuşetli ve pulman vagonlarda ise, tuvalet çok fazla kişi tarafından kullanıldığı için yataklı vagon tuvaletine göre biraz daha temizlik sıkıntısı çekiliyor.

Kompartımanların sıcaklığını ayarlamak için her birinde panel bulunuyor.

Güvenlik

 Kompartımanların kapıları içeriden kilitlenme özelliğine sahip olduğu için özellikle bayanların içleri bu konuda daha rahat olabilir. Dışarıdan maalesef kilitlenmiyor. Yataklı vagon trenin sonunda bulunduğu için vagonun girişinde kondüktör bulunuyor. Siz yine de restorana giderken değerli eşyalarınızı yanınızda bulundurun, ara ara da kompartımanınızı kontrol etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Hava Durumu ve Kıyafet

Kars, özellikle kış mevsiminde gündüzleri -10, geceleri ise -40 dereceleri görebiliyor.  Bunu göz önünde bulundurarak iyi bir mont, eldiven, şapka, içlik, bot, pantolon bavulunuzda olması gerekenler.

Ne Zaman Gitmeli?

Kar sevenlerden veya özleyenlerdenseniz en uygun zamanlar Ocak ve Şubat aylarıdır. Dağların, derelerin arasından geçerken beyaz manzaraları görmek harika bir anı olarak kalacaktır.

Baharı ve yazın ilk zamanlarındaki yemyeşil dağları, ovaları, kırları görmek isterseniz Mayıs-Haziran ayları en muhteşem zamanlar. Özellikle yöre halkı da bu zamanları çok seviyormuş.

Doğu Ekpresine Dair Diğer Önemli Bilgiler

  •  Doğu Ekspresinde Wifi malesef yok.
  • Trende sigara içmek yasak. (Ama kompartımanınızın kapısını kilitledikten sonraki kısım size ait.)
  • Yataklı vagon dışındaki tüm alanlarda valiz alanı bulunmuyor. Sadece küçük sırt çantalarınızın sığabileceği baş üstü raflar var.
  • Pulman vagon hariç, diğer yerlerde bulunan prizlerde 24 saat boyunca kesintisiz bir şekilde telefonlarınızı ve elektrikli eşyalarınızı şarj edebilirsiniz.
  • Yastık konusunda titiz olanlar, yanınıza bir yastık kılıfı veya kendi yastığınızı alabilirsiniz.
  • Tuvaletlerdeki kağıtların bitme ihtimalini düşünürsek, yanınıza tuvalet kağıdı almanızda yarar var.
  • Yanınıza mutlaka atıştırmalık yiyecek, içecek vs. alın, restoranda elektrik kesintisi veya olağan dışı bir durumda aç kalmazsınız.
  • Mutlaka sabah güneş doğmadan önce uyanıp güneşin doğuşunun keyfini çıkarın.
  • Fotoğraf makineniz, sevdiğiniz müzikler ve içecekleriniz bunlar seyahatinizin olmazsa olmazları.
  • Bu tren yolculuğu için yanınıza kedinizi veya köpeğinizi almanızda bir sakınca yok. Tren seferlerine evcil hayvanlar kabul ediliyor.  Ayrıca evcil hayvanınız için de %50 indirimli bilet almanız gerekiyor ve bu bilet sadece pulman vagonlarda geçerli oluyor.

Son olarak; Doğu Ekspresi ile Kars’a gittiğinizde en azından 1 veya 2 gece konaklamalı bir seyahat planı yaparak gitmişken Kars şehrini de gezin. Konaklayacağınız mekana vardıktan sonra ertesi gün Ani Harabeleri ve Çıldır Gölünü gezebilir, akşamına uçakla Ankara’ya dönüş bile yapabilirsiniz. Ya da bir gün daha ekleyerek Kars’a özel mutfak lezzetlerini, şehir merkezindeki tarihi yapıları ve Kars Kalesi‘ni gezebilirsiniz. İyi yolculuklar.

Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>