Antik kent Didim

Aydın ilinin efsanevi antik saklı kenti Didim.

didim

Efsaneye göre Tanrı Zeus ile Tanrıça Leto’nun aşkından güneş, müzik ve kehanet tanrısı Apollon ile ay tanrıçası Artemis adlı ikizler dünyaya gelmiş. Apollon adına Didim de, Artemis adına Efes’te birer tapınak yapılmış. Bu ikiz kız kardeşlerden ismini alan Didim’in (Didyma) ‘’İkiz Kardeş’’ anlamına geldiği söyleniyor. Artemis Tapınağı da dünyanın 7 harikasından biri olarak Efes’te bulunuyor. Bu ikiz kardeşlere ait Apollon ve Artemis tapınaklarının kutsal bir yol ile birbirlerine bağlandıkları düşünülüyor.

Kuşadası, Bodrum kadar adını duymamış olabilirsiniz ama Kuşadasına 70 km. Bodrum’a 110 km. uzaklıkta. Güllük körfezini çevreleyen iki yarımadadan biridir. Antik çağın Filozoflar şehri Milet, Menderes nehrinin eseri Bafa gölü, mavi ile yeşilin buluştuğu yer Akbük , turkuaz renginde Manastır koyu Didim’in gezilecek en meşhur yerleri.

Antik çağlara ve tarihe meraklı olanların mutlaka gitmesi gereken Ege’nin incilerinden Didim, havadaki nem oranının çok az olduğu ve coğrafi yapısı itibariyle Astım hastalığına iyi gelen dünyadaki iki bölgeden birisidir.

Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>