Ankara’da Yapılacak 48 Şey

Ankara deyip geçmeyin. Ankara’da tatil de yaparsınız, gezmece de olur. Ankara’da yapabileceğiniz 48 aktiviteyi sizin için derledik. Sabırla okuyun.

1.Anıtkabir

Elbette Ankara’ya geldiğinizde gideceğiniz ilk yer olarak herkes size Anıtkabir’i söyler. Biz de geleneği bozmayalım dedik. Ülkenin kurucusu Mustafa Kemal’in anıt mezarına gittiğinizde duyduğunuz o yoğun duygular, kişisel eşyalarının sergilendiği alanda giderek artacak, Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde ise zirveye çıkacak. Anıtkabir’i gezmediyseniz mutlaka gezin, gezdiyseniz bir daha gezin.

2.Üniversite Şenlikleri

“Nisan-Mayıs ayları gevşer gönül yayları” temalı bu şenlikler finaller öncesi eğlenmek isteyen öğrencilerin ve nizamiyeden sinsi sinsi sızmaya çalışan başka üniversite öğrencileri ya da öğrenciye de benzemeyen tipler tarafından pek rağbet gören etkinliklerdir. “Abi bu sene gelenler çok kötü yea” diyenleri etkinlik esnasında en önde dans ederken bulabileceğiniz gibi, bölümün en inek öğrencilerini gecenin sonuna doğru kampüsün derinliklerinde sızmış olarak yakalamanız da çok muhtemel. Ankara Üniversitesi, Bilkent, Gazi Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi bahar aylarında güzel aktiviteler sergiliyorlar.

3.Tunalı Hilmi Caddesi

Ankara’nın en popüler caddelerinden birisi olan Tunalı Hilmi, özellikle hafta sonu akşamları renkli eğlence mekanları, ışıklı vitrinlerin arasında bir yürüyüş ya da erken bir pazar sabahı sakinliği ile bir simitçide sonlandırılacak kısa bir yürüyüş size kendinizi iyi hissettirebilir. Caddenin başında bulunan Karum ise mimarisiyle dikkate değer.

4.Güvenpark’da Güvercin Beslemek

Ankara’nın “O” noktası kabul edilen Kızılay meydanının hemen yanında, dolmuş ve otobüs duraklarıyla Atatürk Bulvarı arasında uzanan bu parktan yolunuz muhakkak geçmiştir. Bir sonraki sefer yolunuz düştüğünde, belki bu parkın sakinlerine bir çay tabağı tahıl armağan etmek isteyebilirsiniz.

5.Aspava

Gece geç vakitlere kadar ders çalışmış ya da işle meşgul olmuş olup biraz kafa dağıtmak da isteyebilirsiniz, ya da hızlı bir Ankara gecesi sonrası ayılmak da. Sadece acıkmış olmanız da yeterli hatta. O halde adres Aspava! Onlarca farklı Aspava işletmesinden hangisinin gerçek olduğu tam bir muamma iken, benim tavsiyem oyunuzu kaşarlı mantarı en sıcak servis edeninden yana kullanmanız. Ha, unutmadan, öğlen çin lokantasında sushi yiyen ofis arkadaşlarınızı “bir buçuk dürüm, soslu-soğansız” derken yakalamanız da alışkın olmadığımız hikayeler değil.

6.AVM

Ankara’da en çok ne bulunur? Bilemediniz. Ne öğrenci, ne memur. Buralar hep AVM. Ankamall, Cer Modern, Armada Alışveriş Merkezi, Cepa AVM, Panorama Alışveriş Merkezi, Kentpark Alışveriş Merkezi, Nata Vega Outlet, Arcadium, Gordion AVM, 365 Alışveriş Merkezi, Metromall, Atlantis, Optimum Outlet, Next Level, TepePrime, Acity Outlet, Anatolium, Taurus AVM bunlardan bazıları.

7.Eylemler

Bakmayın siz dananın kuyruğunun Gezi’de kopmasına, Ankaralılar geçtiğimiz eylemlerde birlik olma ruhunu, sinerjiyi, toplumsal dayanışmayı iliklerine kadar hissettiler. Geriye bir kaç duvar yazısı, bir kaç hatıralık maske bir de gelecek nesillere anlatılmak için heyecanla beklenen anılar doldurdu Ankara’nın sokaklarını.

8.Nargile

Eğer siz de gittiğiniz şehirde bir kaç nargile tüttürmeden dönmeyenlerdenseniz, Ankara sizlere de bir kaç opsiyon sunuyor. Tömbeki’si, Tint’i, Marcho Pascha’sı, Koliba’sı denemeye değer nargileler sunan mekanlardan.

9.Hamamönü

Çok değil, birkaç sene önce işiniz düştüğünde cüzdanınızı ceketinizin iç cebine dikmeden gidemeyeceğiniz bu Altındağ yerleşkesi, artık yenilenmiş haliyle tüm Ankaralılar’a tarih kokan sokaklarında hafta sonu kahvaltıları, öğle arası kahveleri, sıcacık gözlemeler sunuyor. Ramazan Ayı boyunca çeşitli etkinlikler de düzenlenen bu sevimli sokaklar, ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatıyor.

10.Sakarya-Bestekar-GOP Rotası

Diyelim ki tüm Ankara’yı bir kaç kilometrede gözlemlemek istediniz, o zaman bu yürüyüş tam da aradığınız cinsten. Gaziosmanpaşa’nın sükseli iş merkezleri, konsoloslukları, lüks restoranları arasında sürekli bir yerlere yetişmeye çalışan plaza insanlarından, Bestekar sokaklarında eğlenen, mesai sonrası kahvelerine biraz da sohbet katan yorgun Ankara insanına, üç liraya döner yiyebileceğiniz mekanları, LED ışıklı tavernaları, sokağın başında karşılayan lezzetli midye dolmacılarıyla Sakarya da sonlandıracağınız bu yürüyüş, size farklı bir Ankara portresi çizecektir.

11.Atatürk Orman Çiftliği

Ankara’nın sayılı yeşil alanlarından biri olan bu çiftliğin büyük bir kısmı yıkılmış olsa da, hala da kokereççileriyle ayakta kalmaya çalışıyor.

12.Kurtuluş Parkı

Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden Kurtuluş sakinlerinin şehrin gürültüsünden kaçıp, nefes aldıkları, bulunduğu konum itibariyle büyük sayılabilecek bu park, Ankara’nın tarihine şahitlik eden ağaçlar tarafından bezenmiş durumda. Parkı sabah erken saatlerde ziyaret edecek olursanız, koşu parkurunda  sakin bir yürüyüş yapmakta olan yaşlılar ve onlara zaman zaman eşlik eden köpeklerine, akşam vakitlerinde ise iş çıkışı biraz hava almak isteyen ailelerin mini-pikniklerine rastlarsınız. Ancak gece belli bir vakitten sonra tehlikeli olabilir, dikkat!

13.Kuğulu Park

Hayır onlar değil, az ileride uzun boyunlu olanlar var, onlar kuğu. Kim niye koymuş bilinmez ama, parkın göletindeki ördeklerin kuğulara fazlalığı zaman zaman ziyaretçilerin zooloji bilgilerini sorgulatabilir. Güzel bir yaz akşamında sevdiklerinizle sohbet etmek için sevimli bir ortam sunan bu park, yeri geldiğinde eylemlerin sembolü olmayı, onlarca foruma da ev sahipliği etmeyi de iyi bilir!

14.CerModern

Ankara’nın en popüler kongre ve sanat merkezi olan bu mekan, tüm Ankaralılara kongre, söyleşi, konser ve bilumum sanatsal etkinlikler sunmaya hazır.

15.Milli Kütüphane

Sahip olduğu arşiviyle oldukça değerli bir kütüphane olma özelliğini taşıyan, önü Bahçeli’nin gayrı resmi buluşma noktası olan, ve içi genellikle sınavlarına çalışmak için farklı mekanlar arayan üniversite öğrencileriyle dolu bu mekan, ziyaret edilesi.

16.Bekir Usta

Diyet bozduran, anne pilavını tahtından eden, Bestekar gecelerinin vazgeçilmezi Nohut Pilavcı Bekir Usta! Anlatmakla olmaz, denemek lazım.

17.BELPA

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren bu  buz pateni salonu, ilk kez buz pateni sporunu denemek isteyenlere güzel bir fırsat sunarken, onları izleyen bizlere de düşmeli kalkmalı YouTube videolarını aratmayan birbirinden komik sahneler sunuyor.

18.Çukurağa Sofrası

Emek semtinde yer almakta olan, Ankaralıların uğrak mekanı bu kebapçı, zengin ikramları, yemek sonrası ikram edilen irmik helvası ile doyulmaz lezzetler yaşatırken , menekşe kebap seçeneğiyle müşterilerine özgün bir

19.Kıtır

Yaz akşamlarınıza tat katacak, kokoreçinizin yanında bir iki de bira yuvarlayabileceğiniz bu mekan, kaçırmamanız gerekenlerden. Çünkü Kıtır müdavimleri için bir mekandan çok daha fazlası…

20.Aşık Olmak

En gri sokaklarını bile gökkuşağına boyar üstteki. En soğuk Ankara gecelerinin ayazında içinizi ısıtır, üşüyen ellerinizi tutar. Her köşe başını bir anı tutar, her sokağı bir heyecan. Ve farkında olmadan, bu şehre de aşık oluverirsiniz bir anda.

21.Dost Kitapevi’nin Önünde Buluşmak

İzmir’den geliyorsanız bu şehre, bir Sevinç Pastanesi arayacak illa ki gözleriniz. Alın o zaman size Dost Kitabevi. Kızılay’ın gayrı resmi buluşma noktası olan bu kitabevi, arkadaşlarınızı beklerken girip göz atabileceğiniz, geniş bir kitap arşivi olan renkli bir mekan.

22.AŞTİ

Ankara’nın kapısı. Tanımadığınız kişilerden yiyecek-içecek ikramlarını kabul etmemeniz, Aşti logosu olmayan taksilere binmemeniz defalarca kez anonslarla öğütlenen, yılın her günü, günün her saati hareketli bu otogar işletmesi, ne çok ayrılıklara ne çok vuslatlara şahitlik etmiştir, bir bilseniz!

23.Seğmenler Parkı

Bahar ve yaz akşamlarının vazgeçilmezi. Güneşi, çimi, ağaçları kısa sürede müdavimi yapar sizi buranın. Kapalı alanlarda sıkışmak istemeyen Ankaralıların yiyecek içeçeklerini kapıp koştuğu bu geniş park, konumu itibarıyla tüm Ankarayı ayaklarınızın altına seriveriyor.

24.Mamak Cezaevi

Tarihsel anlamı büyük, nice düşünür, devlet adamının yolunun geçtiği bu eskinin cezaevi şimdinin müzesi. Bir Mamak Türküsü vardır bu cezaevinin duvarları arasında yazılan, üstüne kelam etmek düşmez bize daha fazla.

25.Deniz Yok ki Demek

Dikkat! Tutun kendinizi az. Aramızda kalsın, Ankaralılar halen kabullenemediler şehirlerinde deniz olmadığını. Bunu ifade edince çirkinleşebiliyorlar. Hele bir de boş bulunup “Abi nasıl yaşıyorsunuz ki siz denizsiz, ben hiç yapamam cık cık” diyorsanız; demeyin. Ağzınızın ortasına bitmiş bir EGO kartı yemeniz pek olası.


-SPONSOR REKLAM-

26.Ego Kart

Hah. Ankaralıların çilesi, ömür törpüsü. Kırışmaktan, ıslanmaktan bazen can sıkıntısından etkilenip bozulan, kullan at mantığıyla üretilmiş manyetik biletler. Şimdilerde bir AnkaraKart dönüşümü başladı, azalarak kaybolur inşallah.

27.Ankara Simiti

Namı almış başını yürümüş, lezzeti apayrı bu simidi yemek için illa ki Ankara’ya gelmeniz gerekmez tabi ki. Ancak burada, başka şehirlerde simidinize ortak olmak isteyecek martılar yerine, hiç sormadan gelip bir parça koparıp, teşekkür de etmeden giden tombul kedilerle bölüşürsünüz, ona göre.

28.Ankara Havası

Bunu şarkılar eşliğinde az da olsa oynamadıysanız, gerçek bir Ankaralı sayılmazsınız. Körkütük sarhoş olacağınız bir rakı sofrası sonrası sokağın orta yerinde  de oynayabilirsiniz, evde kimse olmadığına ikna olduktan sonra kapıları kilitleyip, kulaklığınızı takıp da.

29.Papazın Bağı

Gaziosmanpaşa’nın dev betonarme binaları arasında ayakta kalmaya yemin etmiş  bu küçük korucuk, ziyaretçilerine semaverde çay, sıcacık gözlemeler sunuyor. Yalnız tuvalette kapınızı tavuklar çalabilir, gözlemenizi ördekler çalabilir, şaşırmayın.

30.Deniz Yoksa Göl Var

Evet denizimiz yok; ama göllerimiz bir harika. Eymir’e gidin, bir pazar kahvaltısı yapın. Ardından bisiklet veya kayık kiralayıp o eşsiz güzelliği turlayın. Ardından bir de balık ekmek yediniz mi, değmeyin keyfinize. Mogan Gölü ise bir diğer piknik alanı.

31.Ankara Kalesi

Dünya üzerinde güneşin en güzel doğup battığı yer Marsilya’dır derler ancak siz yine de Ankara’ya gelmişken o doğuş batışı bir de Ankara Kalesi’nden izleyin. Ulaşım kolaydır merak etmeyin. Ankara manzarasının tadını çıkarın, ardından bir kafede nargile için, oraya kadar gelmişken de bolca var olan antika dükkanlarını gezmeyi unutmayın.

32.Beypazarı

Ankara’nın hafif dışında bulunur Beypazarı. Sabah öncelikle eşsiz bir Beypazarı kahvaltısı yapın, ardından içinde canlı müzenin de bulunduğu eski tip Osmanlı evlerini gezin. Dar sokaklarda el işi satan teyzelerin o emeklerine bir göz atın. Tabi tüm bunları yaparken havuç suyunuzu yudumlamayı unutmayın.

33.Atakule

Atakule yakın bir zamanda yıkılacak. Yerine elbette daha yeni bir AVM yapılıyor. Her ne kadar kule korunacak dense de siz işinizi şansa bırakmayın. En kısa zamanda Atakule’ye gidin ve Ankara’ya bir de 110 metre yukarıdan bakın.

34.Gençlerbirliği

Eğer ki futbolsever bir insansanız, Gençlerbirliği maçları tam size göre olabilir. Hayır hayır, öyle son derece ateşli, 90 dakika susmayan bir taraftar kitlesiyle karşılaşmayacaksınız ancak son derece eğitimli ve içinde bolca üniversite öğrencisi ve bürokrat barındıran bir taraftar profili ile karşılaşacaksınız. Küfür mü? Asla!

35.Park Caddesi

2 3 sene önceki canlılığını ve popülaritesini kaybetmiş de olsa, hala güzel pubların ve canlı müziğin bulunabildiği cadde. Gidin görün, kendiniz karar verin. Park sorunu yaşamanız muhtemel. Ayrıca yanınıza belli miktar para almayı da unutmayın.

36.Tükiye’nin ilk IMAX Sineması

IMAX teknolojisi sinemada görüntü olayına çağ atlatmış bir teknoloji olsa da hala Türkiye’de çok yaygın değil ve kıymeti pek de bilinmiyor. Ancak Ankara bu konuda şanslı. Türkiye’de ilk IMAX Ankara’da açıldı yıllar önce ve siz de sinemaya bakışınızı değiştirebilecek olan bu deneyimi yaşamak için mutlaka ANKAMALL’e bir uğrayın.

37.Modern Sabahlar

Sabah bir Ankara sabahına uyanmışsınız, hafif içiniz ürperiyor. Yapın çayınızı kahvenizi, ardından açın radyoyu, modern sabahlar programını dinleyin. Hem kaliteli müzik dinleyin, hem de keyifli sohbetler dinleyin. Güne daha iyi nasıl başlayabilirsiniz ki?

38.Ankara ve Tarih

Ankara’da bir gününüzü tarihe ayırmak ister misiniz? O zaman öncelikle Etnografya Müzesi ile olan randevunuza gidin. Ardından hemen yanındaki Ankara Resim ve Heykel Müzesi’ne gidin. Durmak yok, tarih beklemez, Anadolu Medeniyetleri müzesi sizi bulunduğunuz topraklarda tarih yolculuğuna çıkarmaya hazır. Eee oraya kadar gitmişken, Koç Müzesine gitmemek olmaz. Hem karnınızı doyurabileceğiniz leziz restaurantlar da mevcut orada. Son olarak da Ulus’a gidip Birinci Meclis ve İkinci Meclis’e gidin. O meşhur fotoğraf gözünüzün önüne gelsin. oralarda. Bu ülke bu küçücük binalarda alınan kararlarla mı kurtuldu sorusunu kendinize sorun. En son olarak da Ankara Palas’ın önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

39.ODTÜ Kampüsüne Girme Taktikleri

ÖSS’de çok çalışmanıza rağmen ODTÜ’ye giremediniz mi? Merak etmeyin, ODTÜ’ye girmek zaten hiç kolay değildir. Her iki anlamda da. O güvenlik önlemleri o kadar sıkıdır ki, ayaküstü 40 dolap çevirmek zorunda kalırsınız. Buraya girmek için üreteceğiniz taktikler sizi yeni bir Fatih Terim yapabilir. Ankara’daki en iyi adrenalin sporudur, denemediyseniz bir kaç taktik düşünüp işe koyulun.

40.Tavukçuda Rakı İçmek

Ankara’nın meyhane kültüründen ne kadar haberdarsınız bilemeyiz ama Ziya Gökalp caddesindeki Tavukçu’da rakı balık denemeden kararınızı vermeyin. Bol ve ucuz mezeler ortamınıza neşe katar. Öyle bir havası vardır ki bir anda kendinizi 60 yaslarındaki amcalarla hayat hakkında konuşurken buluverirsiniz.

41.Antikacı Pazarı

Ankaralılar pek sevilmez asık suratlı memurların şehri olarak bilinir. Ben size hemen Ankaralıları sevmek için bir sebep söyleyeyim. Eski eşyalara tutkuları oldukça fazladır. Ulus sokakları antikacılarla dolu antikacılarda meraklılarıyla. Dikmen yokuşunda her hafta kurulan Antikacılar Pazarı!

42.Ankara Soğuğu

Ankara denilince akla gelen ilk renk gridir. Sonbahar aylarında inzivaya çekilen güneş yüzünü Nisan’dan önce göstermez. Karı yağmuru eksik olmayan bu şehrin sokaklarına eldivensiz atkısız çıkmamak gerekir.

43.Behzat Ç.

Ankara’nın 50 si dedikten sonra “Amirimden” bahsetmemek olmaz. Türkiye’nin unutulmazları arasına giren bu dizi tüm karakterleriyle bir şekilde hayatımızda yer etti. Ankarayı sevmeyenlere Ankarayı sevdiren Behzat Ç., kimi zaman güldürdü kimi zamansa ağlattı izleyenlerini.

44.Tiyatro Diyarı

Bünyesinde pek çok devlet tiyatrosu sahnesi barındıran bu şehir sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda tiyatronun da başkenti. Salonların hiç boş kalmadığı Ankara tiyatrolarında, bilet almak istediğiniz oyun için sabahın erken saatlerinde Ankara soğuğunda uzun kuyruklar beklemeniz gerekebilir.

45.Waffle Corner

Hep et restaurantlarından bahsedecek değiliz. Birazda ağzımızı tatlandıralım.Pek çok farklı listede Türkiye’nin en iyisi olarak ilk sırada yer alan wafflecı Ankara’da. GOP’da bulunan Waffle Corner Ankara’nın önemli noktalarından biri.

46.Devrim

Öyle kelimeler vardır ki o kelimeyi anmak tek bir şeyi akla getirir. Bunlardan biride ‘DEVRİM’. ODTÜ stadyumuna adını veren ve stadın merdivenlerine efsaneler göre silinmeyen bir boyayla kazınan bu kelime ardında Türkiye siyasi tarihinin hem en çoşkulu hem de en lekeli anlarını saklıyor.

47.Pavyon Kültürü

Ankara’nın gece hayatı da oldukça renkli. David Guetta eşliğinde delice dansetmek de mümkün ve Ankaralı Namık eşliğinde göbek atmakta. Eee seçim size kalmış…

 

Şehrin bürokrasiye boğulmuş griliğinden midir, yoksa devamlı arayış içerisinde olan öğrenci nüfusundan mı bilinmez! Ancak Ankara’nın Türkiye’nin kendine has bir kimlik bunalımı olduğu inkar edilemez bir gerçek. Bitmeyen klişeleri, kendine has birbirinden farklı karakterleri, mekanları ve klişeleriyle Ankara bir başka yahu!

Yazının hazırlanmasında verdiği katkılardan ötürü Ahmet Aykut Altay’a kocaman teşekkürler! 🙂


-SPONSOR REKLAM-

Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>