Altın Renkli Plajlarıyla Alanya

Tatil Cennetine Yolculuğa Davetlisiniz.

Antalya’ya yaklaşık 130 km mesafede bulunan Alanya tam bir tatil cennetidir. Antalya denilince ilk akla gelen yer olan Alanya, ünlü plajları, otelleri ve balık restoranlarıyla yılın her ayı turistlerin ilgi odağı olmuştur. Tarihi ve doğal güzellikleri açısından da birçok mekanın bulunduğu Alanya, sıcak iklimi ve denizi sayesinde birçok toplumun yerleşim yeri olmuştur. Bu sebeple Alanya’da insanlar arkalarında birçok eser bırakmıştır. 

plaj

Kleopatra plajı, dünyaca ünlü bir plaj olmasıyla dikkat çekmektedir.Alanya boyunca uzanan plajı halk kullanabilmektedir. Bazı özel kuruluşlar ve oteller bazı bölgelerini kapatsa da genel anlamıyla halk kullanabilmektedir. En önemli özelliği sadece kum olan plaj güneşin etkisiyle çok sıcak olur ve öğle saatlerinde çıplak ayakla basmak neredeyse imkansızdır. Alanya’ya gelen herkes mutlaka Kleopatra Plajı’na gitmiştir. 

kale

Alanya Kalesi’nin tarihi çok eskilere Hellenistik döneme kadar inmektedir. Selçuklulara ve sonrasında Fatih Sultan Mehmet’le Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Yaklaşık 6,5 km uzunluğa sahip surlarıyla dikkat çekmektedir. Alanya Kalesi ile ilginç bir efsane de, kalenin en uç kısmından bile olsa kimse denize attığı taşı yetiştirememesidir. Surlar hemen denizin üstünde olmasına rağmen bugune kadar sadece bir kişi attığı taşı denize ulaştırabilmiştir. 

kızıl kule

Kızıl Kule Alanya Kalesi’nin simgelerinden birisi haline gelmiştir. 1. Aleaddin Keykubat tarafandan yaptırılmıştır. Kulenin sağlam olması için harcında yumurta kullanıldığı söylenmektedir. Kızıl rengini de yumurta sarısından aldığı bilinmektedir. Yine Alanya’ya giderseniz mutlaka Damlataş Mağarası’nı gezmelisiniz. Mağaranın en büyük özelliği astım hastalığına iyi gelmesidir. Birçok hastanın ziyaret ettiği mağara yaz kış 22 derece sıcaklıktadır. Yaz aylarında 40 derece sıcaklığa ulaşan ve nem ile birlikte yaklaşık 50 derece hissedilen sıcaklıktan kurtulmak için insanlar Dim Çayı’na akın etmektedir. Çay çevresinde bulunan restoran ve kafelerde serinleyebilir buralarda vakit geçirebilirsiniz. 

damlatas

Alanya’da tatil yapmak isterseniz, denizin ve kumun yanısıra tarihi ve doğal güzellikleri de ziyaret ederek tatilinize renk katabilirsiniz. Özellikle yabancı turistlerin taril için geldiği Alanya yaz aylarında çok renkli olur. Konserler. plaj etkinlikleri, animasyon gösterilere ve daha birçok aktivite sizi bekliyor. Güzel bir yaz tatili için Alanya gidilebilecek tatil yerleri arasında en başlarda gelir. 

dim cayı

 

Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>