14 Şubat 2018 Sevgililer Günü Etkinlik Destinasyonları

14 Şubat neden sevgililer günü olmuştur? 14 Şubat 2018 En güzel sevgililer günü destinasyon önerileri.

Sevgililer Günü Ne Zaman?

2018 yılının Sevgililer Günü yani 14 Şubat bu yıl hafta içi bir güne Çarşamba gününe denk geliyor. Hafta ortası olması elbetteki bu günü kutlamaya engel değil. Sevgililer gününde eve hapsolmayın ve size önereceğimiz yerlerden birini seçerek romantizm, müzik, dans ve eğlencenin keyfini çıkarın.

14 Şubat Neden Sevgililer Günü Olmuştur?

14 Şubat Sevgililer Gününe sayılı günler kala çiftler birbirlerine sevgililer günü hediyesi almak için tatlı bir telaşa girdi. Peki Dünya’da ve Türkiye’de her yıl kutlanan 14 Şubat’ta ne oldu ? Sevgililer günü nasıl ortaya çıkmıştır?

Sevgililer gününün tarihi yakın tarihte değil M.S. 3. yüzyıla kadar uzanıyor. M.S. 3. Yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek adına ordudaki genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Bu yasağa karşı çıkan Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek birbirini seven genç erkekler ile kızları evlendirmeye devam etmiştir. Roma İmparatoru’nun yasağına karşı olan bu ihanetinin bedelini M.S. 270 yılının 14 Şubat günü idam edilerek canıyla ödemiştir. Bu sebeple her yıl tüm Dünya’da 14 Şubat Sevgililer günü olarak kutlanmaktadır. Valentine ismindeki din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bazı toplumlarda “Aziz Valentine Günü (Valentine’s Day) “ olarak da bilinmektedir. Valentine kelimesi batı medeniyetlerinde “hoşlanılan kişi, sevgili” anlamında kullanılmaktadır.

Tahminlere göre 14 Şubat günü tüm Dünya’da 1 milyar civarında kartı sevgililer birbirlerine göndermektedir.

İstanbul’da Sevgililer Günü Etkinlikleri

1- Mustafa Ceceli Sevgililer Günü Konseri :

Sevgililer gününe muhteşem Mustafa Ceceli Konseri İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi‘nde saat 21:00’de yeni albümü Simsiyah’a özel repertuarıyla sevenleriyle buluşuyor.

2- Jehan Barbur Sevgililer Günü Konseri:

Dingin vokali, hikayesi bol şarkılarıyla Türkiye’nin başarılı caz vokallerinden Jehan Barbur, İstanbul Moda Kayıkhane sahnesinde 14 Şubat akşamı saat 22:00’de caz severlerle buluşuyor.

a

3- Gökhan Türkmen Sevgililer Günü Konseri: 

Kendine özgü ses rengiyle pop müziğinin başarılı isimlerinden Gökhan Türkmen, Sevgililer gününe özel 14 Şubat 2018 günü Mall Of İstanbul Moi Sahne‘de saat 21:00’de sevenleriyle buluşuyor.

4- Yeni Türkü Sevgililer Günü Konseri (Ücretsiz) :

Şişli’de bulunan Trump Cadde Alışveriş Merkezi‘nde Sevgililer Günü’ne özel ücretsiz Yeni Türkü konseri saat 19:00 da sizleri bekliyor.  Dünden bugüne en sevilen şarkılarını başarılı müzisyen Derya Köroğlu önderliğinde sevenleriyle buluşturacak olan grup,  son albümleri ”Şimdi ve Sonra” dan yeni şarkılarla unutulmaz şarkıların yer aldığı geniş bir repertuar ile sevgililere güzel bir akşam yaşatacak.

Ankara Sevgililer Günü Etkinlikleri

1- Sevgililer Günü Özel Konseri:

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde 13 Şubat 2018 akşamı 20:30′da gerçekleşecek olan bu özel konser Ferda Yetişer (Mezzosoprano), Ünüşan Kuloğlu ( Tenor) , Melahat Ismayılova (piyano) tarafından sizlere sunulacaktır. Biletler 35-TL ile 50-TL arasındadır.

2- Sıla Heybeden Şarkılar Konseri :

Türk Pop Müziğinin başarılı vokallerinden Sıla, Ankara’nın Dünya’ya açılan kapısı, kusursuz buluşma noktası Ato Congresium‘da düzenlenecek olan muhteşem konser ile 14 Şubat 2018 günü saat 21:00‘de sizlerle buluşuyor. Bilet fiyatları 66-TL ile 220-TL arasında, tükenmeden biletinizi alın.

sıla

3- Erol Evgin Sevgililer Günü Konseri :

Türk Pop Müziğinin duayenlerinden Erol Evgin‘in Ankara Meb Şura Salonu‘nda sevgililer gününe özel vereceği konser 14 Şubat 2018 günü saat 20:30‘da müzikseverlerle buluşacak. Bilet fiyatları 90-TL ile 168-TL arasında değişmekte, bu özel konseri kaçırmayın.

Antalya Sevgililer Günü Etkinlikleri :

1- Linet Sevgililer Günü Özel Konseri :

14 Şubat 2018 günü saat 21:00’de Antalya Jolly Joker‘de sevgililer günü için verilecek bu özel konser Antalya’da yaşayan müzikseverlere ve sevgililere duyurulur.

2- Gaye Su Akyol :

Holly Stone Performance Hall Antalya’da 14 Şubat 2018 günü saat 20:30’da sahne alacak olan yerli sahnelerin kendine has sanatçılarından Gaye Su Akyol  Türk müziğini pop, rock ve elekronica ile ustaca harmanlayarak sunacağı eserleriyle sevenlerine unutulmaz bir gece yaşatacak.

İzmir Sevgililer Günü Etkinlikleri :

emre kınay

Emre Kınay & Bora Öztoprak – Sezen Aksu Şarkıları :

14 Şubat 2018 gecesi saat 22:00’de İzmir Ooze Venue’de sahnesinde Sevgililer gününe özel olarak sizlerle buluşuyor. Biletler ayakta 45-TL den satışta.

 

Sevgililer Gününe özel il il destinasyon önerileri için 2018 Sevgililer Günü Destinasyon Önerileri adlı yazımıza bakabilirsiniz.