Vizesiz Yurt Dışı Seyahati İçin…

Yurt dışı tatiliniz illaki zahmetli ve masraflı olmak zorunda değil.

Yurt dışı seyahat planlarının en can sıkıcı bölümü olan vize işlemleri olmadan çıkılacak bir yurt dışı seyahatine ne dersiniz?

Vize için ekstra masraflar yapmanıza gerek yok. Hem zaman kaybı hem para kaybıdır şu vize işlemleri. Gelin kendinizi seyahat edeceğiniz ülkeye kanıtlama çabalarına girmeden tatil yapabileceğiniz alternatif önerilere bir göz atın. Vizesiz gidilebilecek destinasyonları keşfedin ve hayalini kurduğunuz seyahate vize işlemleriyle uğraşmadan çıkın!

Dünyanın keşfedilebilecek birçok güzel rotası var. Bu güzellikleri keşfetmek için seyahat severlerin en önemli adımı ise gezeceğiniz ülkenin konsoloslukları ve vize işlemleri. Size tüm bu işlemlerden kurtularak gezeceğiniz ülkenin vize işlemlerini es geçebileceğiniz bir öneri sunuyoruz. Vizesiz gidilebilecek ülkeleri tercih ederek yurt dışı seyahatlerinin en can sıkıcı bölümü olan vize işlemlerinden kurtulabilir, dünyanın keşfedilmeyi bekleyen noktalarını can sıkıcı vize işlemleri olmaksızın gezebilirsiniz.

Dünya’da bir çok ülkede vize uygulaması varken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 2018 itibariyle 89 ülke 30 ila 90 gün arasında değişen turistik geziler için vize istemiyor. Bu ülkelere ek olarak 15 ülkede sınır kapısından, 9 ülkede online vize ile Türk vatandaşlarına kolaylıkla turistik vize veriyor. İşte birbirinden ilginç doğal güzelliklere sahip 113 ülke..

Vizesiz olarak gidilebilecek ülkelerden Türkiye’ye en yakın ve popüler olan Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne pasaport dahi almaksızın giriş yapabilirsiniz. Bu iki ülkeye giriş için güncel fotoğrafı bulunan nüfus cüzdanınızın yanınızda olması yetiyor. Yazıda geçen diğer vizesiz gidilebilecek ülkelere seyahatiniz için ise pasaport almanız gerekiyor. Vize işlemlerine gerek olmaksızın vizesiz olarak gidebileceğiniz ülkeleri sizin için kıtalara ayırarak listeledik:

vizesiz gezmek

Avrupa

Andorra: Fransa ve İspanya toprakları arasında ufak bir ülke. Ülkenin kendi havaalanı olmadığı için uçakla ilk durağınız Fransa veya İspanya havaalanlarından biri olacak. Bunun içinde Shengen vizesi gerekiyor. 90 günlük zaman diliminde vize istemiyor.

Arnavutluk: 90 güne varan turistik geziler için vize istenmiyor.

Belarus : 30 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Bosna-Hersek :  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Karadağ : 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Kosova : 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Makedonya, Moldova, Sırbistan ve Ukrayna’yı keşfedebilirsiniz.

Asya:

Azerbaycan : Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Hava limanlarında 10 ABD Doları karşılığında vize alınabiliyor.  Azerbaycan E-vize sitesi üzerinden de  vize başvurusu 20 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor.

Bahreyn : 15 gün vizesiz. Kapıda vize ve online vize uygulamaları bulunuyor. Bahreyn’e girişte 15 günlük vize alabiliyorsunuz, süreniz biterse 15 güne kadar da uzatma hakkınız var. Dilerseniz Bahreyn E-vize sitesi üzerinden online başvuru yaparak 3 ay geçerli, her girişte 2 hafta kalış süreleri olan çok girişli vizeye de sahip olabilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri : Online vize uygulaması var. THY E-vize sitesi üzerinden online vize ücreti 105 ABD Doları. Vizeniz onaylanınca uçak biletinizi alıyorsunuz. Vize süresi 29 gün. Konaklayacağınız otel lüks bir otelse konaklama ücretine vize başvuru ücretini de dahil edebiliyorlar.

Brunei : 30 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Ermenistan : Kapıda vize ve online vize uygulamaları bulunuyor. Ermenistan E-vize uygulaması üzerinde 21 günlük vize alınabiliyor.

Filipinler :  30 gün vizesiz.

Filistin : 30 gün vizesiz. İsrail veya Mısır üzerinden gidecekseniz her iki ülke de vize isteyen ülkeler arasında yer alıyor.

Gürcistan :  1 yıl vizesiz. Pasaporta ihtiyaç duymadan kimliğinizle giriş yapabiliyorsunuz.

Hong Kong : 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Irak : Kapıda vize uygulaması var yalnız sadece 10 gün vizesiz.

İran : 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Japonya : 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Kazakistan: 30 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Kamboçya : Kapıda vize ve online vize uygulamaları ile 30 günlük vize ile seyahat edebiliyorsunuz.

Katar : Kapıda vize uygulaması var. 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde hava limanlarında ücretsiz vize veriliyor.

Kırgızistan : 30 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

KKTC : 30 gün vizesiz. Pasaporta gerek kalmadan kimlik kartınızla da gidebiliyorsunuz.

Güney Kore : 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Makau, Maldivler, Malezya, Moğolistan, Singapur, Suriye ve Tayland’ı gezebilirsiniz.

Amerika:

Arjantin: 90 güne varan turistik geziler için vize istenmiyor.

Bahamalar: 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Barbados: 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Belize : 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Bolivya : 90 gün vizesiz  seyahat edilebiliyor.

Brezilya : 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Britanya Virjin Adaları : 30 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Dominika : 21 gün vizesiz.

Dominik Cumhuriyeti : 30 gün vizesiz. Ülkeye yapılan ziyaretlerde havaalanlarında veya limanlarda ülkeye giriş formu doldurarak “turist kartı” alınması gerekmektedir.

Ekvador : 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

El Salvador : 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Guatemala : 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Haiti : Kapıda vizeyle 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Honduras : 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Jamaika : 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Kolombiya : 90 gün vizesiz seyahat edilebilior.

Kosta Rika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Saint Kitts ve Nevis, St. Lucia, Şili, Trinidad-Tobago, Uruguay ve Venezüella’ya seyahat edebilirsiniz.

Afrika:

Botsvana : 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Cape Verde ( Yeşil Burun Adaları) : Kapıda vize uygulaması var. Havaalanında 25 Euro karşılığında vize alabiliyorsunuz.

Fas : 90 Gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Fildişi Sahili : Online vize uygulaması var. Fildişi Sahili E-vize üzerinden 3 aylık veya 1 yıllık vize uygulamaları bulunuyor.

Kenya : Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Kenya E-vize uygulaması üzerinden de alabilirsiniz.

Libya, Lübnan, Mauritius, Seyşeller, Svaziland, Tunus ve Ürdün’e gidebilirsiniz.

Okyanusya:

Cook Adaları : 180 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Doğu Timor : 30 gün vizesiz. Kapıda vize uygulaması var. Havalimanı ve deniz yoluyla yapılan ziyaretlerde ücretsiz 30 gün geçerli tek girişli vize veriliyor.

Endonezya : 30 gün vizesiz. Vizenizin süresi gerektiğinde Imigrant ofisine giderek 30 gün daha ek olarak uzatılabiliyor.

Fiji : 120 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Palau, Tuvalu ve Vanuatu’yu seyahat planlarınızın arasına ekleyebilirsiniz.

Son olarak Vizesiz olarak gidilebilen ülkelerin sürekli olarak değiştiğini ve bizim bu içeriği yazdığımız tarih olan 26.04.2018 tarihindeki Dış işleri Bakanlığı’nın en güncel listesini kullandığımızı hatırlatalım. Yukarıda listelediğimiz ülkelerin tamamını vize işlemleri olmaksızın, sadece pasaportunuzu alarak gezebilirsiniz. Tüm bu ülkeler arasından dilediğinizi seçip uçak biletinizi ayırtmanız yeterli. Dünya keşfi bir adımla başlar!