Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kış turizmi deyince ilk akla gelen isimlerden olan Kartalkaya, Bolu ilinin sınırları içerisinde ve Bolu şehir merkezine 38 km uzaklıktadır. Bolu-Köroğlu dağları üzerinde bulunan kayak merkezi 06.09.1982 tarihinde kayak merkezi ilan edilmiştir. Pistleri 1850-2200 metre aralıklarında faaliyet gösterir. Kartalkaya Kayak Merkezi içerisinde 18 mekanik tesis, zorluk derecelerine göre 25 pist bulunur ve pistlerin uzunluğu toplamda 40 km’yi bulur. Kartalkaya’daki kar kalitesi Uludağ ve diğer kayak merkezlerine oranla daha iyidir. Pistlerinin çok eğimli olmasından dolayı daha çok profesyonel kayakçıların tercih ettiği bir kayak merkezidir.

Hem eğlenip hem tatilinizi geçirip hem de kayak yapabileceğiniz, kayak yaparken kendinizi bulutların üzerinde hissedebileceğiniz bir kayak merkezi Kartalkaya. Çevresi çam ormanlarıyla dolu bir doğa harikası. Ayrıca sadece kayak merkezinde değil, yol güzergâhında da hayran kalacağınız doğal güzelliklere rastlayabilirsiniz. Sarıalan Yaylası ve Saraycık Göleti bunlardan bazılarıdır.

Ayrıca Kartalkaya’ya gittiğinizde Bolu yöresine özgü tatları da denemelisiniz. Ekmek aşı, ovmaç çorbası, imaret çorbası, bakla çullaması, kabak hoşafı ve palize yöreye özgü tatlardan sadece birkaç tanesi. Bu tatları Kartalkaya’da gittiğiniz çoğu otelde bulmanız mümkün.

Kartalkaya’ya Ne Zaman Gidilir?

Türkiye’de uzun bir yaz sezonunun ardından başlayan kış sezonu da en az yaz sezonu kadar eğlenceli fırsatlar sunuyor. Yazın denize koşan insanlar kışın da kayak merkezlerinin yolunu tutuyor. Kartalkaya ise kayak severlerin tatil noktası. Bu kış, sezonunun ne zaman başladığından bahsedecek olursak Aralık ayının başında sezonu açıyor. Kar kalınlığı yaklaşık 3 metreyi bulan kayak merkezinde Nisan ayının başına kadar kayak yapılabiliyor.

Kartalkaya ve Ulaşım

Buraya gitmek için en çok tercih edilen yol hava alanının biraz uzak olması sebebiyle kara yoludur. Ankara’ya 190 km,  İstanbul’a 290 km, İzmir’e ise 640 km olan Kartalkaya’ya otobüsle ya da aracınızla rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Eğer Bolu şehir merkezinden Kartalkaya’ya ulaşmak istiyorsanız sık sık kalkan halk otobüsleri sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bunun dışında özel ticari araçları tercih ederseniz 70-80 tl gibi bir ücretle sizi Kartalkaya’ya ulaştırabilirler. Eğer birkaç kişi gidecekseniz ticari araçları tercih etmeniz Kartalkaya’ya ulaşmak için daha konforlu ve hızlı bir ulaşım olacaktır.

Hava yolu kullanmak isterseniz Bolu üzerinden değil Ankara’daki havalimanını tercih etmek zorunda kalacaksınız ve Ankara-Kartalkaya (190 km) arası yolu yine kara yolu ile tamamlamak zorundasınız.

Kartalkaya’da Nerede Kalınır?

İstanbul ve Ankara yakınlığı nedeniyle en çok tercih edilen kayak merkezlerinden olan Kartalkaya konforlu otelleriyle de misafirlerine iyi bir tatil imkânı sunuyor. Kartalkaya’da bir kısmı pistlere yakın olmak üzere yaklaşık 15 otel bulunuyor. Genelde turla gelen turistlerin tercih ettiği otellerin fiyatları da tur şirketlerine ödeniyor. Grupla gidenler için de grup indirimi yapılıyor.

Otellere oranla daha hesaplı, otantik olarak tercih edebileceğiniz bungalov tarzı evler de size farklı bir fırsat sunuyor. Hem yazın hem de kışın tercih edebileceğiniz eşsiz manzarası ve doğayla iç içe olan bu evlerin başında Köroğlu Konağı geliyor. Köroğlu Konağı adı altında bulunan bungalov tarzı evleri genelde aileler ve arkadaş grupları tercih ediyor. İçerisinde mutfak, yemek salonu, mini barı bulunan evler birbirinden bağımsız olarak konumlanmış durumda.

Bunların dışında lüks ve konforlu oteller, tam ve yarım pansiyonlu oteller, fiyatlarına göre daha ucuz otellerde bulunuyor. İşte bunlardan bazıları;

Kartal Otel

1978 yılından beri kayak ve snowboard tutkunlarına, kış tatili arayanlara hizmet sunan Kartal otel bölgedeki en eski otellerden. Ayrıca kayak pistlerine en yakın birkaç otelden biri olması sebebiyle en çok tercih edilen otellerin arasına giriyor. Hizmet kalitesi ve lezzetli yemekleri ile tatiliniz boyunca rahat etmenizi sağlayacak her şey bu otelde bulunuyor.

Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort Otel

Aralık 2011’de hizmete giren otel lüks dizaynı ve konforuyla karla kaplı Kartalkaya içerisinde içinizi ısıtıyor. Üstün hizmet kalitesi ile de snowboard tutkunlarının aranan adresi haline gelmiş durumda. Toplantı salonu, spa&fitness ve kayak odası ile eksizsiz hizmet sunmayı amaçlayan otelde kış tatili için her istediğiniz bulabilirsiniz. Çocuklar için oyun merkezi ve çocuk bakıcısı da bulunan otel de güzellik merkezi ve hamam da bulunuyor.

Kaya Plazzo Ski & Mountain Resort Otel-Kartalkaya

Dorukkaya Ski & Mountain Resort Otel

Tam pansiyon konsepti ile hizmet veren otel kayak ekipmanları, kayak odası ve kayak için ihtiyacınız olan her şeyi sizin hizmetinize sunuyor. Dünya Mutfaklarından seçkin lezzetleri bulabileceğiniz ve ayrıca çocuk ve diyet büfesi de bulabileceğiniz bir otel Dorukkaya.

Bunların dışında Kartaltepe Otel, Baysal Otel, Gazelle Resort& Spa, Thermal Bolu Otel gibi çeşitli özellikler sunan otellere de göz atabilirsiniz.

Festivaller

Snowfest

Ünlü sanatçılar ile gençleri buluşturan, 3 gün boyunca sınırsız eğlence sunan, snowboard tutkunlarının adresi olan Snowfest her sene Ocak ve Şubat ayında 3 periyod halinde yapılıyor. Ülkenin her kesiminden gelen bir çok genci bir araya getiren festival ünlü dj leri ve workshoplarla daha da eğlenceli hale geliyor. Gündüz kayak yaptığınız pistlere akşamları sahneler kuruluyor ve havai fişek gösterileriyle görsel şölen eşliğinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam ediyor.

Ayrıca snowfest dışında ice fest’te kutlanmaktadır ama bu yıl yapılıp yapılmayacağı konusunda şu anda herhangi bir bilgi mevcut değildir.