Almanya’nın Masalsı Diyarı : Romantik Yol

Almanya’nın orta kısmıyla güney kısmını birbirine bağlayan kuzeyde Wüzburg, güneyde Füssen arasında kalan, yaklaşık 400 km. uzunluğundak bu tematik yol Almanya’nın öteki yüzü, romantik ve masalsı diyarı.

Romantik yol (Romantische Strabe) boyunca birçok tarihi şehir ve kasabayı görmek, Almanya’nın sert imajına ters düşen süslü, şirin, görkemli mimari yapılar, rüya gibi şatolar, yüzlerce yıllık kaleler ve doğal güzelliklerle karşılaşmak mümkün. Rota boyunca gezi yerlerinin eşsiz doğası yanında oldukça iyi korunmuş tarihi yapıtlar da dikkat çekiyor. Rota dâhilinde 30 şehir veya kasaba yer alıyor. Bu yüzden sadece en ilgi çeken yerler 3-4 gün sürecek bir geziyle keşfedilebileceği gibi bu süre 3 haftaya kadar uzatılarak tüm şehir ve kasabalara uğranabilir. Romantik yol kara yolu üzerinde seyahat etmeyi seven insanlar için uygun bir rotadır.

almanya-romantik-yol

Romantik Yol Nasıl Gezilir?

Türkiye’den Romantik Yol’a az da olsa tur düzenleyen firmalar mevcut. Turistler bu firmaların turlarına dâhil olabilecekleri gibi kendi otel ve uçak rezervasyonlarını yaptırıp bir araba kiralayarak kendilerine göre daha özgür bir tatil rotası belirleyebilirler. Aynı zamanda Almanya’ya uçak rezervasyonu yapıp oraya vardıktan sonra yabancı bir tur şirketi aracılığı ile anlaşarak da Romantik Yol’u gezmek mümkün. Rota Münih’ten Frankfurt’a veya tam tersi yönde olabilir.

romantik-yol-haritasi

Münih Marienplatz

Kafeler, kiliseler, pazarlar ve müzeleriyle Marienplatz görülmesi gereken yerler arasında. Daha çok yayaların kullandığı bir sokak olup arabayla girmeye çalışmak sıkıntı yaratabilir. Burada Odeonplatz ve Hofgarten ziyaret edilebilir. Bunlar dışında Gotik Katedral de dönemin mimari yapısını keşfetmek için önemli yerlerden biridir. Marienplatz’ın merkezinde Odeonplatz ST. Kajetan Theatiner Kilisesi bulunur. Kraliyet sarayı ve saray bahçesi de görülmeye değer mekânlardandır. Bu bölgedeki Viktualienmarkt adındaki Pazar yerini andıran ancak her şeyin bulunabileceği çarşıdan alışveriş yapmak mümkündür.

Oberammergau’dan Plannsee’ye

Münih’ten sonra geçilebilecek küçük ve güzel bir kasaba olan Oberammergau, sakin ve huzurlu gezileri seven turistler için daha uygun olacaktır. Bu kasaba hem doğal hem de tarihi yapısıyla dikkat çeker. Romantik Yol üzerindeki rotalardan biri de Linderhof Sarayı’dır. Saray manzarası ve görkemli yapısıyla turistlerin en uğrak mekânlarından biridir. Linderhof Sarayı’ndan sonra doğal güzellikler arayanlar için Plannsee Gölü bulunmaktadır.

Füssen

Füssen Romantik Yol’un önemli bir parçasıdır. Birçok ihtişamlı şatonun yer aldığı Füssen’in eski kent merkezi de görülmeye değerdir. Schwangau’daki şatolar buranın en çok ziyaretçi çeken mekânları arasında yer alır. Schwangau kasabası dört gölle çevrilidir ve burada kraliyet şatoları yer alır. Neuschwanstein Kalesi de Dünya’da eşi benzeri bulunmayan şatolar arasındadır. Kral Ludwig’e ev sahipliği yapmıştır.

Ausburg ve Donauwörth

Ausburg’da Perlach kulesi ve Agustus Çeşmesi görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu bölgede bulunan Mozart’ın aile evi de en çok turist çeken mekânlardandır. Buradaki Maximillian Caddesi çeşmeleri, Meryem Ana Katedrali ve rengârenk evleriyle ünlüdür. Donauwörth’de de rengârenk evler bulmak mümkün ve buradaki balıkçı meydanı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Nordlingen, Dinkelsbühl ve Feutchwangen

Nordlingen Kasabası bir meteorun açtığı krater üzerinde kurulmuştur. Bu sebeple oldukça ilginç bir peyzaja sahiptir. Ayrıca kasaba dairesel olarak kale surlarıyla çevrelenmiştir. Bu surların üstündeki yürüyüş yolu kullanılarak kasaba yukarıdan keşfedilebilir. Bu kasabada ziyaret edilmeye değer St. Georg’s Kilisesi bulunmaktadır. Dinkelsbühl ise güzel evleri, taş sokakları, surları ve müzesi ile dikkat çekmektedir. Bu kasabada da Münster St. Georg Kilisesi ziyaret edilebilir. Feuchtwangen ise yine surları, çeşmeleri, barok tarzdaki mimarisi ile turist çekmektedir. Eski dönemlerdeki üst sınıf insanların evleri kasabanın en dikkat çeken mimari yapılarını oluşturur. Yürüyerek keşfedilebilecek yerler arasındadır.

Rothenburg Ob Der Tauber

Bu kasaba Romantik Yol’un en popüler varış noktasıdır. Kasaba surlarla çevrelenmiştir ve bu surlarda 42 tane kule bulunmaktadır. Surların içi rengârenk evleri barındırır ve bu evler muhteşem manzarasıyla birçok turist çekmektedir. Kulelerden en ünlüleri olan St. Jacobs ve Klingentor görmeye değer yapılardandır. The Castle Garden ise mutlaka ziyaret edilmesi gereken gün batımı ve gün doğumlarında manzarasıyla insanları büyüleyen bir botanik bahçedir.

Ronhenburg aynı zamanda yıl boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapar. 15. yüzyıldan beri süregelen Çoban Dansı, şarap tadımını yemek ve müzikle buluşturan Rothenburg Şarap Festivali her yıl ağustos ayında düzenlenir.

Romantik Yol

Weikersheim ve Würzburg

Weikersheim Sarayı ve bağları ile dikkat çekmektedir. Bad Mergentheim ise termal suyu ve müzikli okuma bahçeleri ile ünlüdür. Burası insanlar için bir çeşit terapi yeridir. Würzburg alan olarak oldukça geniştir ancak en çok ziyaret edilen yeri Marienberg Kalesi’dir, burası güzel bir Würzburg manzarası sunar. Buradan sonra son durak olan sosisli sandviçin anavatanı olan Frankfurt’a varılır. Frankfurt turistik açıdan fazla zaman ayrılması gereken bir şehirdir ve tercihe bağlı olarak Romantik Yol burada son bulur veya Frankfurt gezisi ile devam eder.